RIO DE JANEIRO. Jeden z nich je ako kombajn na medaily. Po piatich olympiádach ich má 28. Druhý si podmanil ľudí úsmevom a rýchlymi nohami. Michael Phelps a Usain Bolt štartovali na olympijských hrách naposledy.
Plavec sa stal s piatimi zlatými a jednou striebornou medailou opäť najúspešnejším športovcom hier. Bolt zasa s tromi zlatými kraľoval medzi atlétmi.
Lepšieho šprintéra atletika nikdy nemala. Na olympiáde neprehral ani jeden štart, posunul svetové rekordy a s deviatimi zlatými medailami sa zaradil tesne za Paava Nurmiho a Carla Lewisa.
Na deväť zlatých medailí potreboval len 325 sekúnd pri všetkých olympijských štartoch. To nie je ani šesť minút. Jeho lúčenie bolo emotívne. Jamajčan v piatok v noci chodil ešte dlho po atletickom štadióne pred prázdnymi tribúnami.
Dokonca hádzal oštepom. Podľa neoficiálnych informácií zaletel za 50 metrov. Bolt má len tridsať rokov, no na olympiáde už bežať nebude. Zo športu chce odísť budúci rok po majstrovstvách sveta.
Usain Bolt si vyskúšal aj hod oštepom
„Tvrdo som na sebe pracoval, aby som sa dostal medzi legendy. Táto drina sa vyplatila,“ tvrdí Bolt.
Kým Jamajčan ešte krátko súťažiť bude, Phelps skončil úplne. „Teraz je na prvom mieste moja rodina a v plávaní ma čakajú nové výzvy. Súťažiť však už nebudem,“ vravel. Odchádza s 28 olympijskými medailami (23 – 3 - 2).
Šport však potrebuje idoly a hrdinov. Na budúcich hrách ich nahradia noví.
Nenávidení Rusi
Od prvého dňa olympijských hier bolo voči ruským športovcom cítiť silnú averziu. Medzi súpermi i v publiku. Diváci Rusov vybučali už pri otváracom ceremoniáli.
Na plávaní takto vítali najmä Juliu Jefimovovú. Pískali, aj keď jej dávali striebornú medailu. Podobné skúsenosti zažili aj boxeri či šermiari.
„Bolo to peklo. Cítila som sa ako vo vojne,“ opisovala Jefimovová svoje pocity. Súťaže mala oveľa ťažšie, súperky jej vraveli, že na hrách nemá čo robiť. Novinári kládli otázky o dopingu.
Rusi sa stali pre šport nepriateľmi. Diváci im dávali najavo, že v Riu nie sú vítaní.
Krátko pred olympiádou zverejnila Svetová antidopingová agentúra správu, ako obchádzali dopingové testy. Práve preto vyše sto športovcov z ruskej výpravy vylúčili. Na olympiádu išli s povesťou hriešnikov aj ostatní.
Neplatilo to však vo všetkých športoch. V gymnastike Rusom tlieskali a súperky ich berú ako seberovné.
„Všetko bolo fajn. Nikto nebol ku mne hrubý a aj Američanky sa so mnou normálne rozprávali. Navzájom sme si zablahoželali. Normálne vychádzame. Nemáme spory,“ vravela bronzová z viacboja Alija Mustafinová.
Rusi v Riu vydolovali 56 medailí. V Londýne mali až o 21 viac.
Organizačný chaos
Brazílčania nie sú vzorom spoľahlivosti, presnosti a pedantstva.
Aj preto sa počas hier stalo, že napríklad na tenise uprostred zápasu zmizli podávači loptičiek, v atletike chceli bežkyňu stiahnuť z trate pred dobehnutím posledného kola a plavkyne pred štartom svojej súťaže odviezli na atletický štadión namiesto plaveckého.