BRATISLAVA. Jamajčan Usain Bolt je najrýchlejším šprintérom sveta. Na olympijských hrách ani raz neprehral. I tak musel jednu zlatú olympijskú medailu vrátiť. Ukázalo sa, že jeden z jeho kolegov zo štafety na 4x100 metrov Nesta Carter dopoval na olympijských hrách v Pekingu 2008.
„Spočiatku som bol sklamaný. V živote sa však dejú rôzne veci. Nie som smutný. Som zvedavý, či sa Nesta odvolá. Teraz čakám, čo sa udeje. Svojej medaily som sa však vzdal,“ povedal Bolt.
Vrátiť medailu by mali všetci hriešnici. Lenže sa to nedeje Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na to nemá páky.
Najnovšie sa nechcú so svojimi medailami rozlúčiť ruskí športovci. MOV pre dopingový škandál nechalo spätne preveriť vzorky viacerých športovcov z olympijských hier v Pekingu a v Londýne.
Medzi nimi je veľa pozitívnych nálezov práve od ruských športovcov. Až osemnásti medailisti by mali svoje trofeje vrátiť. A ďalší desiati za svoju účasť v štafetách.
Šéf Ruského olympijského výboru Alexander Žukov hovorí, že zatiaľ nedostali ani jednu. „Nejde o ľahký proces. Zatiaľ neviem o tom, že by niekto medailu vrátil,“ povedal Žukov pre agentúru AP.
Do médií sa dostali správy, že niektorí ruskí športovci vôbec nemajú v pláne medaily vrátiť. Atlét Maxim Dyldin si bronz z pekinských hier chce nechať. Štartoval v štafete na 4x400 metrov. Jeho vzorky boli v poriadku, pravidlá porušil jeho kolega Denis Alexejev.
Dyldin pre ruské médiá tvrdil, že priamo z ministerstva športu dostal ubezpečenie, že medailu si môže nechať. „Nesúhlasia s tým rozhodnutím a povedali mi, že si medailu môžem nechať. Mám ju doma. Len nech si ju skúsia prísť vziať,“ vravel.
Môžu prísť o medaily zo Soči
Problémy s navrátením medailí môžu naštrbiť už tak či tak dosť napäté vzťahy medzi Ruskom a MOV.
Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu stratilo pre pozitívne dopingové nálezy už 35 olympijských medailí. Je to najviac spomedzi všetkých krajín. Na druhej priečke sú s deviatimi nálezmi USA a Bielorusko.
MOV na vymáhanie športových trofejí nemá takmer žiadne páky. Súdne žaloby by sa zrejme ťahali roky. Navyše mnohí športovci, ktorým zistili doping spätne, už ukončili kariéru a nie je možné im udeliť športové sankcie.
Povinnosť získať medaily od hriešnikov majú národné olympijské výbory.
Ruským športovcom navyše hrozí, že o ďalšie olympijské medaily môžu prísť. Vlani zverejnila nezávislá vyšetrovacia komisia informácie o rozsiahlom dopingovom systéme v ruskom športe.
Podľa jedného z informátorov, bývalého šéfa Moskovského antidopingového laboratória Grigoria Rodčenkova, asi tretina medailistov zo zimných hier v Soči 2014 nebola čistá.
MOV a jednotlivé športové federácie teraz skúmajú dôkazy. Rusko práve pre škandál s dopingom čelí stále sankciám. Atléti nemôžu štartovať na medzinárodných súťažiach a to isté platí aj o hendikepovaných športovcoch.