Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Afganci oslavovali aj streľbou výnimočný úspech v medzinárodnom futbale

Ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)
TASR|12. sep 2013 o 10:16

Obyvatelia Afganistanu oslavovali v noci nadnes historicky prvé víťazstvo svojej krajiny na turnaji.

KÁBUL. Obyvatelia Afganistanu oslavovali v noci nadnes historicky prvé víťazstvo svojej krajiny na medzinárodnom futbalovom turnaji.

V uliciach Kábulu a ďalších afganských miest ľudia od radosti tancovali, mávali štátnymi zástavami, trúbili na klaksóny a strieľali do vzduchu.

Afganský národný tím v stredu porazil Indiu a stal sa víťazom majstrovstiev juhoázijskej futbalovej federácie v Nepále, ktorých sa zúčastnilo osem mužstiev.

Výnimočný športový úspech podľa agentúry AP nakrátko zjednotil vojnou zmietanú a etnicky rozdrobenú krajinu.

Futbalistov po príchode do Kábulu, ktorý v priamom prenose vysielala štátna televízia, privítal na letisku prezident Hámid Karzaj.

Tisíce nadšených fanúšikov ich následne uvítali na kábulskom futbalovom štadióne, kde sa za vlády islamistického hnutia Taliban vykonávali verejné popravy.

K víťazstvu futbalistom zagratulovala aj afganská tajná služba. Zároveň bezúspešne apelovala na fanúšikov, aby s ohľadom na bezpečnosť spoluobčanov neoslavovali tradičnou streľbou do vzduchu.

Taliban počas svojej vlády v rokoch 1996-2001 zaviedol tvrdé reštrikcie v oblasti športu. V ostatných rokoch dochádza v Afganistane k prudkému rozvoju futbalu a kriketu napriek eskalujúcemu násiliu, nedostatku financií a absencii kvalitných štadiónov.

Súvisiace články