Vo väzení môže zostať takmer 10 rokov. Rusi navrhujú Grinerovej vysoký trest

Brittney Grinerová.
Brittney Grinerová. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. aug 2022 o 16:17

Na moskovskom súde čelí obvineniam z prechovávania a pašovania drog.

CHIMKI. Ruská prokuratúra navrhla pre americkú basketbalistku Brittney Grinerovú trest odňatia slobody na 9,5 roka.

Tridsaťjedenročná pivotka čelí na moskovskom súde obvineniam z prechovávania a pašovania drog, vo februári jej našli v batožine po prílete do krajiny zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Proces sa začal v úvode júla a vo štvrtok v Rusku prebehli záverečné reči oboch strán.

Obhajoba Grinerovej je postavená na tvrdeniach, že basketbalistka nemala v úmysle uvedenú zakázanú substanciu pašovať do Ruska. V jej batožine sa mala vyskytnúť náhodou počas balenia na cestu do krajiny.

Jedna z jej právničiek Maria Blagovolinová tiež informovala a aj písomne doložila, že jej klientka má odporúčanie od lekára na užívanie konopných prípravkov na zmiernenie bolesti. Grinerová tvrdí, že ich užíva iba v americkej Arizone, kde to má povolené.

Podľa prokuratúra Nikolaja Vlasenka mala basketbalistka uvedený konopný olej vo svojej batožine úmyselne a preto jej navrhol trest na 9,5 roka. Horná hranica trestu v takých prípadoch je v Rusku až 10 rokov za mrežami.

Aktuálne nie je známe, kedy súd vynesie rozsudok. Ak Grinerovú uznajú za vinnú a dostane nepodmienečný trest odňatia slobody, na rad príde diplomacia a snaha americkej strany o výmenu väzňov.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ruskému kolegovi Sergejovi Lavrovovi už tlmočil návrh vymeniť Grinerovú a Paula Whelana odsúdeného v Rusku za špionáž za ruského priekupníka so zbraňami Viktora Bouta.

Nachádzate sa tu: