Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Česi majú obchádzať zákon, reprezentant dlhuje na dani milión korún

David Lafata čelí miliónovej pokute. (Autor: TASR)
Igor Dopirák|11. nov 2016 o 11:25

Niektorí športovci v Česku pracujú pre klub na základe živnostenského listu. Má to byť problém.

BRATISLAVA. Šesť rokov za sebou bol najlepším českým futbalistom brankár Petr Čech. V prestížnej ankete Futbalista roka jeho víťazná séria skončila v roku 2014.

Za najlepšieho českého hráča vtedy vyhlásili útočníka Davida Lafatu.

Kanonier Sparty Praha je päťnásobným najlepším strelcom českej najvyššej futbalovej súťaže, v histórii ligy dokonca strelil najviac gólov.

V súčasnosti mu ale hrozí vysoká pokuta od finančných úradov, informuje iDnes.cz.

Dlží milión

„Je to dosť peňazí,“ reagoval Lafata pre MF DNES, keď sa dozvedel, že má finančnému úradu zaplatiť viac než milión českých korún.

Lafatovi vymerali pokutu a penále za roky 2011 až 2013.

Dôvodom bolo, že ako hráč Jablonca pracoval pre svoj klub na základe živnostenského listu. Vďaka tomu mal daňové výhody.

Lafatov prípad je prvým, v ktorom české súdy rozhodli, že futbalista nie je živnostník a nemá právo na výhodné zdaňovanie.

Útočník sa síce odvolal k Odvolaciemu finančnému riaditeľstvu a neskôr i na Krajský súd v Českých Budějoviciach, ale neuspel. Súd jeho žalobu zamietol a potvrdil rozhodnutie finančného úradu.

Keďže rozhodnutie nemá odkladný účinok, musí futbalista už k odvedenej dani vo výške 1,185 miliónov korún doplatiť ďalší milión.

Lafata je historicky najlepším strelcom českej najvyššej súťaže:

Z analýzy Petra Frischa z Pro Factum Consulting vyplýva, že Lafata za spomínané tri roky v Jablonci a neskôr za sezóny v Sparte Praha zarobil viac než šestnásť miliónov českých korún v hrubom.

Známy útočník podal proti rozhodnutiu ešte jedno odvolanie, keď na Najvyšší správny súd poslal sťažnosť. Ide o poslednú možnosť, ako sa môže pokúsiť odvrátiť miliónovú pokutu.

Nemusí byť jediný

Lafata nemusí byť jediným českým športovcom, ktorý dostane podobnú pokutu. Finančný úrad od minulého roka skúmajú daňové priznania futbalistov, hokejistov a hráčov iných kolektívnych športov.

Medzi nimi je viacero hráčov, ktorí rovnako ako Lafata pracujú na základe živnostenského listu.

Podľa finančného úradu nemôže hráč vykonávať svoje zamestnanie ako živnosť, keďže medzi znaky živnosti patrí nezávislosť.

Futbalisti, hokejisti, basketbalisti či volejbalisti sú ale na svojich kluboch závislí.

Podľa úradu vykonávajú slobodné povolanie, pri ktorom sú daňové paušály o polovicu nevýhodnejšie.

Dane riešia roky

Práve živnostenský spôsob danenia je v českom športe rozšírený. Rozhodnutie finančného úradu tak môže ovplyvniť veľké množstvo ďalších športovcov.

Proti vyšším daniam sa okrem Lafatu odvolalo ďalších dvadsať športovcov, informuje hovorkyňa finančnej správy Petra Petlachová.

Lafata bol aj účastníkom nedávnych majstrovstiev Európy vo Francúzsku. (Autor: TASR/AP)

Otázka postavenia profesionálnych športovcov v pracovno-právnych vzťahoch a spôsoby danenia sa v Česku riešia už roky, zdôrazňuje iDnes.cz.

Podľa štyri roky starého rozhodnutia Najvyššieho správneho súdu nemá povolanie futbalistu či hokejistu ani úplné vlastnosti zamestnanca.

Je to dosť peňazí


Reakcia Lafatu na miliónovú pokutu

Podľa sudcu je na jednej strane pravdou, že sa určité znaky podobajú klasickému pracovnému pomeru, ale na druhej strane je zrejmé že jednoznačné podradenie profesionálneho športovca do súčasného režimu zákonníka práce by značne ohrozilo samotnú existenciu profesionálneho športu, informoval iDnes.cz.

Postavenie športovcov a ich daní by malo upraviť v pripravovanom zákone o športe Ministerstvo školstva.

Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články