Americkú basketbalistku stále držia v Rusku vo väzení. Prosí o pomoc Bidena

Brittney Grinerová.
Brittney Grinerová. (Autor: SITA/AP)
SITA|5. júl 2022 o 13:53

Brittney Grinerová čelí obvineniu z pašovania drog a hrozí jej trest odňatia slobody až na 10 rokov.

MOSKVA. Americká basketbalistka Brittney Grinerovou požiadala prezidenta USA Joea Bidena o pomoc prostredníctvom listu, ktorý do Bieleho domu vo Washingtone doručila prostredníctvom svojich zástupcov.

V spomenutom dokumente vyjadrila obavu, že sa už nikdy nevráti domov a hlavu štátu vyzvala, aby nezabudol na ňu ani ďalších zadržiavaných Američanov.

"Sedím tu v ruskom väzení sama so svojimi myšlienkami a bez akejkoľvek ochrany mojej manželky, rodiny, priateľov, olympijského dresu alebo akýchkoľvek športových úspechu. A desí ma predstava, že tu môžem zostať navždy," uviedla basketbalistka v liste.

Grinerová je v ruskom väzení už od 17. februára, kedy ju zadržali na moskovskom letisku Šemeretevo, v jej batožine totiž po prílete do krajiny našli zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Po viacerých odkladoch sa súdne pojednávanie s 31-ročnou pivotkou začalo v úvode júla vypočutím dvoch svedkov, no ďalší dvaja sa na súd nedostavili a proces odročili do 7. júla.

Americké ministerstvo zahraničných vecí sa snaží dostať dvojnásobnú olympijskú šampiónku Grinerovú domov viac ako štyri mesiace, s ruskou stranou sa neúspešne pokúšajú dohodnúť na výmene väzňov.

Obe krajiny majú dlhodobo napäté vzťahy a tie sa ešte vyostrili koncom februára, keď Rusi s pomocou Bielorusov vojensky napadli Ukrajinu. Bolo to len týždeň po tom, ako zadržali Grinerovú. Podľa ruskej špecialistky na medzinárodné občianske právo Marie Jarmušovej bude Grinerovej výmena možná len v prípade, že ju usvedčia a odsúdia.

Potom by musela požiadať o prezidentskú milosť. Šance hviezdnej basketbalistky znižuje štatistika, podľa ktorej ruské súdy oslobodia len jedno percento obžalovaných osôb. Navyše, narozdiel od USA, v Rusku sa môžu oslobodzujúce rozsudky zrušiť.

Nachádzate sa tu: