Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Bátory s Bajčičákom skončili v semifinále šprintu ôsmi

Martin Bajčičák (Autor: TASR)
SITA|Publikované 25. feb 2009 o 14:00

V tímšprinte mužov klasickou technikou na 2x3x1575 m na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa stali šampiónmi Nóri Johan Kjölstad a Ola Vigen Hattestad.

LIBEREC. V taktikou zviazanom finále sa štyri úseky zo šiestich bežci doslova ponúkali, kto pôjde na čele. Až na konci predposledného piateho úseku nastúpil Nór Kjölstad a veľmi rýchlo odskočil svojim súperom. Najrýchlejšie na jeho únik zareagovali Nemci, Francúzi a Fíni a už v tretine záverečného okruhu išla na čele štvorica.

Majster sveta v individuálnom šprinte Ola Vigen Hattestad v cieľovej rovinke potvrdil svoju tohtosezónnu šprintérsku suverenitu a prešpurtoval svojich súperov. V cieli bol o pol sekundy skôr ako jeho prenasledovatelia. Pre Hattestada je to už druhé zlato z Liberca, Kjölstad po striebre v utorkovom šprinte vystúpil tentoraz na najvyšší stupienok, prvýkrát v kariére na majstrovstvách sveta. O striebre Nemcov Tobiasa Angerera a Axela Teichmanna rozhodla až cieľová fotografia, tretí skončili v takom istom čase Fíni Ville Nousiainen so Samim Jauhojärvim. Francúzi nakoniec odpadli a prepustili štvrtú priečku výborne finišujúcim Rusom.

Slováci skončili trinásti

Slovenská dvojica Martin Bajčičák a Ivan Bátory skončila v prvom - silnejšie obsadenom semifinále na 8. mieste a nepostúpili do finále. Slováci dobre preteky rozbehli, Ivan Bátory na druhom úseku dokonca viedol. Na čele sa veľmi rýchlo vytvorila osemčlenná skupina a bolo jasné, že sa rozhodne medzi nimi. Potom však na štvrtom zo šiestich úsekov práve Bátory začal zaostávať. Bajčičák na predposlednom piatom úseku ešte zabojoval a vrátil sa na popredné priečky, ale v závere už Bátory na šprintérskych špecialistov nestačil a zostala mu v tejto silnej skupine posledná pozícia.

"Prvé kolo bolo výborné, išli sme s rezervou a hravo sme držali kontakt s najlepšími. Ivanovi však potom na druhom úseku začali utekať. Nie je to veľké sklamanie, nie sme šprintéri - špecialisti. Ja som rád, že som sa otestoval v priamom kontakte so špičkou. Presvedčil som sa, že som dosť rýchly. To ma teší. Že nám postup ušiel, s tým sa nedá nič robiť. Taký je šport,“ povedal bezprostredne po skončení pretekov Martin Bajčičák. "Ja som sklamaný. Veľmi dobre sme začali, v prvom kole som si išiel svoje tempo, bol som na prvej pozícii. Od druhého úseku som však akoby stvrdol. Nevedel som sa udržať v priamom kontakte so súpermi. Mal som toho plné zuby. Išiel som až na doraz, makal som, snažil som sa, nešlo to. Určite som to v prvom kole neprepálil, to by som išiel v ďalších úsekoch inak. Určite sme chceli postúpiť do finále, nevyšlo nám to. Zostáva nám ešte nedeľňajší maratón na päťdesiat kilometrov,“ dodal Ivan Bátory.

Tímšprint mužov klasickou technikou na 2x3x1575 m - finále

1. Nórsko (Johan Kjölstad, Ola Vigen Hattestad) 22:48,5 min, 2. Nemecko (Tobias Angerer, Axel Teichmann) +0,5 s, 3. Fínsko (Ville Nousiainen, Sami Jauhojärvi) +0,5, 4. Rusko (Andrej Parfenov, Nikita Krjukov) +2,2, 5. Francúzsko (Jean Marc Gaillard, Cyril Miranda) +3,0, 6. Švédsko (Mats Larsson, Emil Jönsson) +4,3, 7. Kazachstan (Alexej Poltaranin, Nikolaj Čebotko) +5,8, 8. Estónsko (Aivar Rehemaa, Andrus Veerpaluu) +8,7, 9. Kanada (George Grey, Devon Kershaw) +9,7, 10. Japonsko (Šohei Honda, Juiči Onda) +10,3, ... Slovensko (Martin Bajčičák, Ivan Bátory) - nepostúpili do finále, v semifinále zabehli 13. najlepší čas

Súvisiace články