Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Švédi znepokojujú Nórov. Nerozumejú ich správaniu a vraj klamú o počte úmrtí

Obyvatalia Štokholmu v sobotu 4. apríla. (Autor: SITA/AP)
SITA|7. apr 2020 o 15:52

Nóri majú prísne pravidlá.

BRATISLAVA. Bývalá poľská reprezentantka v hádzanej Wioletta Luberecká-Hammershaugová, ktorá sa po skončení hráčskej kariéry usadila v Nórsku, sa domnieva, že v krajine držia situáciu so šíriacim sa koronavírusom pod kontrolou.

Nórska vláda podľa nej zareagovala na túto pliagu s oneskorením, napriek tomu jej opatrenia prinášajú pozitívny efekt.

V Nórsku už stihli otestovať vyše 110-tisíc z päťmiliónovej populácie. Na každý milión obyvateľov pripadá okolo 20 500 vykonaných testov.

Na európskom kontinente viac testujú iba na Islande a v Luxembursku.

"Nórske spravodajské kanály zdôrazňujú, že nízku úmrtnosť sa podarí dosiahnuť rýchlym diagnostikovaním choroby. Úrady sa uchýlili k mnohým zákazom, ale tie sú výsledkom zdravého rozumu. Nikto tu nezatvára lesy. Sú otvorené, ľudia si potrebujú vybudovať imunitu," uviedla pre sport.pl 53-ročná rodáčka z Elblagu, ktorá si zahrala aj na majstrovstvách sveta.

Väčšina Nórov sa nachádza v dobrovoľnej karanténe. Takýto postoj sa nedá ani porovnať s laxným prístupom susedného Švédska, čo ľudí v Nórsku znepokojuje.

Boja sa, že správanie Švédov spôsobí rozšírenie nákazy aj u nich.

"Nóri sú veľmi opatrní v súvislosti s opatreniami. A sú veľmi nervózni z tých, ktorí ich nemajú. Vôbec nechápeme správanie Švédov. V Nórsku vládne presvedčenie, že Švédsko neudáva pravdivé čísla o úmrtiach a počte nakazených," tvrdí.

"Napríklad 25. marca švédske ministerstvo zdravotníctva oznámilo v ten deň 42 úmrtí, neskôr však vysvitlo, že obetí bolo až 97. Nasledujúci deň hlásili 66 smrteľných prípadov a v skutočnosti ich bolo 124. Švédi si nechcú priznať, že sa vydali nesprávnou cestou," dodáva.

Napriek postoju týchto krajín k riešeniu koronakrízy Luberecká-Hammershaugová vraví, že Nóri a Švédi žijú vedľa seba v harmónii.

"Často sa stáva, že Nórsko chýba na veľkých športových turnajoch. Ľudia vtedy fandia Švédom. Momentálne je však veľmi ťažké podporovať ich čudný prístup k pandémii. Ich postoj každého veľmi mrzí," zakončila Wioletta Luberecká-Hammershaugová.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články