Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Platinimu trest iba skrátili, končí ako šéf UEFA

Platini žiadal úplné zrušenie trestu. K tomu nedošlo. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 9. máj 2016 o 11:20

Francúzsky funkcionár žiadal úplné zrušenie šesťročného dištancu.

LAUSANNE. Suspendovaný prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini odstúpi z funkcie po tom, ako neuspel v súlade so svojimi predstavami u Športového arbitrážneho súdu vo švajčiarskom Lausanne.

CAS mu skrátil 6-ročný dištanc na 4 roky zákazu pôsobenia vo futbale namiesto požadovaného úplného zrušenia trestu. Francúzovo zloženie funkcie predznamenal hovorca jeho parížskeho právneho zastúpenia. 

Vtedajší prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter v roku 2011 schválil netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov Platinimu. 

Legendárny francúzsky futbalista odchádzal z arbitrážneho súdu sklamaný. (Autor: SITA/AP)

Etická komisia FIFA to klasifikovala ako konflikt záujmov a nelojálnosť, obom protagonistom uložila dištanc na 8 rokov. Odvolacia komisia skrátila suspendáciu na 6 rokov, Platini aj Blatter sa následne odvolali ku CAS. Dvaja niekdajší najvplyvnejší muži futbalového hnutia stále popierajú akékoľvek pochybenie.

Tvrdia, že na doplatok za Platiniho poradenské služby Blatterovi z rokov 1999 - 2002 mali ústnu dohodu. Blatterov prípad bude neskôr riešiť iný tribunál CAS. 

Zastupujúcim prezidentom UEFA je grécky generálny sekretár riadiacej organizácie Theodore Theodoridis. (Autor: SITA/AP)

Platini bol pre kauzu nútený zastaviť svoju kampaň vo voľbách prezidenta FIFA a dodatočne chcel očistiť svoje meno napríklad z dôvodu, aby mohol byť 10. júna na otvorení majstrovstiev Európy v rodnom Francúzsku. 

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články