Roger Federer získal dvadsiaty grandslamový titul.
Roger Federer získal dvadsiaty grandslamový titul. (Autor: TASR/AP)
Andrej Bučko|28. jan 2018 o 00:00

Švajčiarsky tenista získal dvadsiaty grandslamový titul.

MELBOURNE. Keď si Roger Federer v januári 2010 prinavrátil stratený titul na Australian Open, na ktorý nesiahol po päťsetovej dráme s Rafaelom Nadalom vo finále 2009 a trpko ho oplakal, povedal:

"Mám šesťmesačné dvojičky Mylu a Charlene a chcem hrať tak dlho, aby moje dcéry videli otca hrať a ešte zažili nejaké veľké víťazstvá, keď vyrastú."

Dvojhra - finále:

Roger Federer (2-Švajč.) - Marin Čilič (6-Chor.)

6:2, 6:7 (5), 6:3, 3:6, 6:1

Bol to vtedy jeho 16. grandslamový titul a nadlho posledný v Melbourne. Medzitým sa mu narodili ďalšie dvojičky, synovia Leo a Lenny v máji 2014.

Federer v Aréne Roda Lavera plakal znovu. Od šťastia. Zaokrúhlil počet grandslamových titulov na dvadsať, čím sa nemôže pochváliť žiaden muž.

Švajčiar sa tiež zaradil sa na rekordnú úroveň Roya Emersona a Novaka Djokoviča v Melbourne (všetci vyhrali šesťkrát), obhájil prvenstvo, keď zdolal Marina Čiliča 6:2, 6:7, 6:3, 3:6, 6:1.

"Stále som hladný po víťazstvách, za dvanásť mesiacov som vyhral tri grandslamové turnaje, to je neuveriteľné," tešil sa Federer.

Vo veku 36 rokov a 174 dní je najstarším víťazom na Australian Open od Kena Rosewalla 1972 (Austrálčan mal 37 rokov a 62 dní).

Pozrite si, ako prebiehal finálový zápas medzi Rogerom Federerom a Marinom Čiličom: fotogaléria

8.2.2018

Najťažší súper

"Vynorili sa mi spomienky na môj prvý zápas v Melbourne 2000 s Michaelom Changom, na najkvalitnejšie finále s Rafom 2009, hoci som ho prehral a je ťažké udržať emócie," dodal Federer.

Federer vo svojom 30. grandslamovom finále narazil na najťažšieho súpera, ale skvele returnoval, dokonca vyhral na esá 24:16, a za 14 minút viedol 4:0.

"Pred turnajom som povedal, že nie je normálne, aby ste očakávali, že vyše 36-ročný hráč získal prvenstvo a taký by nemal byť favoritom. Lenže keď už som raz v pavúku a prídem, jasné, že chcem vyhrať," priznal Federer.

Čilič si už v tretej hre menil raketu. Klobúk dolu pred prvým chorvátskym finalistom v Austrálii, že zabojoval a pritlačil obhajcu k piatim setom.

Čilič sa dostane na tretie miesto rebríčka, najvyššie v kariére, hneď za Nadala a Federera.

Posledných päť veľkých turnajov vyhrali práve len Federer a Nadal a vrátila sa ich éra z obdobia 2005 - 2007 (11 trofejí za sebou len pre nich).

Trénerom Švajčiara je Ivan Ľjubičič, kuriózne vzor Čiliča v detstve.

Čilič dosť oprávnene kritizoval strechu

Marin Čilič po finále povedal: "Som sklamaný po prehre, hoci by som mal ísť domov spokojný. Dostal som sa prvý raz do finále v Melbourne.

Prekonal som métu 100 víťazných grandslamových zápasov. Som najvyššie v živote, 3. na svete, vyradil som jednotku Nadala a dotlačil som obhajcu Federera do piatich setov," tvrdil Čilič.

"Chcel som titul, mojím cieľom ostáva post jednotky a rozčarovalo ma rozhodnutie riaditeľa turnaja zavrieť strechu.

Bolo tu aj 39 stupňov predtým, a nezavreli, dnes bolo 37. Pripravoval som sa na horúčavu, celé dva týždne som hral vonku, nemám s tým problém," dodal Čilič.

Ponosoval sa, že mu iba pol hodiny pred finále oznámili, že zatvoria strechu.

"V klimatizovanej hale bolo iba 23 stupňov, úplne iné podmienky než v čom som dva týždne turnaj hral. Kým som sa zorientoval a prispôsobil, bolo 0:4."

Čilič bol presvedčený, že pri otvorenej streche by to bol zápas iný.

"Nechcel som sa hádať ani protestovať, lebo som nechcel nastupovať s negatívnou energiou a márniť sily vopred. Bolo to však ťažké. Zápas som stratil v poslednom sete, keď som mal šnúru 5 gemov za sebou a nepremenil som štyri brejkbaly v úvodnej hre."

Roger Feder podľa Čiliča výborne returnoval a potvrdil, že je vo svojom veku výnimočný. "Hrá s vášňou, je odolný a vždy niečo takticky vymyslí," doplnil Čilič.

Rogera hala prekvapila, stále chce hrať

Švajčiarska legenda znovu plakala tak ako pred deviatimi rokmi. Tentoraz nie pre prehru. Dosiahol hranicu, ku ktorej má každý tenista ďaleko.

Viac ako jeho dvadsať grandslamových titulov majú len tri ženy – Margaret Courtová 24, Serena Williamsová 23 a Steffi Grafová 22.

Pre slzy nedokončil ani prejav na dvorci, keď prevzal Vyzývací pohár Normana Brookesa.

"Vlaňajšok bol výnimkou, lebo som šesť mesiacov nehral, pomýšľal som na pár kôl, aby som videl, čo vydržím. Nakoniec sme sa Rafom pobili o trofej.

Neviem, koľko ešte budem hrať, ale rád trénujem, nič proti cestovaniu, mám okolo seba skvelý tím a najviac si na seba berie manželka Mirka. Bez nej by to nešlo," pochválil Federer svoju manželku.

Rodným menom Miroslava Vavrincová je pôvodom Slovenka.

"Keby povedala nie, tak nehrám a necestujem. Znovu však zredukujem program, a nastúpim, len keď budem pripravený. Trochu viac som dnes to víťazstvo precítil, lebo semifinále sa nedohralo a môj súper vzdal," dodal fenomenálny Švajčiar.

"Aj mňa prekvapilo rozhodnutie zavrieť strechu, ešte som nezažil, aby bola na noc zavretá a hralo sa v hale. Musím však priznať, že halové podmienky mi vyhovujú. Dnes som potreboval aj trocha šťastia v úvode piateho setu, ale napokon si myslím, že rozhodli skúsenosti," uzavrel Federer.

Online prenos: Marin Čilič - Roger Federer (Australian Open 2018, finále)

Australian Open - muži Finále 2018
28.01.2018 o 09:34
Čilić
2:3
(2:6, 7:6, 3:6, 6:3, 1:6)
Ukončený
Federer
Prenos
Roger Federer obhájil titul na Australian Open 2018. Ve finále porazil Marina Čiliče poměrem 3:2 na sety

V prvním setu to bylo na jednu branku. Švýcar naprosto jasně dominoval, Chorvat vyprodukoval na brejkbol smeč do sítě a zkrátka úvodní dějství bylo jednoznačnou záležitostí favorita utkání.

Ve druhém setu rozhodovaly drobnosti. Čilič vytáhl na brejkbol za stavu 4:4 eso z druhého podání a celý set nakonec vyhrál nejtěsnějším možným rozdílem.

Ve třetím setu měl Federer vše pod kontrolou...Stejně tak na začátku setu čtvrtého, kdy si vypracoval brejk a následně neproměnil brejkbol za stavu 2:0 ze svého pohledu. To protihráče nakoplo a sadu zcela překlopil na svojí stranu.

V rozhodující páté sadě to byl Švýcar, kdo dělal méně nevynucených chyb. Avšak stojí za zmínku, že Chorvat měl v prvním gamu brejkbol. Ten ovšem nevyužil a nutno podotknout, že tento fakt poznamenal celý poslední set.
Konec zápasu
1:6
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPřímý bod po druhém podání ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě. Potvrdila to challenge. Roger Federer je tenisová legenda! Podvacáté získává grandslamový titul! Tohle je prostě naprostý unikát! Tenhle Švýcar v bílém sportu!
0-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo druhém podání na kříž si Federer forhendem vynutil forhendovou chybu soupeře za základní čáru, tři mečboly!
0-30
Čilič returnuje forhendem zleva do pravého koridoru pro debl po druhém podání.
0-15
Eso ven z kurtu!
1:5
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo servisu se spíše Federer bránil, ale zahrál šikovně do kolen Čiličovi, který forhendem do sítě rozhodl o tom, že švýcarská tenisová legenda jde podávat na to, aby si sáhla podvacáté na grandslam.
15-40
15-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETSouboj bekhendů dopadl tak, že Čilič udělal chybu zleva do pravého koridoru. Byť těsně. Ale jestřáb na žádost Chorvata to jasně ukázal. Dva brejkboly!
15-30
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
0-30
Štěstí pro Federera, když po servisu ven z kurtu nasměroval Čilič bekhend do pásky a ta vrátila míček na polovinu Chorvata.
0-15
V úvodu boje jako kdyby Švýcar čekal na chybu soupeře, ale pak začal tvořit hru forhendem až Čilič chyboval vynuceně do pravého koridoru pro debl.
1:4
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě. Čistá hra znamená, že Federer vede 4:1.
0-40
Eso do bekhendu.
0-30
Forhendový return padá do sítě po druhém podání.
0-15
Po servisu na kříž umístil Švýcar špatně forhend do bekhendu, ale následovala chyba do sítě.
1:3
Eso na téčko, 1:3. Federer jde podávat novými míči.
40-0
Forhendový return jde do sítě.
30-0
Eso do forhendu!
15-0
Federer poslal bekhendový return do sítě po druhém podání.
0:3
Po forhendovém returnu neudělal Čilič chybu bekhendem, ale až poté křižným forhendem zprava do levého koridoru pro debl a Federer tak vede v páté sadě po potvrzeném brejku 3:0.
40-A
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
40-40
Po dvou forhendech Čiliče po druhém podání byla k vidění forhendová chyba Federera za základní čáru.
30-40
Čilič chybuje bekhendovým returnem do pravého koridoru pro debl po druhém podání.
30-30
Po forhendovém returnu zahrál Švýcar kraťas, ale Chorvat vystartoval proti míči a umístil jej krásně na pravou lajnu.
15-30
Eso ven z kurtu!
15-15
15-15
Čilič měl převahu z bekhendu v úvodu výměny, ale stejně jej Federer křižným úderem donutil k bekhendové chybě do sítě.
15-0
15-0
Po bekhendovém returnu došlo na přestřelku od základní čáry, ve které si Čilič bekhendem po levé lajně došel pro vynucenou chybu do sítě.
0:2
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo bekhendovém returnu kros si Čilič oběhl míč na forhend, ale poslal jej do sítě od základní čáry, je z toho brejk pro Federera na úvod páté sady!
40-A
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETDvojchyba druhým servisem do autu, což jasně sdělil jestřáb, brejkbol.
40-40
Po bekhendovém returnu následuje forhendová chyba do pravého koridoru pro debl.
40-30
Po servisu na kříž udělal Federer vynucenou forhendovou chybu do sítě proti druhému forhendu Čiliče.
30-30
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu za základní čáru.
15-30
Dvojchyba druhým servisem do autu při snaze o podání na kříž!
15-15
Po servisu ven z kurtu pálil Chorvat křižným forhendem zleva za základní čáru.
15-0
Velká chyba Švýcara bekhendovým returnem do sítě po druhém podání.
0:1
Federer hrál několikrát do forhendu protivníka, ale v závěru mu začal fungovat bekhend až ukončil game křižným winnerem zleva, challenge Chorvata nebyla dobrá. První game pátého setu jde za Švýcarem.
40-A
Po bekhendovém returnu pokračoval Čilič křižným forhendem zprava do levého koridoru pro debl.
40-40
Přímý bod po servisu do forhendu.
A-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo bekhendovém returnu si Čilič forhendem po pravé lajně vynutil chybu za základní čáru.
40-40
Čilič returnoval forhendem do sítě po druhém podání, velká chyba.
A-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo servisu na téčko kontroval Federer forhendem zleva do pásky.
40-40
Zase aktivnější Čilič si v závěru pomohl bekhendem po levé lajně a následovala vítězná smeč.
30-40
Čilič to měl výborně rozehrané, byl aktivnější zejména z bekhendu, jenže forhendem trefil zleva levý koridor pro debl.
30-30
Po forhendovém returnu si Čilič bekhendem došel pro vynucenou forhendovou chybu protihráče do sítě.
15-30
Ve výměně od základní čáry o razanci se Švýcar vyhodil za základní čáru.
0-30
Eso ven z kurtu!
0-15
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu do sítě.
0:0
Roger Federer opustil kurt a pátá sada začne se zpožděním.
6:3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPřímý bod po servisu na kříž a forhendovém returnu za základní čáru. Stejně jako před rokem ve finále s Nadalem v Melbourne, tak i letos si Federer zahraje pětisetový zápas o titul!
40-0
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETNehrálo se, tři setboly!
30-0
Po forhendovém returnu kros hrál Čilič forhendem do bekhendu a dočkal se chyby do sítě.
15-0
Vynikající kontraúder Čiliče proti forhendovém returnu po pravé lajně a poté vítězný volej do levé části kurtu.
5:3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETČilič byl znovu aktivnější, Federer zahrál jeden kratší míč a poté už se jen bránil až Chorvat zapsal forhendový winner kros zleva. Čilič jde podávat na zisk čtvrté sady!
A-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETČilič to měl skvěle rozehrané, byl aktivnější, měl více ze hry, tvořil hru. Federer podle čárového chybova bekhendem do pravého koridoru pro debl, potvrdil to i jestřáb, takže brejkbol.
40-40
40-40
Vítězný bekhendový return kros po druhém podání.
40-A
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETEso ven z kurtu po druhém servisu!
40-40
40-40
Světová výměna, Čilič si bod zasloužil. Byl aktivnější, Federer byl ve valné části výměny v obraně, spoustu toho vrátil, ale Chorvat zahrál forhendový winner do levé poloviny kurtu.
40-A
Přímý bod po servisu na kříž a bekhendovém returnu za základní čáru.
40-40
Čilič returnoval bekhendem po druhém podání do pravého koridoru pro debl.
40-30
Čilič byl vynikající z forhendu a Federer se v první fázi výměny musel bránit, jenže vše ukončil bekhend Chorvata za základní čáru.
40-15
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo servisu na téčko udělal Federer forhendovou chybu ze středu do pravého koridoru pro debl, dva brejkboly!
30-15
Po servisu ven z kurtu si Švýcar vynutil bekhendem kros zleva chybu do sítě.
30-0
30-0
Vynikající kontraforhend Čiliče proti forhendu po levé lajně rozhodl o tom, že Federer udělal vynucenou chybu do sítě.
15-0
Po bekhendovém returnu po druhém podání jsme viděli kontrabekhend do sítě.
4:3
Přímý bod po servisu do forhendu a Čilič je definitivně zpátky v souboji o první grandslam této sezony!
A-40
Eso na kříž!
40-40
Po servisu ven z kurtu se Čilič dostal forhendem k síť a přidal k tomu vítěznou smeč!
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETFederera podržel bekhend po druhém podání, Čilič naopak ukončil výměnu bekhendem od základní čáry do sítě, brejkbol!
30-30
Dvojchyba druhým servisem do autu.
30-15
Servis ven z kurtu a posléze forhendový winner do levé části dvorce.
15-15
Po bekhendovém returnu těsně za síť zahrál Švýcar forhend do bekhendu a byla z toho vynucená chyba do sítě.
15-0
Třetím bekhendem do pravého koridoru pro debl rozhodl Švýcar výměnu.
3:3
Po servisu ven z kurtu vyhodil Čilič bekhend za základní čáru, ale vzal si dobře jestřába. Výměna se opakuje.
3:3
3:3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo bekhendovém returnu zkusil Čilič forhend kros zprava a Federer kontroval vynucenou chybou do sítě. Ještě není hotovo a Chorvat se vrací brejkem do zápasu a souboje o Australian Open 2018!
40-0
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETDvojchyba druhým servisem do autu, tři brejkboly!
30-0
Forhendovým returnem kros si Čilič vynutil bekhendovou chybu za základní čáru.
15-0
Po svých dvou forhendech se Čilič dočkal chyby Federera stejným úderem do sítě.
2:3
Esem do bekhendu snižuje Čilič na rozdíl jednoho gamu.
40-15
Po forhendovém returnu umístil Švýcar bekhend zleva do levého koridoru pro debl.
30-15
Po bekhendovém returnu chtěl Federer přidat volej ,ale Čilič hrál bekhendem od základní čáry do sítě.
30-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu za základní čáru.
15-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu za základní čáru.
1:3
1:3
Po servisu ven z kurtu končí Švýcar game vítězným kraťasem do levé poloviny dvorce s velkou rotací.
0-40
Čilič returnoval forhendem po druhém podání do pravého koridoru pro debl.
0-30
Po servisu ven z kurtu následuje vítězný bekhendový volej do levé poloviny dvorce.
0-15
Po servisu ven z kurtu si Švýcar připravil forhendem po pravé lajně pozici pro vítězný stopvolej.
1:2
Čilič si trpělivou hrou z forhendu došel pro vynucenou chybu protihráče z bekhendu do sítě, ještě není hotovo.
A-40
Eso do bekhendu.
40-40
Federer měl šanci na brejk zejména v první části výměny, ale Čilič odmítl chybovat a bodoval forhendovým winnerem po levé lajně.
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETDruhá dvojchyba v gamu, teď druhým servisem do sítě a je tady malý mečbol!
30-30
Po servisu ven z kurtu trefil Čilič forhendový winner po levé lajně.
15-30
15-30
Vítězný forhendový return kros.
15-15
Švýcar si chtěl oběhnout druhý servis na forhend, ale soupeř udělal dvojchybu.
15-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu za základní čáru.
0:2
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu do sítě. Federer potvrdil a brejk a už nemá daleko k dvacátému grandslamu.
15-40
Vítězný bekhendový return kros po druhém podání.
0-40
Forhendový return jde do sítě.
0-30
Po dvou forhendech soupeře zrychlil Federer forhendem kros zprava hru a byla z toho vynucená chyba Čiliče do sítě.
0-15
0-15
Po servisu ven z kurtu zahrál Federer bekhend kros zleva a poté ukončil boj vítězným halfvolejem zprava.
0:1
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo returnu do kolen musel Čilič do kolen a vyprodukoval bekhendovou chybu do sítě, Federer vede o set a brejk!
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETDva bekhendy po prvním podání potřeboval Švýcar, aby soupeř nasměroval svůj bekhend do sítě.
30-30
Po dvou forhendech Švýcara reagoval soupeř forhendovou chybou od základní čáry do sítě.
30-15
Po servisu na kříž chtěl Čilič rozhodnout forhendovým winnerem po levé lajně, ale udělal chybu za základní čáru.
30-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě.
15-0
Eso na téčko.
3:6
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETEso ven z kurtu a Roger Federer je jeden set od toho, aby získal podvacáté grandslamový titul!
0-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETČilič pokazil forhendový return do sítě, tři setboly!
0-30
Přímý bod po servisu ven z kurtu!
0-15
Servis do bekhendu a poté forhendový winner kros zleva.
3:5
Federer chyboval forhendovým returnem do levého koridoru pro debl, ale jde podávat na ukončení třetí sady.
40-0
Tři bekhendy Švýcara byly v pohodě, následoval přeriskovaný forhend do zámezí.
30-0
Přímý bod po servisu na kříž a forhendovém returnu za základní čáru.
15-0
Federer returnoval bekhendem do sítě po druhém podání.
2:5
Čilič se dostává vyhozeným bekhendovým returnem po druhém podání do pozice, ve které je Federer gem od vedení 2:1 na sety.
30-40
Po dvou forhendech soupeře rozhodl Švýcar kraťasem zleva do levé části sítě.
15-40
Eso na kříž, challenge Chorvata nebyla dobrá.
15-30
15-30
Čiličovi fungoval bekhend ve výměně, jenže Federer se parádním forhendem po pravé lajně dostal z obrany a z toho plynula vynucená chyba Chorvata od základní čáry do sítě.
15-15
Eso na kříž!
15-0
V souboji bekhendů hrál Federer za základní čáru.
2:4
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo dlouhém bekhendovém returnu reagoval Čilič forhendem ze středu základní čáry do pravého koridoru pro debl a Federer je tím, kdo má brejk v kapse jako první hráč ve třetím setu!
15-40
Třetí bekhend Švýcara jde po druhém podání do sítě.
0-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETFederera držel ve výměně v úvodu bekhend, forhendem kros zprava zrychlil hru. Nakonec šlo o trpělivost, kdy Chorvat chyboval bekhendem do sítě.
0-30
0-30
Ve výměně po druhém podání nevyužil Federer kratšího úderu soupeře, ten nakonec šel na síť, ale křížem byl donucen k forhendové chybě do zámezí.
0-15
Po servisu na kříž je tady velká forhendová chyba Čiliče do sítě metr za téčkem.
2:3
Přímý bod po druhém podání na kříž a forhendovém returnu do levého koridoru pro debl, game Federer!
30-40
30-40
Vítězný forhendový return kros po prvním podání.
15-40
Forhendový return šel do pravého koridoru pro debl.
15-30
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
15-15
Dvakrát byl Čilič výborný z bekhendu, následně přišel forhend Federera do sítě.
0-15
Forhendový return končí za základní čárou.
2:2
Po forhendovém returnu kros přidal Švýcar bekhendovou chybu do sítě, po dvou.
40-15
Eso do forhendu.
30-15
Čilič využíval forhend Federera, došel si na síť, kde vyhodil bekhendový volej za základní čáru.
30-0
Federer si oběhl druhý servis na forhend, ale narval return za základní čáru.
15-0
Federerovi psal bekhend v úvodu, ale Čilič se chopil šance a trefil forhendový winner kros zleva.
1:2
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě, game končí.
30-40
V úvodu výměny hrál Federer hlavně forhendem, Čilič se dostal ke slovu, ale v dobré pozici pálil bekhendem do sítě.
30-30
Po servisu na téčko přetáhl Federer forhend za základní čáru.
15-30
Eso ven z kurtu!
15-15
Eso do forhendu!
15-0
15-0
Vítězný forhendový return kros po prvním podání.
1:1
1:1
Po servisu ven z kurtu ukončil Čilič gem bekhendovým winnerem po levé lajně.
40-30
Švýcar vyhodil bekhendový return po druhém podání.
30-30
Po servisu na téčko následoval forhend Čiliče do stejného úderu Federera a chyba do sítě.
15-30
Po dvou bekhendech Švýcara šel bekhend soupeře do pásky.
15-15
Míček získává Federer.
15-0
Míček získává Čilić.
0:1
V gemu vítězí Federer.
0-40
Míček získává Federer.
0-30
Míček získává Federer.
0-15
Míček získává Federer.
7:6
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo returnu do kolen musel Čilič forhendem na síť a následovala jeho vítězná forhendová smeč do levé poloviny kurtu. Je jisté, že nás čekají ve finále Australian Open minimálně čtyři sety a Federer to zas až tak jednoduché mít nebude.
6-5
Eso do forhendu!
6-4
6-4
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo bekhendovém returnu na základní čáru rozhodl Čilič forhendovým winnerem kros otřeným o levou lajnu, dva setboly!
5-4
Přímý bod po servisu na kříž a bekhendovém returnu za základní čáru.
4-4
Po servisu ven z kurtu byl Čilič z forhendu agresivní až Federer chyboval tímto úderem od základní čáry do sítě.
3-4
Čilič vyhodil bekhendový return po druhém podání.
3-3
3-3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETVítězný forhendový return do levé poloviny kurtu po druhém podání.
2-3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETČilič zahrál několikrát do bekhendu soupeře, ale ten si bekhendem výrazně pomohl a poté trefil forhendový winner do pravé poloviny kurtu do protipohybu Chorvata.
2-2
2-2
Federer byl ve valné části boje pod tlakem a v obraně až si Čilič připravil pozici pro vítězný stopvolej do pravé poloviny kurtu.
1-2
Eso ven z kurtu!
1-1
1-1
Eso na téčko.
1-0
Federer hrál ve většině případů po druhém podání bekhendem až zapsal vynucenou chybu za základní čáru.
6:6
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETEso na kříž, druhou sadu rozhodne tiebreak.
0-40
Bekhendový return končí po druhém podání za základní čárou.
0-30
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě.
0-15
V přestřelce od základní čáry hrál Čilič bekhendem do levého koridoru pro debl.
6:5
Po esu do forhendu má Čilič jistý tiebreak.
40-0
Federer pokazil bekhendový return do středu sítě po druhém podání.
30-0
Federer na tom nebyl špatně z forhendu v první fázi výměny, ale Chorvat reagoval údery do bekhendu soupeře až z toho byla vynucená chyba do sítě.
15-0
Nečistý bekhendový return skončil po druhém podání za základní čárou.
5:5
Federerovi se moc nechtělo hrát, ale Čilič mu pomohl bekhendovým výhozem zleva do pravého koridoru pro debl, 5:5.
40-A
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
40-40
Po bekhendovém returnu po druhém podání přidal Chorvat bekhendovou chybu do sítě zleva.
40-30
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETDruhá dvojchyba Federera v gamu! Setbol!
30-30
Eso do forhendu. Čilič vzal challenge, ale byl neúspěšný.
30-15
Po servisu na kříž byl první forhend Švýcara krátký, druhý forhend skončil v síti.
15-15
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě.
15-0
Dvojchyba druhým servisem do sítě.
5:4
Po bekhendovém returnu na tom byl Čilič výborně z forhendu až křižným forhendovým winnerem ukončil game a je jednu hru od vyrovnání stavu finále na 1:1 na sety.
A-40
Přímý bod po servisu ven z kurtu!
40-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETTak to klobouk! Eso po druhém podání do forhendu.
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo servisu ven z kurtu byl Čilič z forhendu aktivnější, jenže zahrál krátký zmiňovaný základní úder do bekhendu Federera a ten prohazoval po levé lajně.
30-30
Po forhendovém returnu kros vidíme bekhendovou chybu do levého koridoru pro debl.
30-15
Vyhozený forhendový return.
15-15
15-15
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPři forhendovém returnu zahrála páska do bekhendu Čiliče, ten kontroval úderem do forhendu protihráče. Následně po souboji u sítě udělal Švýcar chybu těsně do levého koridoru pro debl. Dobrá challenge Chorvata.
0-15
Dva bekhendy a jeden forhend potřeboval Švýcar k tomu, aby Chorvat udělal vynucenou bekhendovou chybu do sítě.
4:4
Po bekhendovém returnu vytěžoval Čilič hlavně bekhend protihráče, došlo na dlouhou přestřelku, kterou ukončil Chorvat forhendem za základní čáru, 4:4.
30-40
Eso ven z kurtu!
30-30
Dvojchyba druhým přeriskovaným servisem do autu.
15-30
Přímý bod po servisu na kříž a bekhendovém returnu do sítě.
15-15
Čilič rozhodně měl šanci na bod, ale ve výměně od základní čáry o trpělivosti přetáhl forhend za základní čáru.
15-0
Po servisu na kříž zkusil Federer forhend do bekhendu a poté pokazil bekhend na dlouhou ruku do sítě.
4:3
Eso na kříž, 4:3.
40-15
Po forhendovém returnu vyhodil Federer bekhend za základní čáru.
30-15
Přímý bod po servisu na kříž a bekhendovém returnu za základní čáru.
15-15
Po bekhendovém returnu kros po druhém podání je z toho vynucená bekhendová chyba Čiliče do pravého koridoru pro debl.
15-0
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
3:3
Esem do forhendu srovnává Federer na 3:3.
0-40
Čilič returnuje bekhendem do sítě.
0-30
0-30
Servis ven z kurtu a poté volej otřený o pravou lajnu.
0-15
Po druhém podání ven z kurtu následovala kratší výměna, ve které udělal Čilič vynucenou chybu do pravého koridoru pro debl.
3:2
Esem ven z kurtu končí Čilič gem!
A-40
Přímý bod po servisu do forhendu!
40-40
Přímý bod po servisu ven z kurtu a bekhendovém returnu do sítě.
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETVítězný forhendový return po pravé lajně proti druhému podání! Brejkbol!
30-30
Eso ven z kurtu!
15-30
Po bekhendovém returnu zvládl Švýcar těžký forhend kros zprava a poté sledoval nečistý kontraforhend Chorvata.
15-15
15-15
Federer se bránil ve valné části výměny a víceméně pouze čekal na chybu Čiliče, jenže ten šel na síť a tam třetí smečí získal bod.
0-15
Po forhendovém returnu po pravé lajně nahrál Čilič soupeři bekhendovým výhozem.
2:2
Čilič ukončil game bekhendovým returnem do sítě po druhém podání.
15-40
Eso.
15-30
Vynikající return kros s délkou, ale forhend Federera znamenal vynucenou chybu soupeře do sítě po úderu po levé lajně.
15-15
15-15
Trpělivou hrou do bekhendu soupeře si Čilič přichystal pozici pro forhendový winner kros zleva.
0-15
Přímý bod po servisu ven z kurtu!
2:1
Dvakrát zkusil Federer křižný bekhendový čop zleva, následně vše bylo ukončeno Švýcarovo bekhendovou chybou do sítě, 2:1.
A-40
Federer měl převahu z bekhendu, ten mu psal hru v této výměně, jenže vše ukončil Švýcar nečistým forhendem zprava.
40-40
40-40
Vítězný bekhendový return po levé lajně po druhém podání.
A-40
A-40
Servis ven z kurtu a poté forhendový winner po levé lajně do protipohybu Švýcara.
40-40
Po bekhendovém returnu kros po druhém podání reagoval Čilič bekhendovou chybou do pravého koridoru pro debl.
A-40
Švýcar kazí bekhendový return za základní čáru po druhém podání.
40-40
Čilič zahrál skvělý forhend kros zleva proti returnu, ale pak přidal forhend do sítě, když chtěl hrát po levé lajně.
A-40
Přímý bod po servisu na téčko a bekhendovém returnu za základní čáru.
40-40
Jestřáb říká, že Čilič trefil eso ven z kurtu!
40-A
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETŠvýcar returnoval bekhendem po druhém podání do kolen Chorvatovi a ten kontroval bekhendovou chybou do sítě, brejkbol!
40-40
Po servisu ven z kurtu udělal Čilič další chybu, a sice forhendem od základní čáry do sítě.
40-30
Po servisu ven z kurtu vyhodil Čilič forhend daleko za základní čáru.
40-15
Po bekhendovém returnu hrál Federer několikrát forhendem až tento úder skončil za základní čárou.
30-15
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu do sítě.
15-15
Po dvou forhendech Federera přišla bekhendová chyba soupeře za základní čáru.
15-0
Federer nehýřil aktivitou ve výměně od základní čáry až chyboval forhendem za základní čáru.
1:1
Čilič pálil forhendovým returnem kros po druhém podání do pravého koridoru pro debl. Federer smazal dva brejkboly a je vyrovnáno 1:1.
40-A
Přímý bod po servisu ven z kurtu!
40-40
40-40
Po druhém podání na téčko byl Čilič v obraně a Federer zapsal forhendový winner po levé lajně po forhendu do bekhendu protihráče.
40-30
Eso do forhendu!
40-15
40-15
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo forhendovém returnu na tom byl Čilič výborně z bekhendu až rozhodl bekhendovým winnerem po levé lajně, dva brejkboly.
30-15
Po servisu ven z kurtu poslal Federer forhend do sítě.
15-15
V kratší výměně returnoval Čilič bekhendem a poté vytěžil tento úder soupeře až se dočkal chyby do sítě.
0-15
Přímý bod po servisu do bekhendu.
1:0
Po servisu ven z kurtu si Čilič forhendem do bekhendu došel pro chybu do pravého koridoru pro debl, 1:0.
40-15
Švýcar nesázel na razanci při returnu, ale pak si rozběhal Chorvata a forhendem jej donutil k chybě do sítě.
40-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu za základní čáru.
30-0
Eso ven z kurtu!
15-0
Bekhendový return padl do sítě.
2:6
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETNa ten první zahrál Čilič bekhendovým returnem po prvním podání do levého koridoru pro debl a první sada jde tak za Federerem poměrem 6:2.
15-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETEso na kříž, dva setboly!
15-30
Eso.
15-15
15-15
Švýcar se dostal forhendem proti dlouhému returnu z obrany, následně si pomohl tímto úderem po levé lajně, ale soupeř křížem zprava prohazoval.
0-15
Forhendový return míří křížem po prvním podání za základní čáru.
2:5
Dvakrát podržel Federera bekhend, poté hrál Švýcar tímto úderem od základní čáry zleva křížem do sítě. Avšak po přestávce půjde podávat na ukončení prvního setu.
40-0
Po bekhendovém returnu proti druhému podání pokračoval Švýcar kraťasem zleva do levé části sítě.
30-0
A to samé z druhé strany.
15-0
Dobrá challenge Čiliče, eso na téčko.
1:5
Forhendový return jde po druhém podání do sítě a Federer je jeden game od výhry v první sadě.
0-40
Eso do bekhendu!
0-30
Po forhendovém returnu kros nasměroval Čilič další forhend ze středu do levého koridoru pro debl.
0-15
Po servisu na kříž přidal Švýcar forhend do stejného úderu, kterým soupeř trefil pravý koridor pro debl.
1:4
Švýcar končí game forhendovým returnem do středu sítě.
40-30
40-30
Federer se v kratší výměně pouze bránil, netrefil křižný forhendový return čistě a Čilič nakonec získal bod bekhendovým volejem do levé poloviny kurtu.
30-30
Federer se křižným forhendem zprava dostal z obrany a poté už to Čilič ve výměně nevydržel a ukončil boj bekhendem do sítě.
30-15
Federerovi dvakrát psal bekhend a byl dlouhý, následoval bekhendový výhoz soupeře.
30-0
Eso do forhendu!
15-0
Po bekhendovém returnu kros poslal Švýcar další bekhend za základní čáru, když chtěl hrát po levé lajně.
0:4
Po servisu na téčko zkusil Federer forhend do bekhendu a šel na síť, jenže Čilič mu nalil bekhendem do sítě, takže Švýcar potvrzuje dominanci a vede 4:0.
15-40
15-40
Po bekhendovém returnu trefil Čilič forhendový winner kros zprava.
0-40
Bekhendový return skončil v pravém koridoru pro debl po prvním podání.
0-30
Po bekhendovém returnu došlo na forhendovou přestřelku od základní čáry, ve které udělal Čilič vynucenou chybu do sítě.
0-15
Čilič měl dvěma údery převahu, ale poté narval forhend do pravého koridoru pro debl při snaze o úder po lajně.
0:3
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETŠvýcar returnoval bekhendem po druhém podání do kolen Chorvatovi a ten mu daroval další brejk kontrabekhendem kros zleva do zámezí. Čilič je nervózní a kupí chybu za chybou, takže 3:0 pro Federera.
15-40
Švýcar nereturnoval zle forhendem, ale Čiličovi psal bekhend až z toho byl bekhendový winner po levé lajně.
0-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETPo dvou bekhendech protivníka reagoval Čilič křižným forhendem zleva do pravého koridoru pro debl.
0-30
Švýcar dal pořádnou razanci kraťasu, svému prvnímu úderu ve výměně. Chorvat musel do kolen a netrefil forhend za základní čáru zřejmě čistě.
0-15
Po servisu na téčko se Čilič bekhendem křížem zleva vyhodil do zámezí.
0:2
Po servisu ven z kurtu potvrdil Federer brejk forhendovým winnerem kros zprava.
0-40
Po servisu na kříž nebyl volej Švýcara ideální, ale soupeř poslal kontraforhend do sítě.
0-30
0-30
Servis na téčko a poté forhendový winner po levé lajně do protipohybu soupeře.
0-15
Vyhozený forhendový return.
0:1
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETČilič tenhle brejkbol totálně zazdil, z forhendu do bekhendu si vytvořil převahu, ale pak smečí metr za křížem chyboval do sítě, brejk pro Federera, který vstupuje parádně do zápasu.
30-40
Po dvou bekhendech Švýcara po druhém podání pomohl Chorvat soupeři zmiňovaným základním úderem do pravého koridoru pro debl. Jenže vzal si challenge a ta ukázala, že míček byl na pravé lajně, takže se výměna opakovala. A sice s prvním servisem pro Čiliče.
30-40
Čilič : Federer - Online prenos - Australian Open 2018 | SPORTNETVítězný bekhendový return kros po druhém podání, brejkbol!
30-30
Křižným bekhendovým returnem po druhém podání byl Čilič donucen k chybě za základní čáru.
30-15
Přímý bod po servisu na kříž a bekhendovém returnu do sítě.
15-15
Po servisu ven z kurtu vidíme bekhendovou chybu od základní čáry do sítě.
15-0
Přímý bod po servisu ven z kurtu a forhendovém returnu do sítě.
0:0
Utkání právě začalo.
Čilić začne na podání, následuje rozehrávka před finále Australian Open.
Roger Federer má za sebou (možná) životní sezonu 2017. V té nejprve porazil ve finále Australian Open svého rivala Nadala v epickém souboji o titul 3:2. O jeho střetnutí s Čiličem ve Wimbledonu již byla řeč.

Je to 30. grandslamové finále pro švýcarskou hrající legendu a útok na dvacátý titul z turnaje velké čtyřky. Je víceméně jisté, že případný jednadvacátou trofej nepřidá Federer letos v Paříži. Švýcar poměrně nedávno prohlásil, že si není jistý, zda někdy ještě na French Open nastoupí.

Loni nenastoupil a pak předvedl jízdu v All England Clubu, po které si sáhl poosmé na Wimbledon. Přiznal také, že se jej někdo krátce po triumfu v Londýně zeptal, jestli by nechtěl takovým způsobem skončit kariéru...

Federer je zkrátka legendou. Možná tou největší v dějinách bílého sportu. Tak či onak. Pokud dnes pošesté v Melbourne vyhraje, tak se najdou tací, kteří budou poukazovat na jeden fakt. A sice ten, že zápasy nasazené dvojky byly napsány na tomto turnaji především na night session.

Bývalá světová jednička tak mohla velice dobře pošetřit síly a nehrála v tom největším vedru. Ostatně, postup pořadatelů kritizoval i Jan Kukal v českých mediích.

Cesta turnajem
1. kolo: Bedene 3:0
2. kolo: Struff 3:0
3. kolo: Gasquet 3:0
Osmifinále: Fucsovics 3:0
Čtvrtfinále: Berdych 3:0
Semifinále: Čong 6:1, 5:2, skreč
Marin Čilić už jeden grandslam získal. Stalo se tak na US Open 2014, když ve čtvrtfinále přehrál Berdycha, v semifinále svého dnešního soupeře a ve finále Nišikoriho. Podruhé se dostal do souboje o grandslamový titul loni v létě na Wimbledonu. Tam jej ovšem trápily puchýře. Roger Federer neměl slitování a porazil svého chorvatského protihráče jednoznačně 3:0.

Čilič je dnes rozhodně outsiderem. Sázet by měl na svůj vynikající servis a solidní hru z forhendu. V letošní sezoně má zatím bilanci vypsanou poměrem 8:2. Zdolal jej například Francouz Simon či Australan Ebden. To byla ovšem porážka spadající do exhibičního zápasu před Australian Open.

Na něm se Chorvatovi povedlo vyhrát nad účastníkem loňského Turnaje mistrů Carrenem Bustou či zraněným Španělem Nadalem ve čtvrtfinále. Bývalá světová jednička utkání skrečovala a posléze si stěžovala na náročný tenisový program a minimální přestávku po sezoně.

Cesta turnajem
1. kolo: Pospisil 3:1
2. kolo: Sousa 3:0
3. kolo: Harrison 3:0
Osmifinále: Carreńo Busta 3:1
Čtvrtfinále: Nadal 2:2, 2:0, skreč
Semifinále: Edmund 3:0
Hezké ráno, Roger Federer touží po svém dvacátém grandslamu, Marin Čilič zase po odplatě za loňské finále Wimbledonu. Finále Australian Open 2018 se švýcarsko-chorvatským obsazením začíná krátce po 9:30.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:35.
Nachádzate sa tu: