Pokorila rekord majstrovstiev sveta. Maratón vyhrala Etiópčanka

Gotytom Gebreslaseová.
Gotytom Gebreslaseová. (Autor: SITA/AP)
TASR|18. júl 2022 o 19:38

Obhajkyňa titulu Ruth Chepgngetichová z Kene vypadla z boja o titul už po polovici pretekov.

EUGENE. Víťazkou maratónu na atletických majstrovstvách sveta v americkom Eugene sa stala Etiópčanka Gotytom Gebreslaseová.

V pondelkových pretekoch dosiahla čas 2:18:11 h a vytvorila tak nový rekord svetových šampionátov. O deväť sekúnd za ňou zaostala Keňanka Judith Jeptum Korirová. Bronz získala reprezentantka Izraela Lonah Chemtaiová Salpeterová časom 2:20:18 h.

Gebreslaseová získala po nedeľňajšom triumfe krajana Tamirata Tolu v mužskom maratóne ďalšie zlato pre svoju krajinu. Dvadsaťsedemročná vytrvalkyňa si zároveň vybojovala prvý cenný kov na vrcholnom podujatí a vylepšila si osobné maximum.

Vlani vyhrala maratón v Berlíne. Korirová viedla po väčšinu pretekov, no neodolala útoku Gebreslaseovej necelé dva kilometre pred cieľom.

Etiópska maratónkyňa výrazne vylepšila doterajší rekord MS, ktorý stanovila v roku 2005 v Helsinkách Britka Paula Radcliffeová a mal hodnotu 2:20:57 h.

Obhajkyňa titulu a papierová favoritka Ruth Chepgngetichová z Kene vypadla z boja o titul už po polovici pretekov.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Pokorila rekord majstrovstiev sveta. Maratón vyhrala Etiópčanka