Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Arsenal má finančné ťažkosti, navyše musí odškodniť svojich fanúšikov

Arsenal je po rokoch v strate. (Autor: TASR)
TASR|29. feb 2020 o 10:50

Klub trpí za slabé výsledky a neúčasť v Lige majstrov.

LONDÝN. Futbalový klub Arsenal Londýn zaznamenal v minulom finančnom roku (do mája 2019) stratu približne 30 miliónov eur. Podľa prezidenta klubu sira Chipsa Keswicka "kanonierov" dobehla trojročná absencia v Lige majstrov.

Finančnej situácií klubu určite neprospeje ani nečakané vypadnutie v tomto ročníku Európskej ligy s gréckym Olympiakosom Pireus.

Arsenal nepríde iba o príjem z prémií a televíznych práv, ale budú musieť navyše odškodniť aj držiteľov permanentiek.

Klub im totiž garantuje vrátenie určitej čiastky v prípade, že klub počas sezóny neodohrá na domácom ihrisku sedem pohárových stretnutí.

Tých bude aj v prípade postupu cez Portsmouth do štvrťfinále FA Cupu najviac šesť, keďže jeho neskoršie fázy sa už tradične hrávajú vo Wembley a klub tak príde o milióny.

Keswick: Neúčasť v LM bude bolieť

K výdajom za tento finančný rok treba pripočítať aj nákupy hráčov. Len Nicolas Pepe stál klub takmer 84 miliónov eur (čiastka však bude rozdelená na viacero splátok) a ďalších približne 82 miliónov vynaložil klub na príchody Tierneyho, Salibu, Luiza a Martinelliho.

Keďže za prestup Alexa Iwobiho Arsenal zinkasoval "len" približne 56 miliónov, v konečnej bilancií bude stratový.

"Príjem z predaja hráčov bol v tejto sezóne obmedzený, k tomu sa navyše pridala druhá sezóna len v Európskej lige. Tieto dôvody sa odrazili na tom, že klub zaznamenal stratu prvýkrát od roku 2002.

V tejto sezóne nám vzrástli príjmy vďaka spoločnosti Adidas a novej zmluve s hlavným sponzorom, leteckou spoločnosťou Emirates. Neúčasť v Lige majstrov nás však určite zabolí," povedal Keswick.

Platy sú príliš vysoké

V nasledujúcej sezóne môže klub navyše prísť aj o finančnú injekciu z európskej pohárovej súťaže číslo dva. V lige mu totiž patrí priebežná deviata priečka.

"Nie je tajomstvo, že v súčasnosti máme platy nastavené Ligu majstrov, pričom rozpočet stačí na Európsku ligu. Je to skrátka fakt a pracujeme na tom, aby sme to vyriešili.

Napriek tomu neplánujem nijakým spôsobom obmedzovať prestupy hráčov. Nejde o to koho kúpite, ale ako ho kúpite," povedal riaditeľ klubu Josh Kroenke.

Súvisiace články