pili do osemfinálovej E-skupiny. Do druhej časti šampionátu si úradujúci majstri sveta prenášajú štyri body. Najbližšie sa Slovensko stretne v piatok 2. mája o 15.00 h v Helsinkách s Fínskom, ktoré skončilo na druhej priečke v D-skupine.
Slovensko - Nemecko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 25. Pálffy (Stümpel, Bondra), 30. Ľ. Višňovský (Stümpel), 53. Országh (M. Hlinka, Nagy) - 19. Soccio (Benda). Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:22. Rozhodovali: Andersson (Švéd.) - Hämäläinen (Fín.), Karlsson (Švéd.). Diváci: 7594.
Zostavy:
Slovensko: Lašák - Ľ. Višňovský, Štrbák, Švehla, Lintner, Ivan Majeský, Suchý, Milo, L. Čierny - Pálffy, Stümpel, Zedník - Šatan, Kapuš, Bondra - Országh, M. Hlinka, Nagy - Radivojevič, Vaic
Nemecko: Müller - J. Benda, Lüdemann, Kunce, Ehrhoff, S. Goc, Retzer - T. Martinec, M. Reichel, M. Goc - Morczinietz, Soccio, Kathan - Felski, T. Abstreiter, Kreutzer - Lewandowski, Boos, Renz
Už po 16 sekundách hry našiel Zedník ideálne medzi kruhmi Ľubomíra Višňovského, ale brankár Müller jeho tvrdú strelu kryl. Slováci boli aktívni a nemeckého gólmana od úvodu poriadne zamestnávali. Gólostroj z predchádzajúcich stretnutí sa však v slovenskom tíme zastavil. V 3. min predviedol Müller svoje umenie po Pálffyho strele. V 4. min sa prvýkrát na šampionáte predviedol Peter Bondra, keď si spoza nemeckého obranného bloku nakorčuľoval na Kapušovu prihrávku, gól však z toho opäť nebol. Ján Lašák musel v prvej minúte zasahovať len po propagačných strelách súpera. V 6. min vybojoval Pálffy puk za bránkou, posunul ho Zedníkovi, ale jeho strelu zachytil Müller. Hneď nato vyslal jedovku Soccio. Najväčšiu slovenskú príležitosť mal v 9. min Pálffy, ale jeho úmysel o blafák pri samostatnom nájazde po Gocovej chybe nemecký brankár vystihol. Následne štipľavo strieľal Benda a na opačnej strane zasa Lintner. V 12. min poslal Stümpel spoza bránky prihrávku Višňovskému, tvrdá strela beka L.A. však skončila opäť na pozornom Müllerovi. Slováci si vytvorili veľký tlak, ale mohli i inkasovať, keď Ehrhoff na dvakrát ohrozil Lašákovú bránku. V 14. min opäť Kathan pálil iba do žŕdky. Zverenci Františka Hossu následne nevyužili presilovku, keď za hákovanie sedel na trestnej lavici Lewandowski. V slovenskej početnej výhode unikol Ehrhoff, ale samostatný nájazd nepremenil. Skóre otvoril v 19. min Benda, ktorý nahodil puk pred Lašáka a ten sa od korčule Soccia odrazil do bránky - 0:1. Druhú dvadsaťminútovku začali úradujúci majstri sveta veľkým náporom a na ľade jednoznačne dominovali. Nemeckú bránku však nedobyli Bondra, Zedník a Nagy s Országhom. Pred Lašákom zas tvrdo dotieral Felski, slovenský gólman puk prikryl. V 24. min skákal pri ďalšej presilovke puk po Stümpelovom teči po bránkovej čiare Nemcov, za ktorú ho nedokázal doklepnúť ani Pálffy s Bondrom. V tej istej presilovke našiel Stümpel krížnou prihrávkou Pálffyho a ten svojim šiestym gólom na šampionáte vyrovnal na 1:1. V 26. min si Bondra doslova vypýtal od Bendu faul, ale početnú výhodu Slovensko nevyužilo. Následne mohol skórovať Radivojevič, jeho strela lízala pravú žŕdku nemeckej bránky. V 30. min sa puk cez Stümpela dostal k Višňovskému a jeho tvrdá strela skončila v sieti - 2:1. Už o 40 sekúnd pálil takmer z rovnakej pozície Lintner, jeho strelu však Bondra nestihol tečovať. Slováci po dvoch góloch ožili, ale koncovka im príliš nevychádzala. Šance mali Országh, Štrbák, Kapuš i Bondra. Nemci mohli kontrovať pri vylúčení Majeského, ale Lašák bol pozorný. V záverečnej tretine sa obraz hry nezmenil. Už po 17 sekundách vyslal Pálffy do brejku Stümpela, ale ten z rohu pálil len do nemeckého brankára. V 42. min našiel Hlinka pred bránkou osamoteného Nagya, ale tomu skĺzol puk po hokejke. O minútu sa ocitol sám pred Lašákom Kreutzer, ale slovenský gólman sa nenechal prekvapiť. Pálffy mohol hneď na to pridať ďalší gól, keď jeho prihrávka pred bránku takmer skončila v sieti. Slováci sa natlačili pred nemeckú bránku, no kolotoč pred Müllerom bol bez gólového efektu. Vyrovnať mohol Martinec, ale jeho dorážku Lašák kryl. Ďalší zásah si slovenský brankár pripísal po Bendovej delovke. Nemci sa snažili, aj keď im evidentne dochádzali sily. Slovenských hráčov často držali oboma rukami a sekanie hokejkou nebolo výnimkou. V polovici III. tretiny to skúšali Lüdemann so Socciom, potom od modrej pálil Lintner. Slováci sa opäť dočkali v 53. min, keď Hlinka spoza bránky našiel pekne Országha, ten sa pohral s nemeckými obrancami a pomedzi Müllerove betóny zvýšil na 3:1. Za nedovolené bránenie išiel po góle druhýkrát v zápase na trestnú lavicu Bondra a Nemci sa snažili znížiť. Až na šancu Retzera však mali Slováci puk pod kontrolou. V záverečných minútach mali prácu obaja brankári, ale ani jeden už neinkasoval.
Peter Bondra, útočník SR: "Sme spokojní s víťazstvom a aj s výkonom. Boli v našej hre aj nejaké chyby, musíme sa z nich poučiť. Pre mužstvo je dobré, že sme hrali takýto náročný zápas a museli sme otáčať nepriaznivý stav. Nemecké mužstvo je vážne dobré, hrali perfektektne zozadu, vyčkávali a ťažko sa presadzovalo."
Ján Lašák, brankár SR: "S Nemcami sme sa opäť trápili. Hrajú totiž systém, ktorý nám nevyhovuje a navyše im perfektne zachytal brankár. Podľa mňa to bol suverénne najlepší hráč zápasu. Bol to ťažký zápas, neustále som sa musel koncentrovať. Trochu mi ešte chýbala pohoda, ale verím, že sa to bude zlepšovať."
Vladimír Országh, útočník SR: "Prvýkrát som hral na pravom krídle a bolo to lepšie. Po góle som sa hodil na zadné plexisklo, pretože som tam videl skupinku radujúcich sa slovenských divákov a keďže veľa gólov nedávam, vychutnal som si to s nimi. Nemci nás trochu prekvapili, hrali obetavo celý zápas a majú perfektnú kondíciu. Ťažko sa presadzovalo cez ten obranný múr, ale sme radi, že sme ho prelomili."
František Hossa, tréner SR: "Bol to náročný zápas, pretože Nemci hrali disciplinovaný hokej zameraný na defenzívu. Sme radi, že sme vyhrali, pretože sme si do ďalšej fázy preniesli dôležité body. Podali sme dobrý, kolektívny výkon a väčšinu zápasu sme hrali na tri útoky, čo bolo fyzicky náročné."
Hans Zach, tréner Nemecka: "Bol to veľmi dobrý zápas. Chlapci ma potešili zodpovedným výkonom a dúfam, že v takomto štýle budeme pokračovať. Slováci ukázali svoju kvalitu a zaslúžene vyhrali, aj keď sme im to dobrou hrou sťažili."















