Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Bajčičák trénuje šprinty, vo SP chce byť v desiatke

SITA|Publikované 1. aug 2007 o 13:26

ROGLA 1. augusta (SITA) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák absolvuje v týchto dňoch posledné tretie vysokohorské sústredenie v rámci letnej prípravy na budúcu sezónu. Rovnako ako ...

ROGLA 1. augusta (SITA) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák absolvuje v týchto dňoch posledné tretie vysokohorské sústredenie v rámci letnej prípravy na budúcu sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch trénuje v slovinskej Rogle vo výške okolo 1500 m n. m. "Sústreďujem sa na záverečné šprinty v dlhých behoch. Zmenil som tréning rýchlosti. Napríklad vlani som robieval približne sedemsekundové atletické šprinty, teraz sú to asi pätnásťsekundové šprinty na kolieskových lyžiach. Tým zároveň cibrím techniku, v ktorej som mal výraznejšie problémy. Verím, že mi to pomôže. Nemyslím si totiž, že by som bol pomalý, ale v maximálnej rýchlosti som strácal optimálnu pohybovú koordináciu a potom som nevyvinul takú vysokú rýchlosť, akej som bol schopný," rozhovoril sa o novinkách vo svojich tréningoch 31-ročný rodák z Oravy.

V predchádzajúcich rokoch venoval v príprave väčšiu pozornosť aj posilňovaniu rúk. To nezanedbáva ani teraz. "Už päť rokov veľa pozornosti venujem silovému tréningu rúk. Pomáha mi to najmä v pretekoch klasickou technikou. Prejavilo sa to napríklad na päťdesiatkilometrových maratónoch, kde ruky dostávajú enormne zabrať, a takisto aj v skiatlonoch, kde dokážem držať krok so špecialistami - klasikmi. Viem, že stále zaostávam v súpaži. Verím, že to dokážem ešte vylepšiť," pokračoval Martin Bajčičák.

Sústredenie v Rogle ukončí v polovici augusta. Mohlo by sa zdať, že do skutočného začiatku lyžiarskej sezóny ostáva veľa času. Zdravo ctižiadostivý člen ŠKP Štrbské Pleso má však všetko vyrátané presne na dni. "Po návrate zo Slovinska bude nasledovať týždeň, kedy budem trénovať iba jednofázovo. Potom ma čakajú ešte tri ťažké týždne, na záver ktorých absolvujeme kontrolné testy. V ich rámci pôjdeme trojkilometrový výbeh zo Štrby na Štrbské Pleso a päťkrát jeden kilometer na kolieskových lyžiach súpaž. Budeme môcť porovnať časy zo začiatku júna a zistíme, ako ďaleko sme pokročili. Na koniec septembra už mám naplánovaný prvý sneh na ľadovci Dachstein v Rakúsku, ktorým sa začne špeciálna príprava," vyrátal všetky dôležité medzníky v najbližších dvoch mesiacoch zatiaľ stále jediný slovenský lyžiar, ktorý sa môže pochváliť prvenstvom v pretekoch Svetového pohára.

V sezóne 2007/2008 nebudú mať klasici majstrovstvá sveta. Mohlo by sa zdať, že to bude sezóna bez vrcholu. Momentálna slovenská bežecká jednotka má však iný názor. "Vrcholom sezóny bude Tour de Ski. Chcem však aj vo ´sveťákoch´ zabojovať a urobiť dobré výsledky. Mojím snom stále ostáva dostať sa v konečnej celkovej klasifikácii do desiatky najlepších. Mojím doteraz najlepším umiestnením je šestnáste miesto. Verím, že na to mám, bol by som rád, keby sa mi to podarilo. Vlani mi Tour de Ski nevyšlo zo servisného hľadiska. Teraz by to malo byť lepšie. V budúcej sezóne sa totiž po tejto stránke bude o mňa starať slovinský tím, kde je jeden taliansky a jeden nórsky technik, je tam Štefan Lichoň, s ktorým som spolupracoval osem rokov. Ja sa už budem môcť sústrediť iba na svoj výkon," uzavrel Martin Bajčičák.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.