Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Jeho gól najviac ranil Čechov a Merčiak trikrát kričal jeho meno

Erik Jendrišek a Filip Hološko po góle v zápase Česko - Slovensko z 1. apríla 2009. (Autor: TASR)
Prémiový obsah
Pavol Spál|18. nov 2020 o 00:00

Slováci ho spájajú iba s jedným gólom.

Zahral si na majstrovstvách sveta 2010, v Schalke bol spoluhráčom svetových hviezd Raúla, Ivana Rakitiča či Manuela Neuera.

ERIK JENDRIŠEK pôsobil v piatich nemeckých kluboch, urobil si meno aj v Poľsku. Momentálne pôsobí v gréckom Volose.

Keď sa povie jeho meno, mnohí si vybavia, ako komentátor Marcel Merčiak kričí: Jendrišek, Jendrišek nedal, Jendrišek góóóól.

Aj na tieto otázky reagoval Jendrišek v platenej časti

  • Prečo sa sťažoval na veľké bolesti?
  • Čo zažil so skvelým brankárom Manuelom Neuerom či slávnym Raúlom?
  • Prečo jeho bývalého trénera prezývali Saddám?
  • Aké žarty si hráči robili v zahraničných kluboch?
  • Prečo dáva svoje dresy do dražby?
  • Aký dojem má zo súčasnej reprezentácie?

Môžete zo skúsenosti potvrdiť, že vás fanúšikovia vnímajú najmä pre tento moment a gól, ktorý ste strelili Česku v Prahe v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá sveta 2010?

Celkovo na Slovensku sa moje meno spája iba s týmto gólom, aj keď som v reprezentácii odohral takmer štyridsať zápasov. Samozrejme, aj ja vnímam tento gól ako životný. Zapísal sa do histórie. Možno je trošku na škodu, že si ma pamätajú ľudia iba vďaka tomuto, ale som preto aj rád.

Zrejme u fanúšikov rezonuje aj preto, že Česi sú najväčším rivalom. A vy ste jediným Slovákom, ktorý ich pokoril víťazným gólom v ich hlavnom meste. Nemyslíte?

Zaiste. Gól rozhodol o dôležitom víťazstve a nasmeroval nás na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej republiky. Aj preto ho hodnotím vysoko. Ani sa nečudujem, že ho tak ľudia spájajú s mojím menom.

Niečo podobné možno čaká Michala Ďuriša, ktorého gól minulý týždeň v Severnom Írsku rozhodol o postupe na majstrovstvá Európy. Niektoré góly sa takto zapíšu do dejín. Som rád, že aspoň jeden z tých míľnikov sa podaril aj mne.

Váš najslávnejší gól veľmi fascinuje aj vášho syna. Prečo?

On si to púšťal od troch rokov a to vždy, keď sme šli v aute. Veľmi sa z toho tešil. Teraz už vníma futbal oveľa viac. Pred zápasom mi radí, ako sa mám tešiť, keď strelím gól. Aby vedel, že to bude preňho.

Deti to vnímajú, aj preto sa ešte viac ako predtým obetujem futbalu. Dodržiavam životosprávu, správne sa stravujem a trénujem ešte individuálne. Chcem, aby ma syn ešte videl na vrchole.

Aj preto sa chcem pomaly uberať domov, aby ma deti videli hrať na vlastné oči. Aby sme si užili spolu radosť. Možno už aj v zime budem uvažovať nad možnosťou, aby som bol bližšie k Ružomberku.

VIDEO: Slávny gól Erika Jendrišeka proti Česku

Životný gól ste strelili prvého apríla, keď si ľudia často robia zo seba žarty. Medzi futbalistami sú bežné, však?

Iste, vymýšľajú sa rôzne fóry. Poviem, čo mi prvé napadne. Keď som hrával za Cracoviu Krakov, prvého apríla na stránke Spartaka zverejnili, že sa vraciam späť do Trnavy. To, samozrejme, nebola pravda. Bol to žartík Mareka Ondrejku, bývalého PR a event manažéra Spartaka.

Kto bol lídrom podobných fórov v reprezentácii?

Pamätám si, ako Ján Ďurica prišiel na reprezentačný zraz novým autom a na druhý deň ho už na parkovisku nemal. Zo začiatku si myslel, že je to žart a že sme mu auto preparkovali.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články