ANALÝZA: Génius Lamoriello úraduje. Pulockovi dal menej peňazí, než berie v tejto sezóne

Oh My Hockey|18. okt 2021 o 14:54

Nie je to tak dávno, čo nový kontrakt v Nashville podpísal Mattias Ekholm. Obranca vyhlasoval, že chce zostať stoj čo stoj, nebál sa o tom hovoriť ani vlani, keď bol vážnym kandidátom na výmenu.

Podobne vrúcny vzťah ako medzi Ekholmom a Predators zrejme panuje aj medzi Ryanom Pulockom a New Yorkom Islanders. 27-ročný obranca pristal na dohodu v predstihu, veď súčasný dvojročný bridge mu končí až po sezóne 2021/22.

S Louom Lamoriellom sa dohodol na zmluve, vďaka ktorej sa najstarší generálny manažér v súťaži dočkal označenia "génius". Pulockovi dal osemročnú zmluvu v ročnej hodnote 6 150 000 dolárov.

Štruktúra je podľa serveru CapFriendly veľmi jednoduchá. Každý rok zinkasuje Pulock priemernú čiastku, nemá nijaké bonusy. Pristúpil na ňu, hoci si v ročníku 2020/21 zarobí viac - až 6,66 mil. dolárov.

Pri čerstvo podpísaných zmluvách Setha Jonesa, Darnella Nursa, či pri požiadavkách Johna Klingberga, je kontrakt Ryana Pulocka neuveriteľne výhodný. Na trhu sa odráža, že preplatení obrancovia veľmi ovplyvňujú predstavy ďalších, no medzi Lamoriellom a Pulockom došlo k skvelej dohode pre tím.

Body nie sú všetko

Možnože sa pýtate, či je takáto oslava namieste. Ryan Pulock neprežil najproduktívnejší ročník, naopak, v produktivite spadol. 35 bodov zo 68 duelov sezóny 2019/20 nahradilo 15 bodov z 56 zápasov sezóny 2020/21.

Nenechajte sa ale oklamať. Ofenzíva nikdy nebola najdôležitejším prínosom Pulocka do tímu "ostrovanov".

Je faktom, že si Pulock dokázal vytvárať šance, ale nebol efektívny. Zo 121 striel sa trafil iba dvakrát (1,7%). Pritom v minulých rokoch mal úspešnosť od 5% do 6,1%.

V Pulockovi majú Isles v prvom rade spoľahlivého beka, ktorý sa hodí do koncepcie trénera Barryho Trotza. Zvládne hrať v každej situácii a eliminácia súperových hviezd mu nerobí najmenší problém. Keď je na ľade, jeho tím dominuje a jeho minuloročné pokročilé štatistiky boli toho veľkým dôkazom.

Podľa webu Hockey Reference mal spomedzi pravidelne nastupujúcich obrancov mančaftu najvyššie Corsi (51,5 CF%). Ešte viac, keď bol na ľade, dominovali "ostrovania" v počte vytvorených šancí (61,33 GF%, 61,63 HDCF%). Nielen v týchto pokročilých číslach si Pulock vytvoril osobné maximá.

Jeho prínos je vidieť od momentu, keď vstúpi na ľad. Výborný bol aj vo vyraďovacích bojoch, kde začal aj pravidelnejšie bodovať.

Pulock hrával v posledných troch rokoch v priemere zakaždým viac ako 22 minút na zápas. Aj v prebiehajúcej sezóne zostane v roli veľmi podstatného beka zostavy. Fanúšikovia Isles si od neho sľubujú návrat k starým ofenzívnym číslam, veď trikrát po sebe pokoril hranicu 30 bodov v sezóne.

Podľa analytikov jeho hra stúpla i ofenzívne - len sa to neprejavilo na bodoch. Svedčia o tom spomínané pokročilé štatistiky, veď Islanders s ním boli nebezpeční. Strelecké šťastie mu v minulej sezóne, bohužiaľ, neprialo.

Vyhliadky čo sa týka výkonnosti Ryana Pulocka sú ružové. Jeden z najdôležitejších bekov tímu je podpísaný do konca ročníka 2029/30. A pri súčasnom trende za vynikajúci peniaz.

Ak bude pokračovať vo svojom raste, nie je sa treba báť - kontrakt bude ešte dlho hodnotený výbornými známkami.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: