Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hráčov nepustil na olympiádu. Bettman patrí medzi nových členov Siene slávy NHL

Martin Brodeur (vpravo) a Gary Bettman. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 13. nov 2018 o 08:19

Ocenili aj prvého hráča čiernej pleti v NHL.

TORONTO. Martin Brodeur, Willie O'Ree and tiež komisár NHL Gary Bettman sú najvýraznejšie tri prírastky do Siene slávy NHL v Toronte.

V hráčskej kategórii sa okrem brankára Brodeura dostali do vyberanej spoločnosti aj niekdajší útočník Martin St. Louis, Rus Alexander Jakušev a tiež ženská hviezda Kanadanka Jayna Heffordová.

Chytal s úsmevom

Brodeur (46 r.) je trojnásobný víťaz Stanleyho pohára a štvornásobný držiteľ Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára NHL.

V prestížnej profilige zaznamenal 691 víťazstiev a nazbieral 125 čistých kont v 20 sezónach, ktoré s výnimkou tej poslednej (kariéru ukončil ako hráč St. Louis v ročníku 2014/2015) všetky absolvoval v drese New Jersey Devils.

Dvojnásobný olympijský víťaz s tímom Kanady je aj držiteľom či spoludržiteľom 12 rekordov NHL.

"Výnimočný deň pre mňa, cítim sa poctený a beriem to s pokorou," uviedol Brodeur. "On chytal tak, že mal úsmev na tvári," povedal na adresu Brodeura jeho nemenej hviezdny spoluhráč z úspešného tímu Devils Scott Niedermayer.

Debutoval v roku 1958

Willie O'Ree bol prvým hráčom tmavej pleti, ktorý okúsil súťažný ľad v NHL. Premiérovo to bolo za Boston proti Montrealu 18. januára 1958.

Dnes 83-ročný O'Ree odohral v NHL iba 45 zápasov, ale v roku 1996 sa vrátil do diania ako ligový ambasádor.

"Chcel som dostať šancu a stať sa hokejistom. To bolo všetko, po čom som túžil a to sa mi aj splnilo," uviedol.

Stal sa tretím hokejistom tmavej pleti v Sieni slávy NHL. Predbehli ho legendárny brankár Edmontonu Grant Fuhr a niekdajšia kapitánka ženského tímu Kanady Angela Jamesová.

Bettmana chváli aj Gretzky

Gary Bettman počas 25-ročného šéfovania urobil z NHL jednu z najviac prosperujúcich športových organizácií na svete. Počas jeho funkčného obdobia počet účastníkov súťaže stúpol z 24 na 31 a ročný obrat dosiahol 5 miliárd USD.

NHL pod jeho vedením expandovala do Európy, začali sa organizovať zápasy pod holým nebom s vyše 40-tisícovou diváckou kulisou a vďaka online prenosu obrazu a zvuku sa dostala pod kožu fanúšikom z celého sveta.

Bettman preklenul aj tri výluky vrátane tej najdlhšej, keď NHL mala odstávku počas celej sezóny 2004/2005.

Veľkú kritiku si vypočul za to, že neuvoľnil najlepších hráčov na tohtoročné zimné olympijské hry, ale aj za nedôsledné riešenie zdravotných komplikácií hráčov plynúcich z častých otrasov mozgu.

Do Siene slávy sa dostal rovnako ako jeho predchodcovia na čele NHL Clarence Campbell a John Ziegler ešte počas výkonu funkcie.

"Tento pán dostal hokej na úroveň, v ktorú by sme kedysi ani len nedúfali," uviedol legendárny Wayne Gretzky.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.