Bývalého funkcionára FIFA Marina usvedčili z podvodu

Jose Maria Marin
Jose Maria Marin (Autor: SITA/AP)
SITA|16. aug 2018 o 12:46

Niekdajšieho čelného funkcionára zadržali s inými predstaviteľmi FIFA v roku 2015 v Zürichu.

NEW YORK. Americký federálny žalobca žiada trest desať rokov odňatia slobody a pokutu najmenej 6,6 milióna amerických dolárov pre bývalého prezidenta Brazílskej futbalovej konfederácie Josého Mariu Marina za podiel na korupčnej afére v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA).

Osemdesiatšesťročného niekdajšieho čelného funkcionára zadržali spoločne s inými predstaviteľmi FIFA v roku 2015 v Zürichu.

Definitívny verdikt, ktorý už viackrát odložili, by mal padnúť 22. augusta.

Podvod, pranie špinavých peňazí

Marina usvedčili v troch bodoch z podvodu, dvoch prípadov prania špinavých peňazí a za členstvo v zločineckej skupine, v jednom bode prania špinavých peňazí ho oslobodili.

Podľa tvrdení prokuratúry Marin od roku 2010 prijal úplatky vo výške 6,5 milióna amerických dolárov. Za jeho zločiny mu hrozí až 24-ročný trest.

Jeho obhajcovia vzhľadom na vek žiadajú o jeho prepustenie, keďže Marin je od príchodu do USA v domácom väzení, predtým strávil päť mesiacov vo väzbe vo Švajčiarsku, celkovo ho zadržiavajú 13 mesiacov.

Informácie zverejnili portál www.law360.com a periodikum HOY.

Viac ako 40 obžalovaných, vyše 20 sa priznalo

Spoločne s Marinom odsúdil federálny súd v Brooklyne aj Juana Ángela Napouta.

Šesťdesiatročný exšéf paraguajskej federácie si na výmeru trestu počká do 29. augusta, hrozí až 60 rokov väzenia. Tretieho hlavného obžalovaného Peruánca Manuela Burgu porota na druhý pokus oslobodila.

V korupčnej kauze FIFA vystupuje viac ako 40 obžalovaných, viac ako dvadsať sa už skôr priznalo.

Všetci figurovali v korupčnej schéme pri predaji marketingových a televíznych práv na svetové šampionáty.

Prvým odsúdeným v rozsiahlom prípade bol Héctor Trujillo, bývalý sudca, ktorý pôsobil vo funkcii generálneho sekretára Guatemalskej futbalovej federácie.

Súd mu za podvod vymeral osemmesačný trest odňatia slobody a pokutu 415 000 USD.

Nachádzate sa tu: