Streda, 12. mája, 2021Meniny má Pankrác

Celtic a Rangers v Premier League? Pripravuje sa Britská superliga

Steven Gerrard, tréner Glasgow Rangers. (Autor: TASR/AP)
Ivan Mriška|22. apr 2021 o 12:30

Vstup Glasgowčanov by mal priniesť lukratívne sponzorské a vysielacie dohody.

LONDÝN, BRATISLAVA. Futbalovým svetom v posledných dňoch otriasa projekt novej Európskej Superligy (ESL).

Súťaž najlepších celkov Európy si okamžite musela vytrpieť vlnu nevôle, okrem fanúšikov ju kritizovali tréneri a osobnosti svetového futbalu.

Vraj sa úspech nedá kúpiť, ale má sa o ňom rozhodovať na ihrisku.

Reforma anglického futbalu

Po obrovskom tlaku verejnosti ako prvé z projektu vystúpili anglické celky.

Účasť Chelsea, Arsenalu či Manchester City v Superlige je nereálna. Podľa britských denníkov však predsa dôjde k inej reforme anglického futbalu.

„Bombastická Superliga sa rozpadla ešte pred hromadným odsúhlasením. Anglický futbal však napriek tomu potrebuje reformu. Hlavným návrhom, o ktorom sa hovorí je vstup glasgowských zbraní do Premier League,“ píše portál sportbible.com s odvolaním sa na The Sun.

Celtic a Rangers roky dominujú škótskemu futbalu. V miestnej lige nemajú konkurenciu a doslova drvia súperov.

Iný víťaz v Škótsku bol naposledy až v sezóne 1984/85, kedy triumfoval Alex Ferguson a jeho Aberdeen.

„Odchod Glasgowčanov do Premier League by mohol byť príťažlivý pre všetky kluby škótskej súťaže. Pretože by im poskytol oveľa väčšiu šancu na zisk titulu a hranie v Európe,“ píše sa na ostrovoch.

Lukratívnejšie vysielacie práva

Vstup Celticu a Rangers do anglickej súťaže by mal znamenať väčšiu prestíž a novú výzvu.

„Oba kluby majú obrovské základne fanúšikov, čo by bolo súčasťou oveľa lukratívnejších sponzorských a vysielacích dohôd. Ich účasť by Premier League rozhodne prospela,“ dodáva sportbible.com.

Fanúšikovia Glasgow Rangers. (Autor: TASR/AP)

Hoci sa európska Superliga stretla s pobúrením, táto myšlienka by pravdepodobne získala povolenie od všetkých strán vrátane FIFA, UEFA a vlády Spojeného kráľovstva.

„Bez ohľadu na to, či sa Superliga rozbehne alebo nie, všetci cítime, že Premier League musí byť zmenená a vylepšená. Je čas, aby sme ju otvorili pre Rangers a Celtic. Má to zmysel pre všetkých,“ píše The Sun.

Priaznivci o vstupe Celticu a Rangers do Premier League diskutujú už roky.

„Naši fanúšikovia by to chceli. Veľmi dobrá myšlienka má podporu po celom svete. Sme konkurencieschopní všetkým špičkovým anglickým celkom, čo sme neraz potvrdili v Lige majstrov,“ v roku 2019 povedal dlhoročný kapitán Celticu Scott Brown.

Okrem príchodu Celticu a Rangers do Premier League sa na ostrovoch spomína zníženie počtu účastníkov Premier League z dvadsať na osemnásť.

Tiež sa diskutuje o prijatí formátu play off pre najlepšie štyri kluby, ako to majú Angličania v rugbyovej lige.

Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články