Magnus Sheffield

USA

Ineos Grenadiers

+1:02 min

OUDENAARDE. Holandský cyklista Mathieu van der Poel triumfoval na nedeľnom 108. ročníku pretekov Okolo Flámska.

Podujatie patrí medzi päticu najprestížnejších klasík, takzvaných monumentov a Holanďan na nej zvíťazil po tretí raz.

Pri neúčasti zraneného Wouta van Aerta či obhajcu minuloročného víťazstva Tadeja Pogačara bol jasným favoritom a suverénne zvíťazil.

Jazdec tímu Alpecin Deceuninck zdolal o 62 sekúnd Taliana Lucu Mozzata (Arkea–B&B) a Nilsa Politta (UAE Emirates) z Nemecka.

Pôvodne bol tretí Austrálčan Michael Matthews, no napokon bol preradený až na 11. miesto (posledné v skupine, pozn.) za manéver počas šprintu.

Slováci na pretekoch neštartovali.

Priebeh pretekov

V prvom úniku boli Luke Durbridge a Elmar Reinders (obaja Jayco - AlUla), Bert Van Lerberghe (Soudal - Quick-Step), Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), David Dekker (Arkea - B&B), Damien Touze (Decathlon - Ag2r), Lionel Taminiaux (Lotto - Dstny) a Jelle Vermoote (Bingoal WB).

Pelotón si však strážil situáciu a osmičke pretekárov sa nepodarilo dosiahnuť veľký odstup. Potom sa 99 km pred cieľom na krátkom, no prudkom kopci Molenberg odtrhol Mads Pedersen (Lidl).

Ten sa vzdialil od topfavorita, pridali sa k nemu aj ďalší pretekári. Van der Poel pocítil hrozbu a na nasledujúcom kopci Valkenberg skupinu dobehol.

Rozhodujúci moment nastal 45 kilometrov pred cieľom. Van der Poel zaútočil v dláždenom stúpaní Koppenberg a osamotene prišiel do cieľa.

"Boli to asi najťažšie preteky na Okolo Flámska. Sám som nečakal, že budem mať taký náskok," uviedol van der Poel pre Eurosport.

Získal piate monumentálne víťazstvo a nadviazal na Petra Sagana, ktorý ako posledný vyhral Okolo Flámska v dúhovom drese majstra sveta (2016).

Okrem troch triumfov na Okolo Flámska (2020, 2022 a 2024) ovládol vlani aj Miláno San Remo a Paríž-Roubaix, ktoré je na programe o sedem dní.

Domov»Cyklistika»Van der Poel zničil konkurenciu, víťazstvom nadviazal na Sagana