3.

Edna Kiplagatová

Keňa

2:23:21 h

BOSTON. Etiópsky vytrvalec Sisay Lemma vyhral premiérovo vo svojej kariére Bostonský maratón. Do cieľa 128. ročníka prestížneho podujatia prišiel v čase 2:06:17 h s náskokom 41 sekúnd pred krajanom Mohamedom Esom.

Tretí finišoval víťaz uplynulých dvoch ročníkov Evans Chebet z Kene (+1:05 min). Lemmov čas je 10. najrýchlejší v histórii podujatia.

Krátko za polovicou trate si Lemma vypracoval komfortný takmer trojminútový náskok, z ktorého postupne strácal. Lemma je prvý Etiópčan, ktorý triumfoval od roku 2016, keď sa to podarilo Lemimu Berhanovi Hayleovi.

Na štarte svojho druhého maratónu v Bostone figuroval aj bývalý slovenský hokejista a držiteľ Stanleyho pohára s miestnymi Bruins Zdeno Chára.

Podľa oficiálnych výsledkov na webe podujatia zvládol maratón za 3:30:52 h, čím si vylepšil svoj minuloročný čas o sedem minút a 31 sekúnd (3:38:23 h).

Medzi ženami ovládli trať kenské bežkyne, ktoré obsadili pódium. Vlaňajšie víťazstvo obhájila Hellen Obiriová, ktorá dosiahla čas 2:22:37 h.

Víťazi Bostonského maratónu 2024, vľavo Sisay Lemma a Hellen Obiriová.
Víťazi Bostonského maratónu 2024, vľavo Sisay Lemma a Hellen Obiriová. (Autor: TASR/AP)

Druhá skončila s mankom ôsmich sekúnd Sharon Lokediová, tretie miesto obsadila 44-ročná dvojnásobná víťazka podujatia Edna Kiplagatová (+44 s).

Obiriová rozhodla o svojom triumfe v záverečných stovkách metrov.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Bostonský maratón bežal aj Chára, čas víťaza je desiaty najrýchlejší