Vystavili faktúry za seminár, ktorý nebol. Ako v Česku tunelovali futbalový zväz

Ilustračná fotografia. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
SITA|21. okt 2020 o 09:50

Všetci štyria sú vo väzbe.

PRAHA, BRATISLAVA. Nielen ovplyvňovanie zápasov a podplácanie rozhodcov, ale aj sprenevera. Roman Berbr a jeho spolupracovníci toho spáchali zrejme oveľa viac, než bolo dosiaľ publikované v českých médiách.

A na krku majú aj konkrétne obvinenie.

Detektívi Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) poukázali na tunelovanie, ktoré mal pod palcom práve Berbr ako vtedajší šéf Plzenského krajského futbalového zväzu.

Za fiktívny seminár mal zväz v úvode tohto roka zaplatiť 850-tisíc korún. Informuje o tom portál iSport.

Peniaze za fiktívny seminár

Berbr bol vtedy aj viceprezident Českého futbalového zväzu (FAČR) a šéf futbalu v plzenskom kraji.

So svojimi spolupracovníkmi sa dohodol na vystavení celkovo troch faktúr za úhrnnú sumu 850-tisíc Kč, ktoré mali byť použité na réžiu seminára mládežníckych trénerov.

Ten sa však vôbec neuskutočnil.

Roman Rogoz, športový riaditeľ druholigového Vyšehradu a jeden zo šéfov organizovanej skupiny, mal chcieť ešte podrobnejší rozpis faktúr, za ktorými mal byť aj rozhodca Tomáš Grimm a tiež Michal Káník.

"V doplnenej faktúre bola cena za stravovanie a ubytovanie pre 38 ľudí, prenájom sály, tiež vyúčtovanie videotechniky aj lektorov. Ako príjemca uvedených služieb bol na faktúre uvedený Plzenský krajský futbalový zväz," znie text obvinenia, ktorý priniesol portál lidovky.cz.

Berbr a Rogoz vinu odmietajú

Takto upravené faktúry sa od Rogoza dostali k Berbrovi, ktorý ich po upravení posledných maličkostí v marci tohto roku aj nechal preplatiť.

A to aj napriek tomu, že vedel, že žiadny seminár sa nekonal.

Podvodne získané finančné prostriedky z futbalovej kasy si mala štvorica rozdeliť, a to 16. marca o 11.14 h na čerpacej stanici v Horoměřiciach.

"Tam si mal časť prostriedkov Berbr prevziať od Rogoza, presná výška nebola zistená," uviedli vyšetrovatelia NCOZ.

Všetci štyria aktéri tohto futbalového tunelovania boli v piatok zadržaní a bola na nich uvalená väzba, aby nemohli ovplyvňovať svedkov.

Berbr a Rogoz vinu odmietajú.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: