ANALÝZA: Jack Eichel je konečne voľný

Oh My Hockey|5. nov 2021 o 20:09

Nedostal ponožku, ale operáciu. Jack Eichel sa však napriek tomu musí cítiť ako Dobby.

Po dlhom čase neistoty a naťahovačiek s Buffalom Sabres odišiel do Vegas Golden Knights. Jeho situácia sa razom obrátila naruby. Dostane operáciu a po niekoľkomesačnej rekonvalescencii sa snáď plnohodnotne vráti na ľad.

"Hral som s Jackom a samozrejme som sa s ním posledných pár mesiacov dosť rozprával," povedal brankár Robin Lehner. "V prvom rade som šťastný za neho. Môže sa postarať o svoje telo po svojom. Myslím si, že je to veľký krok pre všetkých hráčov v lige, že rešpektujeme jeho rozhodnutie."

Eichel odišiel na miesto, kde mu povolia absolvovať riskantnú a unikátnu operáciu herniovaného disku. Jeho krk mu momentálne nedovoľuje hrať.

S Buffalom sa ocitli v patovej situácii. Eichel tušil, čo je preňho najlepšie, no klub bol proti. Iné východisko ako trejd ani nebolo, to by niekdajšia dvojka draftu mohla rovno ukončiť kariéru.

Teraz vynechá zhruba štyri mesiace - takto to odhadli vo Vegas.

"Je naozaj náročné určiť časový rámec, pretože v tomto športe ešte nikto takýto zákrok neabsolvoval," povedal generálny manažér Kelly McCrimmon vo štvrtok na tlačovej konferencii v Ottawe pred zápasom Vegas so Senators. "Ľudia v kontaktných športoch už operáciu podstúpili. V hokeji zatiaľ nikto. Vnáša to do toho dávku neistoty? Myslím si, že áno. Máme istotu, že raz bude stopercentne fit? Máme."

Golden Knights veria, že sa Američan jedného dňa vráti v úplnom zdraví. Podporujú ho kouči, spoluhráči i fanúšikovia.

Dostatočná protihodnota

Buffalo Sabres získalo za Eichela a tretie kolo draftu 2023 útočníkov Alexa Tucha a Peytona Krebsa, voľbu v prvom kole draftu 2022 a druhom kole draftu 2023.

Protihodnota za zdravého Eichela by to bola slabá. Lenže vzhľadom na okolnosti je fajn. Sabres z toho oveľa viac "vytrieskať" nemohli.

Hokejový svet zaplavili ešte vo štvrtok v noci divoké špekulácie, ktoré vypustil doposiaľ veľmi spoľahlivý insider Kevin Weekes. Podľa neho išli tvrdo za ziskom centra Calgary Flames. Ponúkali Matthewa Tkachuka, hráča vybratého v prvom kole draftu, budúcu voľbu v prvom kole draftu a dvoch prospektov.

Správa však zrejme nebola pravdivá. Aj generálny manažér Buffala, Kevyn Adams, povedal, že nebola správna, resp. že "nebola presná".

Ktovie, či nebola súčasťou taktiky. Spomínate si, ako Frank Seravalli kedysi napísal, že Kirill Kaprizov dostal od CSKA Moskvu ponuku s ročným platom nad 10 miliónov dolárov? Je pravdepodobné, že túto informáciu Seravallimu posunul hráčov agent alebo niekto jemu blízky, aby Minnesotu aspoň trochu zahnal do kúta (keďže hráč nemal veľa es v rukáve).

Žeby dostal Weekes informáciu o veľkej protihodnote od niekoho z Buffala, aby tak vymámili viac od Vegas? Je to síce konšpirácia, no nie nemožná.

Každopádne to, čo Sabres dostali, ani náhodou nemohlo prebiť údajnú ponuku od Flames. A to usvedčuje špekuláciu z nepravdivosti.

"Šable" teda dostali jediného úplne hotového hráča - Alexa Tucha. Forvard so slovenskými koreňmi sa zotavuje z predsezónnej operácie. Vrátiť by sa mal najskôr v januári. Vlani zaznamenal 33 (18+15) bodov v 55 dueloch, jeho produktivita z druhého sledu bola pre Vegas kľúčová. Okrem toho má kvality aj v defenzíve, veľa ľudí ho podceňuje.

S Tuchom sa sťahuje Peyton Krebs. 20-ročný útočník bol vybratý na 17. mieste draftu 2019. V NHL doteraz odohral 13 stretnutí so ziskom jednej asistencie. Pôvodne sa očakávalo, že posilní prvý tím, no Sabres ho prekvapujúco poslali do AHL.

Zaujímavé sú drafty a ich podmienky. Vymenená voľba v prvom kole je chránená pred výberom v prvej desiatke. To znamená, že ak by vymenený pick originálne patriaci Golden Knights skončil v lotérii v prvej desiatke, pošlú namiesto neho voľbu v prvom kole v roku 2023 a voľbu v druhom kole v roku 2024 namiesto predtým uvedenej. V tom prípade by sa aj voľba v treťom kole pre rok 2023, ktorú vymenilo Buffalo do Vegas zmenila na tretie kolo 2024. V skratke, ak budúcoročná voľba v prvom kole skončí v prvej desiatke, všetky tri ďalšie voľby sa presunú na další rok.

Prečo bude Eichel plusom

Mnoho ľudí už Jacka Eichela tak trochu odpísalo, alebo aspoň podcenilo. Dôvody sú jednoduché - jednak dlho nehral, a ak aj hral, Sabres pravidelne patrili medzi horšiu polovicu súťaže.

Lenže veľakrát boli jedinými pozitívami v mužstve brankár Linus Ullmark a práve Jack. Jeho hra nikdy nebola vyložene márna - napríklad vlani mal pri pomere očakávaných gólov a reálne strelených gólov jasný nepomer.

Ak by ste chceli najstručnejšiu definíciu toho, kto je Jack Eichel, znela by asi takto: Najlepší hráč Buffala Sabres v nedávnej minulosti.

Aj v hororovej sezóne 2020/21 bol najlepší v počte bodov na 60 minút (2,51). Až neuveriteľne znie jeho Corsi hodnota - 62%! Ešte o percento viac mal v štatistike Fenwick, preto bol na čele tímu vo väčšine štatistík zahŕňajúcich očakávaný počet gólov, kým bol na ľade.

Jediné, čo chýbalo, bol kus šťastia a strelecká pohoda.

Eichel je jednoznačne najlepším hráčom v trejde. Ak sa dokáže úplne uzdraviť a využiť svoj potenciál, je pravdepodobné, že Vegas tento trejd vyhrá, ak Sabres v daných draftoch nenájdu zakopaný poklad. Horšie by bolo, ak by Američana dozvuky z operácie prenasledovali po celý zvyšok kariéry.

Veľa z vás sa nás pýtalo na jednoduchú otázku, ktorá však potrebuje hlbší rozbor: Ako si ho budú môcť Golden Knights dovoliť? O pomoc pri objasnení platových machinácií som poprosil Daniela Vágnera, ktorý vám ich vysvetlí v poslednej kapitole článku.

S peniazmi je to takto...

Vegas neměli příliš místa pod stropem ani před akvizicí Eichela, což znamená, že museli s cap hitem týmu trošku kouzlit. K tomu se jim "hodil" zraněný Mark Stone, který dosud byl pouze na standardní listině zraněný, před Eichelovým trejdem tak byl zapsán na LTIR, čímž si Golden Knights zvětšili manipulační prostor o výši jeho smlouvy, tedy 9,5 milionu dolarů. Pro Eichela ale takový prostor ani nepotřebovali, jelikož odevšivší Alex Tuch a Peytor Krebs dohromady uvolnili asi 5,5 milionu pod stropem.

S Paciorettym, Stonem, Bischoffem a nově i Eichelem tak má aktuálně Vegas k dispozici manipulační prostor 16 milionů dolarů. Tato suma se však bude postupně zmenšovat, jakmile se budou výše jmenování postupně vracet z marodky, ve chvíli jejich aktivace totiž přestane platit LTIR úleva a Rytíři budou muset mobilizovat všechny matematiky, kteří se aktuálně vyskytují ve městě hříchu a hazardu. Pokud by byli všichni zdraví, tak by Vegas překračovalo platový strop o 10,3 milionu dolarů.

Vedení Vegas ale může uklidňovat, že Eichelova doba rekonvalescence po nadcházející operaci se odhaduje asi na 4 měsíce, na ledě by tedy mohl být v březnu. V březnu také končí základní část NHL a začíná play-off, během něhož už neplatí platový strop a týmy jej mohou dle libosti překračovat. To je nám ale náhodička, že? Osobně mě jen zajímá, zda bude po Eichelově návratu až na play-off na sociálních sítích tolik breku jako loni, kdy totéž udělala Tampa s Kučerovem. Generální manažer Kelly McCrimmon bude mít v offseason co dělat, aby adekvátně naložil s vysokými kontrakty, kterými nyní disponuje. Ale toto rozhodování může, díky Eichelově dlouhodobé absenci, s klidným srdcem odložit až na léto 2022.

Zajímavý je také pohled, jak trejd zahýbal s cap hitem Sabres. Ti získali Alexe Tucha, který je též na delší čas mimo hru a byl by tak také kandidát na zapsání na LTIR. Buffalo tak ale učinit nemůže. Zaprvé by se tímto krokem dostali pod platovou podlahu, které jsou po odchodu nejlépe placeného hráče velmi blízko, a za druhé by si tímto krokem vůbec nepomohli. Úlevu by nezískali žádnou. LTIR má totiž smysl pouze ve chvíli, kdy tým skutečně potřebuje manipulační prostor, protože je blízko platovému stropu. To by ale vydalo na samostatný článek.

Mimochodom, vedeli ste, že Eichel si vďaka iným daniam vo Vegas zarobí 6 336 000 dolárov, teda o 860 tisíc ročne viac, než v Buffale?

Nachádzate sa tu: