ANALÝZA: McAvoy podpísal najväčší kontrakt v histórii Bostonu Bruins

Oh My Hockey|16. okt 2021 o 10:54

Boston Bruins sa so svojím obrancom číslo jedna dohodli na novom osemročnom kontrakte s ročným platom 9,5 mil. dolárov.

Aktuálne mu beží posledný rok trojročnej zmluvy v hodnote 4,9 milióna ročne. Nová zmluva, počas ktorej si zarobí 76 miliónov dolárov, začne platiť od budúcej sezóny. Je to najväčší kontrakt v histórii Bruins.

Takto sa kontrakt rozloží počas jednotlivých rokov. Zdroj: CapFriendly

"Celý čas som chcel byť v Bostone. Odkedy som sem prišiel na Boston University, bolo mojím snom tu ostať. Dostať sa do tohto bodu bolo presne to, čo som chcel. Nemôžem tomu uveriť. Nemôžem byť šťastnejší, Boston je mojim domovom," tvrdil po podpise zmluvy 23-ročný Američan.

Nadšenie jeho, ale aj tímu, vidno aj z tohto videa:

Charlie McAvoy patrí už teraz medzi najlepších obrancov ligy. Hrá veľmi vyspelo a zodpovedne vedie defenzívu "medveďov". Počas svojej kariéry nastúpil do 235 zápasov a má bilanciu 24+98 (122 bodov). V štatistike +/- je na +80.

Jeho bodová bilancia nie je to hlavné, čo hovorí o jeho hre. McAvoy patrí medzi úplne najužšiu špičku v hre oboma smermi. Ponúka skvelú komplexnú a hru a výborne pracuje s pukom. Hlavne pri hre 5 na 5 je takmer dokonalým motorom smerom dopredu aj dozadu. V oslabeniach takisto exceluje.

Jeho bodová produkcia je oproti elitným bekom nižšia aj preto, lebo v prvej presilovke väčšinou hrával hlavne Matt Grzelcyk. To by sa mohlo v tejto sezóne zmeniť. V Bostone sú presilovky zamerané hlavne na dvojicu Pastrňák a Marchand, ktorí si väčšinou delia body. Keď bol McAvoy v minulej sezóne na ľade počas presilovky, pripísal si bod pri 57% góloch svojho tímu. Marchand pri 64% a Pastrňák 78% góloch Bostonu. Keď hral McAvoy v prvej presilovke, bodoval oveľa viac. Ak dostane túto príležitosť, jeho bodová produkcia môže rapídne narásť.

McAvoy je hráčom, ktorý zlepšuje aj spoluhráčov okolo seba a je veľmi nepríjemným súperom. Bostonský prvý útok patrí k najlepším v NHL, avšak keď bol s nimi na ľade McAvoy, ich dominancia sa ešte zväčšovala.

14. výber draftu 2016 bol hodný tak vysokého výberu. Stal sa z neho hráč, ktorý je výborný s pukom, patrí medzi najlepších v lige vo vykorčuľovaní z obranného pásma a vchádzaní do útočného s pukom na hokejke. Keď je na ľade, viac sa útočí a strieľa na súpera, a viac gólov padá do tej správnej bránky. Zozadu skvele vedie svoj tím a podľa výšky kontraktu to vyzerá, že si to vedenie dobre uvedomuje.

Vráťme sa teda k jeho kontraktu. 9,5 milióna je dosť veľa, preto je legitímne pýtať sa, či sú zaslúžené. Pre porovnanie sa pozrime na tabuľku, kde sú zobrazené cap hity a platy jednotlivých obrancov pre túto sezónu:

10 najvyšších kontraktov obrancov pre sezónu 2021/22. Zdroj: CapFriendly

Dva kontrakty platné v tejto sezóne prevyšujú výšku Charlieho kontraktu. Karlsson a Doughty sú 31-roční hráči, ktorí vyzerajú, že to najlepšie už majú za sebou. Tieto kontrakty sú už nad ich hodnotu. McAvoy bude mať 32, keď mu zmluva skončí, zatiaľ čo dvaja menovaní budú mať na konci ich zmlúv už 37. V prvej desiatke sú aj P.K. Subban a Oliver Ekman-Larsson, ktorí boli v posledných sezónach výkonnostne bližšie spodnej desiatke, ako tej vrchnej.

Takto bude platový strop zaťažovať desať najplatenejších obrancov od budúcej sezóny:

Najdrahší obrancovia pre sezónu 2022/23. Zdroj: CapFriendly.

Toto leto bolo pre obrancov rušné a viacerí podpísali zmluvy už na ďalšie roky. Okrem prvej dvojice, ktorej veľmi veľké zmluvy som spomínal pred chvíľou, sa aj tu nájdu kandidáti na buy-out. McAvoy sa radí na štvrté miesto s rovnakým cap hitom, aký má Seth Jones v Chicagu. Ten by sa dal rozoberať osobitne, v minulosti sme sa na to už pozreli. V skratke, Jones svojou výkonnosťou zďaleka nie je na úrovni McAvoya a už teraz jeho kontrakt vyzerá veľmi zle, aj keď ešte ani nezačal platiť. Aj Darnell Nurse v Edmontone s vyše deviatimi miliónmi nesľubuje istotu. Keď budú tieto kontrakty končiť a títo hráči budú mať 35, je veľmi pravdepodobné, že budú smrdieť podobne ako kontrakt Karlssona.

McAvoy patrí medzi najlepších obrancov ligy, a, ako vidíme, 9-10 miliónov ročne už nie je až taká jedinečná záležitosť. Mladí obrancovia Makar, Heiskanen, Werenski a Quinn Hughes majú vysoké zmluvy na najbližšie sezóny. Už teraz patria k špičke ligy a investícia do nich vyzerá byť výhodná.

McAvoy svojou kvalitou patrí do ich triedy a po Makarovi môže byť druhý najlepší z tejto skupiny hráčov. Počas platnosti jeho zmluvy by mal zažiť vrchol svojej výkonnosti. Jeho strop je veľmi vysoko a pre Boston môže byť jeho kontrakt veľmi výhodný. Ak zachová svoju výkonnostnú úroveň, je takmer istota, že bude patriť medzi top desať obrancov ligy. Ak je hráč takto dobrý, zaslúži si byť zaplatený.

Tri sezóny hral na skvelej úrovni za pre klub veľmi výhodné peniaze. Ceny obrancov sa začínajú zvyšovať a McAvoy patrí k tým, ktorí si zmluvu zaslúžili a oproti ostatným kontraktom určite nie je preplatený. V Bostone bude dlhú dobu nasledovníkom Zdena Cháru vo vedení defenzívy a počas najbližšej dekády by mohol byť opakovane medzi hlavnými kandidátmi na Norris Trophy. Podľa môjho názoru bude Charlie McAvoy hodný každého centu z tohto kontraktu.

Ešte jedna čerešnička na záver. V roku 2013 McAvoy napísal na svoj twitter, že neznáša Bruins. Ako sa hovorí, čas vylieči všetko. Pre nás bude radosť ho v čierno-žltom drese sledovať.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: