Buď sa nakopni alebo choď domov, napísal mu tréner. Prekvapil medailou

Strieborný medailista z plaveckých ME Richard Nagy.
Strieborný medailista z plaveckých ME Richard Nagy. (Autor: SITA)
Miloslav Šebela|24. máj 2016 o 00:52

Medaila z Ria nie je reálna. Už finále bude fantastické. Deťom by som to ukazoval na youtube, vraví náš najlepší plavec po nečakanom úspechu.

Pred tromi rokmi polohové preteky súťažne ani neplával. Okrem kraulu mu ostatné plavecké štýly veľmi nešli, motýlik bol pre RICHARDA NAGYA vtedy prakticky neznámy. Postupne ich začal plávať, aby na súťažiach vyplnil voľné dni. Vlani na majstrovstvách sveta práve v tejto disciplíne dosiahol svoje najlepšie umiestnenie a cez víkend vybojoval časom 4:14,16 minúty na majstrovstvách Európy senzačne striebro.

V zime vám na ME v krátkom bazéne medaila ušla o 5 stotín sekundy. Vtedy ste vrali, že aj keby ste ju získali, netešilo by vás to, pretože to bol slabý čas. Teraz máte radosť?

„Áno, treba povedať, že to nie je nejaký superrýchly čas. Ale veľmi sa z toho teším. Je to krásny výsledok. Mám medailu, bol to pre mňa zážitok. Na pódiu som stál na takýchto pretekoch prvýkrát. Z medzinárodných podujatí som anai doteraz nemal medaily. Jednu som získal na Svetovom pohári pred štyrmi rokmi a to tiež nebol výborný čas.“

Prekvapilo vás, že to vyšlo práve v polohových pretekoch?

„Nečakal som to. Z piatich disciplín na majstrovstvách sa mi štyri plávali katastrofálne. Buď som v závere vytuhol alebo mi to vôbec nešlo. Polohové preteky boli na programe v posledný deň šampionátu a nastúpil som na ne s inými pocitmi. Oveľa ľahšie sa mi plávali prvé tri štýly, najmä prsia. Na poslednú časť som si veril, pretože kraula trénujem oveľa viac ako moji súperi.“

Ale vaša najlepšia disciplína – 1500 m voľný spôsob vám vôbec nevyšla. Čím to je?

„Bol to pomaly slabší čas ako som plával pred troma rokmi. Neviem čo za tým bolo. Tréner by povedal, že som nemal dostatočnú prípravu. V posledných tréningoch som zvoľnil a to mi nevyhovuje. V bazéne som sa potom vytrápil.“

Polohové preteky

Je to plavecká disciplína, v ktorej pretekár postupne pláva štyri plavecké štýly v nasledujúcom poradí: motýlik, znak, prsia a kraul. Každý štýl je 1/4 z celkovej vzdialenosti. 

Na olympijských hrách sa táto disciplína pláva od OH v Tokiu 1964.

Svetové rekordy držia v dlhom bazéne Ryan Lochte (200m: 1:54:00 min), Michael Phelps (400m: 4:03,84), Katinka Hosszúová (200m: 2:06,12) a Je Š´wen (4:28,43).

Hnevalo vás to?

„Po prvom štarte na 400 metrov ani nie. Dal som do toho všetko, i keď na poslednej stovke som úplne nevládal. Z bazéna ma pomaly museli vyťahovať. Druhý deň bola tisícpäťstovka, z toho som bol sklamaný. A potom sa to už viezlo.“

Čo vám na tieto výsledky hovoril tréner?

„Písal som mu, že sa mi pláva zle. On mi odpísal, aby som sa nakopol a spamätal, alebo sa môžem z majstrovstiev odhlásiť. Ja niekedy potrebujem takýto prístup. Pomohlo to, plávalo sa mi potom lepšie. Mentálne idem asi do extrémov.“

Kedysi ste brali túto disciplínu len ako doplnkovú. Teraz už je za týmto výsledkom aj riadna príprava?

„Je to už systematický tréning. Všetko sa odvíja od krauliarskych tréningov, ale odplával som  aj veľa prsiarskych sérii aj motýlika. Najviac sa snažíme  pracovať na technike. Aj tréner mi vraví: v porovnaní so súpermi mám naplávané oveľa viac kilometrov, ale brzdí ma slabšia technika v plaveckých štýloch, ktorým som sa nevenoval. A teraz sa to ukázalo pri prsiach. Za rok som zrýchlil o dve sekundy. Za dva roky hádam aj o päť sekúnd.“

O koľko sekúnd sa viete zrýchliť za dva mesiace?

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Buď sa nakopni alebo choď domov, napísal mu tréner. Prekvapil medailou