Cavendish je majstrom sveta v cyklistike, Sagan skončil 12.

Mark Cavendish
Mark Cavendish (Autor: SITA/AP)
SITA|25. sep 2011 o 16:01

Slovenský reprezentant Peter Sagan bol v záverečnom špurte v prednej časti pelotónu, na medailu síce nedosiahol, 12. miesto ho však radí medzi svetovú špičku.

KODAŇ. Britský cyklista Mark Cavendish získal v nedeľu v Kodani titul majstra sveta v pretekoch mužov Elite s hromadným štartom. Dvadsaťšesťročný "Manx Missile" sa presadil v záverečnom hromadnom špurte a 266 km trať zvládol za 5:40:27 hodín. Striebro si vyjazdil Austrálčan Matthew Goss a bronzovú medailu získal Andre Greipel z Nemecka.

Slovenskí pretekári dodržali taktiku, ktorú si stanovili pred štartom, v celom priebehu sa držali na čele pelotónu, vyhýbali sa pádom a lídra Petra Sagana priviedli na dobrej pozícii do záverečného špurtu. Dvadsaťjedenročný jazdec tímu Liquigas-Cannondale bol ešte dvesto metrov pred cieľom na 2. priečke, ale samotný záver mu nevyšiel podľa predstáv a nakoniec obsadil 12. miesto. Bratia Peter a Martin Velitsovci prišili do cieľa bok po boku na 68. a 69. mieste v rovnakom čase ako víťaz.

Skvelá tímová práca Britov, Cavendish ďakuje kolegom

Cavendish je prvým Britom, ktorý si oblečie dúhový dres pre majstra sveta, od roku 1965, kedy sa to podarilo Tomovi Simpsonovi.

"Som po dlhej dobre prvý Brit, ktorý vyhral MS. Musím zložiť klobúk pred mojimi spolujazdcami. Počas celých pretekov sme nepanikárili a kontrolovali sme priebeh. Ja o tejto trati viem už tri roky, odkedy ju vybrali a odvtedy som vedel, že to bude moja šanca a že sa na to musím sústrediť. Postavili sme tím, ktorý mi veľmi pomohol a preto im veľmi ďakujem. Oceňujem, že celá partia pracovala pre mňa," povedal víťaz v cieli.

Pre Cavendisha to bola ideálna trať. Pretekári absolvovali 17 okruhov dlhých 14 km a ďalších 28 km na začiatku pretekov prakticky na "placke" bez prevýšenia.

Po niekoľkých neúspešných útokoch krátko po štarte sa na 40. km od pelotónu odtrhla sedemčlenná skupinka, ktorá si veľmi rýchlo vytvorila asi päťminútový náskok. V hlavnom poli pracovali najmä Briti, tí sa za unikajúcou skupinkou príliš nehnali a tak jej náskok postupne narástol až na osem minút.

V polovici pretekov sa k Britom pridali Nemci a strata začala rýchlo klesať. Necelých sto kilometrov však prišlo k veľkému pádu, do ktorého sa zaplietli viacerí favoriti. O šance na medailu tak prišli napríklad obhajca titulu Nór Thor Hushovd, Nemec Tony Martin, rakúsky špurtér Bernhard Eisel či všetci traja jazdci z Nového Zélandu.

Vpredu zatiaľ Angličania kontrolovali priebeh a postupne znižovali stratu na skupinku na čele. Tri kolá pred cieľom ju už pelotón dobehol. V posledných dvoch okruhoch sa pokúšalo o úniky napríklad Dán Bak, či Francúz Voeckler, ale bez väčších šancí na úspech a bolo jasné, že rozuzlenie prinesie až záverečný špurt.

Výborne si počínal Peter Sagan, keď si udržoval čelné pozície a asi 300 metrov pred páskou bol dokonca druhý. Na náročný finiš však nemal dostatok síl a predstihlo ho viacero pretekárov.

Foto - TASR

Foto - TASR

ico

Majstrovstvá sveta v cyklistike, preteky mužov Elite s hromadným štartom:

1. Mark Cavendish (V.Brit.) 5:40:27 h, 2. Matthew Goss (Aus.), 3. Andre Greipel (Nem.), 4. Fabian Cancellara (Švaj.), 5. Jurgen Roelandts (Belg.), 6. Romain Feillu (Fr.), 7. Borut Božič (Slo.), 8. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 9. Oscar Freire (Šp.), 10. Tyler Farrar (USA), ... 12. Peter SAGAN, ... 68. Peter VELITS, 69. Martin VELITS (všetci SR) všetci rovnaký čas

Velitsovci sa zhodli: "Sagan nepovedal posledné slovo"

Cyklistické dvojičky Peter a Martin Velitsovci odtiahli nedeľňajšie preteky mužov-elite na majstrovstvách sveta v Kodani v prospech Petra Sagana. Pri 21-ročnom Žilinčanovi sa jazdci tímu HTC-Highroad neustále striedali, aby ušetril pre záverečnú koncovku čo najviac síl. Sagan napokon finišoval na 12. priečke.

„Môžeme byť spokojní. Odjazdili sme dobré preteky. Nič sa nedeje, že Peter neskončil na pódiu. Má pred sebou ešte ďalšie roky a môže dosiahnuť množstvo veľkých výsledkov. Dnes to boli veľmi rýchle preteky. Na majstrovstvách sveta sme podobný priemer ešte nešli,“ povedal po pretekoch Peter Velits a brat Martin ho doplnil:

„Dvanáste miesto je skvelé. Je to zasa posun vyššie. Určite to nebolo posledné slovo Petra Sagana alebo slovenského tímu v tomto zložení. Snažili sme sa jazdiť čo najviac vpredu, aby Peťo Sagan šetril sily. Po 200. km začali útoky a vtedy bolo dôležité byť vpredu na správnych pozíciách. To sa nám podarilo.“

Pred začiatkom šampionátu sa špekulovalo, či dokážu slovenskí cyklisti spolupracovať. Trio sa dohodlo na podpore Petra Sagana a stanovenú taktiku napokon naplnilo do bodky. V 209-člennom pelotóne ich bolo vidieť, neustále pracovali v jeho prvej polovici.

„Neviem, prečo mnohí tvrdili, že spolupráca nebude fungovať. Sme profesionáli, jazdíme v národnom tíme a všetci vieme, kto na koho ide. Aj Briti boli poskladaní z rôznych tímov a išli na Cavendisha. Nehrali sme na seba a verím, že to dnes ľudia videli a pochopili, že tie reči sú zbytočné,“ uviedol Peter Velits.

Velitsovci počas tejto sezóny jazdili v tíme HTC-Highroad spolu s novým majstrom sveta Markom Cavendishom. Briti podriadili všetko úspechu svojho lídra. Majstrovský okruh pri Kodani mu vyhovoval a pred pretekmi patril medzi najväčších favoritov.

„Briti si to zaslúžili. Odtiahli celé preteky, boli neustále na čele a napokon to Cavendish zvládol,“ dodal Peter Velits.

Peter Sagan bol so svojou koncovkou nespokojný

Peter Sagan dosiahol 12. miestom v pretekoch mužov-elite na majstrovstvách sveta v cyklistike v Kodani najlepší výsledok Slováka na svetovom šampionáte v ére samostatnosti. Dvadsaťjedenročný Žilinčan potvrdil aj v dánskej metropole príslušnosť k svetovej špičke, záverečný špurt pelotónu už bol trochu aj lotéria.

Sagana radili pred pretekmi k favoritom a vo finiši túto pozíciu aj potvrdzoval. "Dnes mám za sebou vydarený a aj nevydarený deň. Všetci sme dúfali, že by som mohol dosiahnuť pódium, čo by bolo pekné. Majstrovstvá sveta sú však naozaj špecifické preteky. Záver som mal ísť trocha inak, začal som špurtovať skôr. Potom som už nemal nohy, aby som sa dostal do trojky,“ povedal po pretekoch Sagan.

Rovinatá trať na kodanskom predmestí v Rudersdale nahrávala predovšetkým špurtérom. Už pred pretekmi bolo veľmi pravdepodobné, že rozhodovať bude hromadná koncovka. Slováci nastúpili na štart v trojčlennom zložení, oproti iným tímom, ktoré mohli postaviť deviatku jazdcov, mali nevýhodu. Vzhľadom na profil trate i aktuálnu formu sa Peter a Martin Velitsovci obetovali v prospech Petra Sagana.

„Musím im poďakovať, odtiahli mi celé preteky a odviedli skvelú prácu. Záver už bol na mňa, ostal som sám, ale tak to bolo plánované. Nemali sme početnejší tím. Je to výhoda väčších krajín. Musíme sa uspokojiť s tým, čo máme. Cavendish vyhral podľa mňa zaslúžené, Briti odtiahli prakticky celé preteky,“ hovoril Sagan, ktorý priznal, že až do záverečného špurtu sa mu išlo celkom dobre. V závere sa jeho dojmy trocha pokazili.

„Mohol som skončiť aj lepšie. Čo by som spravil inak? Asi by som začal špurtovať až neskôr. Mohol som počkať na Cavendisha s Gossom, alebo by som išiel v háku. Vyštartoval som asi ako prvý z balíka,“ priznal Sagan, ktorý v jednej chvíli asi 180 m pred cieľom bol na vedúcej pozícii.

Pre cyklistu tímu Liquigas-Cannondale ešte sezóna nekončí. Najbližšie sa chystá na preteky Okolo Pekingu (5. - 9. októbra) a cyklistický rok zavŕši na Okolo Lombardie 15. októbra.

„Sezóna mi vyšla nad očakávanie. Teraz ma čakajú ďalšie preteky. Pokúsime sa na nich vybojovať body do svetového rebríčka, aby sme sa vo väčšom počte kvalifikovali na olympijské hry do Londýna. Momentálne strácame 11 bodov, bolo by dobré, ak by nás tam štartovalo viac,“ povedal Sagan.

ico

Prehľad doterajších majstrov sveta v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom od roku 1927: