Taliansko

+ 1:28,4 min (7)

17.

+ 5:11,9 min (11)

RUHPOLDING. Francúzske biatlonistky zvíťazili v piatkovej štafete 6. kola Svetového pohára. Kvarteto Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloe Chevalierová, Justine Braisazová-Bouchetová a Julie Simonová triumfovalo v nemeckom Ruhpoldingu časom 1:10:50,0 h.

Druhé finišovali Švédky so stratou 35,1 s a tretie boli Rusky s mankom 1:12,2 min. Slovenky v zložení Ivona Fialková, Paulína Fialková, Júlia Machyniaková a Mária Remeňová prišli do cieľa na 17. priečke s mankom 5:11,9 minúty.

Francúzky sa od začiatku držali medzi najlepšími. V úvode išlo viacero štafiet pokope a boj o popredné umiestnenia sa začal vyjasňovať až v druhej polovici pretekov. Na tretí úsek vyštartovali Bielorusky, Talianky, Francúzsky a Švédky v rozpätí 3,9 sekundy. Piate Nórky strácali ďalších 12 sekúnd.

Z kvarteta na čele išla najlepšie Justine Braisazová-Bouchetová, ktorá si po druhej položke vytvorila náskok pred Jelenou Kručinkinovou a Monou Brorssonovou, Talianka Comolová už výraznejšie strácala.

Braisazová-Bouchetová v behu svoj náskok ešte zvýšila a Julie Simonovej odovzdala štafetu 13 sekúnd pred Švédkami. Francúzska "finišmanka" svoju pozíciu zvládla a do cieľa prišla s pohodlným náskokom 35,1 sekundy.

Druhé skončili Švédky a tretie miesto nakoniec získali ruské reprezentantky, ktoré využili zaváhania súperiek a na záverečnom úseku sa posunuli o štyri priečky.

Slovensko nasadilo na prvú polovicu sestry Fianlkové, no Ivone úvodná časť vôbec nevyšla, keď musela na ležke dvakrát dobíjať a prepadla a na predposledné 22. miesto. Na stojke išla dokonca na trestné kolo a svojej sestre odovzdala štafetu s mankom 1:32,8 na vedúce Nórsko.

Paulína Fialková predviedla na svojom úseku dobrý výkon, potrebovala len jeden náhradný náboj a poskočila na 16. miesto. "Dnes bol konečne ten deň, keď mi všetko sadlo tak, ako malo," povedal Paulína Fialková pre RTVS.

Júlia Machyniaková sa zasekla na stojke, kde potrebovala trikrát dobiť a Márii Remeňovej odovzdala štafetu na 17. pozícii. Tá ju udržala až do konca. "Som rada, že som sa vyhla trestnému kolu. Čo sa týka behu, moje výkony sa nedajú porovnávať so špičkou. Robila som, čo sa dalo," zhodnotila Remeňová.

V prvej štafete prebiehajúcej sezóny v Hochfilzene skončili Slovenky na 16. mieste. Predtým v Östersundu neštartovali pre zdravotné problémy Ivony Fialkovej.

V sobotu je v Rupholdingu na programe štafeta mužov, v nedeľu stíhacie preteky mužov aj žien.