Procházkovú čakajú už piate ZOH, debut zažije iba 19-ročná Slovenka

Alena Procházková.
Alena Procházková. (Autor: TASR)
TASR|28. jan 2022 o 10:18

Mlynár sa vrátil po dlhšej prestávke.

BRATISLAVA. Beh na lyžiach ako najtradičnejšie zimné športové odvetvie  bude mať na ZOH 2022 v Pekingu rovnaký počet medailových vyvrcholení ako na olympiáde pred štyrmi rokmi - dvanásť.

V porovnaní s predchádzajúcimi hrami v Pjongčangu nenastali okrem pravidelnej rotácie techník v jednotlivých disciplínach žiadne zmeny v jeho programe.

Ten odštartuje už v úvodnú sobotu 5. februára ženským skiatlonom a v posledný olympijský deň 20. februára ho zakončia opäť ženy svojou kráľovskou disciplínou na 30 km voľne s hromadným štartom.

Slováci nebudú útočiť na najvyššie priečky

Slovensko bude rovnako ako v Pjongčangu reprezentovať pätica bežcov - Alena Procházková, Barbora Klementová, Kristína Sivoková, Peter Mlynár a Ján Koristek.

V Pekingu nemajú ambície útočiť na najvyššie priečky a akékoľvek ich umiestnenie v najlepšej tridsiatke by bol úspech.

Pre 37-ročnú Procházkovú to bude už piata olympiáda, pod piatimi kruhmi nechýbala od Turína 2006 a zaradí sa tak k najvýraznejším slovenským osobnostiam pod olympijskou vlajkou (rekordérom je so šiestimi účasťami rýchlostný kanoista Erik Vlček).

Jej individuálnym maximom je 18. priečka zo šprintu vo Vancouveri 2010, pred štyrmi rokmi ju od postupu do elitnej tridsiatky v jej najobľúbenejšej disciplíne delilo iba 59 stotín sekundy.

Šprint bude v Národnom centre behu na lyžiach v klastri Čang-ťia-kchou na programe v utorok 8. februára.

Sivoková dostala dodatočnú miestenku

Štvrtá účasť na ZOH čaká na 33-ročného Mlynára, ktorý sa s elitným súťažením pôvodne rozlúčil v roku 2018 a na vrcholné súťaže sa vrátil po 3,5-ročnej prestávke práve s výhľadom na štart v Pekingu.

Olympijský debut čaká v Číne na Koristeka (25) a iba 19-ročnú talentovanú Sivokovú, ktorá dostala miestenku dodatočne na základe prerozdelenia národných kvót.

Slováci v samostatnej ére pod piatimi kruhmi v behu na lyžiach nikdy nechýbali.

Najlepšími výsledkami sú tri ôsme miesta - na korčuliarskej pätnástke v Lillehammeri 1994 ho dosiahla Alžbeta Havrančíková, v Turíne 2006 v skiatlone Martin Bajčičák, ktorý rovnaké umiestnenie v talianskom stredisku zopakoval aj v tímšprinte dvojíc s Ivanom Bátorym.

Historicky je ale najúspešnejšou Slovenkou Gabriela Svobodová-Sekajová, ktorá bola v roku 1984 v Sarajeve členkou striebornej štafety niekdajšieho Československa.

Program behu na lyžiach na ZOH 2022 v Pekingu

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Procházkovú čakajú už piate ZOH, debut zažije iba 19-ročná Slovenka