Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Český tréner: Nestínal by som Slovákom hlavy

Slovákom šampionát v hádzanej nevyšiel. (Autor: TASR)
Pavol Spál|19. jan 2011 o 17:53

Slováci sú až príliš zaťažení tým, že niečo pokazili, tvrdí český tréner Martin Lipták.

Slováci sú až príliš zaťažení tým, že niečo pokazili, tvrdí český tréner Martin Lipták.

BRATISLAVA. Vo svojej premiére na MS v Chorvátsku (2009) predvádzali Slováci pôvabnú hádzanú. Pôsobili uvoľnene, bez stresov.

„Bavíme sa hádzanou," vraveli. V podobnom duchu začali nedávno i kvalifikáciu o európsky šampionát. Rovnako solídne odštartovali i prebiehajúce MS vo Švédsku v prvom zápase proti Poľsku.

Nechýbala im dynamika ani rýchlosť. To všetko je fuč.Slováci nesplnili cieľ postúpiť na MS do elitnej dvanástky. Ešte horšia je ich hra. Prečo? Hráči, tréner i hádzanárski funkcionári tvrdia, že mužstvo nezvládlo tlak a stratilo sebavedomie.

Nemali formu

„Sú tak psychicky dole, že sa už na tomto turnaji dajú asi sotva dohromady. Zabila ich vysoká prehra proti Švédsku," vravel tréner českej reprezentácie Slovák Martin Lipták, ktorý si nemyslí, že by Slováci nevládali kondične.

„Keď sa vám darí, únavu necítite. Naši sú však až príliš zaťažení tým, že niečo pokazili. Nerobia to nachvál."

Viacerých hráčov nezastihol turnaj v optimálne forme. Nejde to hlavne spojkám, ktoré v hádzanej najviac ovplyvňujú hru.

Strelecky sa v zlomových zápasoch trápil František Šulc, elitný kanonier Ligy majstrov, ktorý v minulosti dokázal vziať zodpovednosť na seba.

Ladislav Tarhai na rovnakom poste striedal výborné momenty so slabšími. Daniel Valo v poslednom období toho v klube veľa nenenahral, navyše sa na MS opäť zranil. Ďalšieho ľaváka s dobrou strelou, ktorý by ho nahradil, však tím nemá.

Špílmacher Peter Kukučka sa ťažko vyrovnával s osobnou obranou. Keď ho súper vyradil z hry, nemal ho kto nahradiť. Naši boli zúfalí, akoby nemali plán B.

„Je to otázka športovej fazóny a chlapci ju nemajú. Je nezvyklé, že Peťo Kukučka spraví tri či štyri technické chyby za sebou," tvrdil Lipták.

Citeľne chýbal zranený Csaba Szücs, ktorý patril na jeseň v kvalifikácii o ME k najlepším strelcom. Univerzálna spojka by bola nesmierna platná i v obrane. „Je to veľká škoda. V zostave by mal tréner viac alternatív."

Žalostne a spomalene fungovala obrana. Pri dynamických súperoch hráči nestíhali. „Hlavne tam sa pokazili výsledky. Nemôžu chlapci všetko nechať na Štochla. Je to veľmi zradné. Rišo je vynikajúci brankár, ale nie je boh, čo dokáže mať v každom zápase päťdesiat­ či šesťdesiat­ percentnú úspešnosť," vysvetľoval Lipták.

Chýbal tímový duch

Slováci nedokázali zareagovať, keď ich súper prečítal. Hrali bez systému, stereotypne. „Tento tím bol dobrý tým, že mal silného kolektívneho ducha. Dnes je to už len vo verbálnom prejave, nie je to cítiť na ihrisku. Sami chalani nevedia, čo sa deje," tvrdil hádzanársky šéf Jaroslav Holeša.

Pôsobenie niektorých vzbudzovalo lajdácky dojem. „Niektorí chalani si neuvedomujú, že hrajú na majstrovstvách. Predtým zamakali a nechali srdce. Teraz to tak nie je," dodal tréner Heister.

Pred šampionátom Slováci tvrdili, že o Argentínčanoch toho vedia veľmi málo. Juhoameričania to využili. A zaskočili aj domácich Švédov.

Podľa Liptáka Slováci aj napriek kríze do elitnej dvanástky za optimálnych okolností patria.

„Nestínal by som im hlavy. Nerobme z toho tragédiu. Každému tímu sa stane, že im občas nevyjde turnaj. Je to dobrý tím a čoskoro to znovu dokáže," uzavrel Lipták.

Vo štvrtok hrajú Slováci posledný zápas v skupine proti Kórejčanom (o 16.15 na Sport 1).

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články