RIO DE JANEIRO. Na pohľad je to stopercentný Japonec. Vystupovaním nenechá nikoho na pochybách. Takuja Haneda sa však v osemnástich rokoch doma zbalil a vyrazil do krajiny, kde vyrástol jeho veľký idol - Michal Martikán.
Prišiel na Slovensko, aby sa od najlepších trénerov učil jazdiť v kanoe - tak ako jeho idol.
Najskôr býval v Liptovskom Mikuláši a trénoval ho Juraj Ontko. Potom si ho všimol Milan Kubáň a Hanedu trénuje dodnes.
V Riu sa spoločne tešili z bronzovej medaily. Japonec predviedol výbornú jazdu a predbehol viacerých favoritov. Bronz získal zaslúžene.
Trénerovi Kubáňovi k veľkému úspechu blahoželal aj sám Michal Martikán.
Miluje halušky, prekážajú mu vodiči
„Na to, aby som sa zlepšoval, som potreboval kvalitné podmienky. A tie boli na Slovensku. Keď tu vyrástol Michal Martikán, tak som sa rozhodol ísť tam. Bez slovenskej pomoci by som túto medailu nezískal. Polovica z nej patrí Slovákom,“ vravel po slovensky dvadsaťdeväťročný Japonec.
„Dúfajme, že po tejto medaile sa podmienky u nás zlepšia. Teraz tam nemáme dobrý kanál. Preto trénujem najčastejšie v Čuňove,“ dodal.
Hoci vraví, že mu slovenčina stále robí problémy, všade sa dohovorí. V lete dokonca ukončil magisterské štúdium na Fakulte telesnej výchovy v Bratislave. „Stále neviem všetky slová, ale v Bratislave som spokojný. Milujem vaše halušky aj žinčicu. Keď mám možnosť a idem na Liptov, vždy zájdem na salaš.“
Na Slovákoch mu prekáža stres, ktorý vytvárajú vodiči na cestách. „Neznášam, keď sú vodiči nervózni a tlačia sa na niekoho zozadu. Ale inak ste zlatí.“
Uznávajú autority, nešpekulujú