Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Bývalý funkcionár z kauzy FIFA spáchal samovraždu, hodiny po svedectve proti nemu

Americké vyšetrovanie korupcie vo FIFA vyšlo najavo v máji 2015, federálna obžaloba odvtedy obvinila vyše štyridsiatku športových a futbalových funkcionárov. Medzi nimi aj bývalý šéf FIFA Sepp Blatter. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 15. nov 2017 o 18:45

Delhon skočil pod vlak na predmestí argentínskej metropoly.

NEW YORK. Bývalý argentínsky futbalový funkcionár Jorge Delhon spáchal samovraždu.

Jeho meno figurovalo v prebiehajúcom súdnom procese, ktorý sa koná v New Yorku v súvislosti s korupčnou aférou Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Medzi obžalovanými sú exprezident Brazílskej futbalovej konfederácie (CBF) Jose Maria Marin, niekdajší viceprezident FIFA Juan Angel Napout či bývalý šéf Peruánskej futbalovej federácie (FPF) Manuel Braga.

Mali prijať úplatky

Čelia obvineniam, že prijali úplatky v miliónoch amerických dolárov za pridelenie televíznych práv na najvýznamnejšie juhoamerické turnaje.

Delhon pracoval v Argentíne pre vládnu spoločnosť Futbal pre všetkých, ktorá mala na starosti práve televízne práva. Údajne zobral dva milióny USD.

V utorok vypovedal v New Yorku bývalý výkonný riaditeľ firmy zameranej na športový marketing Torneos y Competencias Alejandro Burzaco.

Podľa svojho svedectva zaplatil Delhonovi a ďalšiemu argentínskemu funkcionárovi 500.000 USD každý rok v období 2011 až 2014, aby si zabezpečil vysielacie práva na futbalové stretnutia.

Skočil pod vlak

O niekoľko hodín neskôr informovala polícia v Buenos Aires, že 52-ročný Delhon skočil pod vlak na predmestí argentínskej metropoly.

Proces v New Yorku by mal trvať päť týždňov, obžaloba predvolala tucty svedkov a pripravila 350.000 strán dôkazov.

Americké vyšetrovanie korupcie vo FIFA vyšlo najavo v máji 2015, federálna obžaloba odvtedy obvinila vyše štyridsiatku športových a futbalových funkcionárov.

Informovala o tom stránka BBC.

Milióny za hlas

Burzaco ďalej pred súdom povedal, že Julio Grondona, ktorý zomrel v roku 2014, si ako šéf Argentínskej futbalovej asociácie (AFA) raz vypýtal od predstaviteľov Kataru viac než 80 miliónov USD za hlas pri výbere organizátora majstrovstiev sveta 2022.

Grondona bol v roku 2010, keď sa hlasovalo, člen vtedajšieho výkonného výboru FIFA. Burzacovi mal viackrát povedať, že mu dlhujú milióny dolárov za jeho hlas.

V utorok vypovedal v New Yorku bývalý výkonný riaditeľ firmy zameranej na športový marketing Torneos y Competencias Alejandro Burzaco (vpravo). (Autor: TASR/AP)

Podporilo to podozrenia, že víťazstvo Kataru bolo zmanipulované a vplyv Grondonu ako viceprezidenta FIFA bol "na predaj".

Burzaco opísal vyhrotenú konfrontáciu za zatvorenými dverami medzi Grondonom a katarskými zástupcami na zasadnutí FIFA v roku 2011. Argentínčana rozhnevali správy o jeho údajnom korupčnom správaní.

"Začal ich urážať a sťažovať sa. V podstate im povedal, že buď mu zaplatia 80 miliónov USD, alebo mu vystavia list, podľa ktorého od nich nikdy nedostal úplatok," vypovedal Burzaco.

Pred súd sa postavil po priznaní viny v niektorých bodoch obžaloby v snahe znížiť svoj trest. Svedčí proti Marinovi, Napoutovi a Bragovi, všetci traja popreli svoju vinu.

Podľa obvinení sa za 24 rokov obohatili predajom vysielacích a usporiadateľských práv na futbalové turnaje minimálne o 150 miliónov USD. Výpoveď Burzaca pokračovala aj v stredu, uviedla agentúra AP.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.