Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Futbal sa zmení. Hráči v bundeslige nesmú ani spoločne oslavovať góly

Futbalisti Bayernu Mníchov. (Autor: SITA/AP)
TASR|13. máj 2020 o 12:00

Na striedačke budú hráči v maskách.

BELÍN. V sobotu sa po dvojmesačnej pauze opäť rozbehnú dve najvyššie nemecké futbalové súťaže. Zvyšok ročníka sa však pre pandémiu koronavírusu dohrá za prísnych bezpečnostných opatrení a bez divákov.

Nemecká futbalová liga (DFL), ktorá riadi bundesligu, poslala klubom zoznam opatrení.

"Iba pri najvyššej disciplíne môžeme dosiahnuť náš cieľ a riadne dokončiť ročník 2019/2020," citovala z dokumentu DFL agentúra DPA. V rámci bezpečnostného protokolu vypracovala DFL niekoľko opatrení.

Pred každým zápasom hygienický delegát pošle predpoludním správu do centrály DFL o negatívnych testoch hráčov i trénerov.

Hosťujúci tím musí použiť viacero autobusov, aby hráči mohli dodržať predpísané odstupy, domáci by mali využiť vlastné autá a na štadión pricestovať samostatne.

Na tribúne budú len komisári

Hoci sa zápasy uskutočnia bez divákov, na stretnutiach sa zúčastní aj pomocný personál. Celkovo na štadiónoch nesmie byť prítomných viac ako 300 ľudí. Štadióny rozdelia na tri sektory - hracia plocha, tunel a šatne, v každej môže byť naraz maximálne 100 ľudí.

V sektore hracej plochy smú byť iba hráči, rozhodcovia, najviac desať členov trénerského tímu, štyria podávači lôpt s ochrannými maskami, traja fotografi, traja zdravotníci, štyria usporiadatelia a pätnásť televíznych technikov.

Na tribúne budú dvaja antidopingoví komisári, domáce kluby budú zodpovedné za to, že žiadny fanúšik neprenikne na štadión.

Mužstvá musia prísť na trávnik osobitne a na štadiónoch musí byť otvorených čo najviac šatní, aby sa umožnili rozstupy medzi hráčmi. Šatne musia byť pravidelne dezinfikované.

Môžu sa použiť siluety fanúšikov

Hráči na striedačke budú sedieť na každom druhom či treťom sedadle, všetci budú mať masky a musia dodržať 1,5-metrový odstup. Rozcvičujúci sa hráči nebudú mať povinnosť nosiť ochrannú masku.

Opatrenia sa dotknú aj samotnej hry, hráči nebudú môcť spoločne oslavovať góly, ani si tľapnúť pri striedaniach, povolené však sú krátke "ťuknutie" lakťami či nohami. K dispozícii budú iba vlastné fľaše na občerstvenie, hráči si nesmú odpľúvať.

Atmosféru nebudú dotvárať žiadne zvukové efekty, pri nástupe na ihrisko či po góle však bude povolená hudba. Prázdne tribúny sa nesmú využiť ani na dodatočnú reklamu, pri dodržaní hygieny sa však môžu použiť lepenkové siluety fanúšikov.

Protokol pamätá aj na mediálne aktivity, pozápasové tlačové konferencie s trénermi budú online a na rozhovory bude k dispozícii iba niekoľko hráčov pri dodržaní prísnych hygienických pravidiel.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články