Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Farkašová piate zlato nezískala, po pretekoch sa ospravedlnila navádzačke

Henrieta Farkašová (vpravo) a navádzačka Natália Šubrtová. (Autor: SITA/SPV/Roman Benický)
Sportnet|Publikované 18. mar 2018 o 06:54

Pre Farkašovú to bola v Pjongčangu už piata medaila.

Zimné paralympijské hry - Pjongčang:

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy - slalom - zrakovo znevýhodnené:

1.Menna Fitzpatrickovánav. Jennifer KehoeováV. Británia1:51,80 min
2.Henrieta Farkašovánav. Natália ŠubrtováSlovensko+0,66 s
3.Millie Knightovánav. Brett WildV. Británia+1,59

Ženy - slalom - stojace:

1.Marie BochetováFrancúzsko1:55,46 min
2.Mollie JepsenováKanada+4,13 s
3.Andrea RothfussováNemecko+4,62
5.Petra SmaržováSlovensko+7,72

PJONGČANG. Slovenská reprezentantka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu strieborné medaily.

V Čongsone sa v nedeľu museli v slalome zrakovo postihnutých žien skloniť len pred zlatou Britkou Mennou Fitzpatrickovou s navádzačkou Jennifer Kehoeovou.

Pre Farkašovú to bola v Pjongčangu už piata medaila, predtým zvíťazila aj v zjazde, super-G, v superkombinácii a obrovskom slalome.

"Vyzerá to tak, že slalom je zakliaty. Na paralympiáde mi nevyšiel už tretíkrát. S takýmto výkonom, aký som dnes hlavne v druhom kole predviedla, sa nedá vyhrať," zneli prvé slová Farkašovej so slzami v očiach.

Najúspešnejšia účastníčka hier

Slovenská reprezentantka sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala v Pjongčangu najúspešnejšou účastníčkou hier. Dokázala, že je momentálne najvšestrannejšou zrakovo znevýhodnenou lyžiarkou na svete.

Farkašová tak má celkovo na konte spolu deväť zlatých medailí zo ZPH. A mohla mať aj jubilejnú desiatu, keďže po 1. kole slalomu viedla o 66 stotín sekundy pred Britkou.

V druhom ale predviedla až tretí najrýchlejší čas, ktorým v celkovom súčte stratila na Fitzpatrickovú 66 stotín. Bronz vybojovala ďalšia Britka Millie Knightová.

Henrieta Farkašová piate zlato v Pjongčangu nepridala. (Autor: TASR/AP)

"Určite sa budeme tešiť z obrovského úspechu, ktorým zisk štyroch zlatých isto je. Musí však doznieť sklamanie z dnešného výkonu. Veľmi ma to mrzí, pretože som Natálii sľúbila zlato zo slalomu. Nevyšlo to vo Vancouveri ani v Soči, dnes som zlyhala najmä v druhom kole," pokračovala a otočila sa k svojej navádzačke.

"Týmto sa ti ospravedlňujem, že som nesplnila sľub," povedala jej. "Peking 2022 je ďalšia výzva. Nepodarilo sa mi splniť sľub teraz, je to výzva do budúcnosti. Čo bude ďalej, to uvidíme. Momentálne na to nevieme odpovedať. Momentálne si potrebujeme oddýchnuť," dodala.

Smaržová: Trať nehodná paralympiády

Medzi stojacimi ženami obsadila Ďalšia Slovenka Petra Smaržová konečné 5. miesto

Domov budem cestovať trochu sklamaná, no dúfam, že čoskoro to sklamanie vyprchá a zostanú príjemné spomienky.


Petra Smaržová

Zlato získala Francúzka Marie Bochetová.

Tá na ZPH 2018 získala tiež štyri zlaté medaily ako Henrieta Farkašová, no nepridala k nim aj piaty kov.

"Druhé kolo nebolo dobré, od štartu až do cieľa. Nebola tá trať hodná paralympiády, na to sa však nemôžem vyhovárať. Podľa mňa to nebolo upravené a do druhého kola ju nevypreparovali," povedala Petra Smaržová.

V minulosti na ZPH získala dva bronzy. "Predchádzajúce paralympiády boli úspešnejšie ako táto. Tu však je väčšia konkurencia ako v Soči. Sú tu nové mladé dievčatá a budú len pribúdať.

Slovenská reprezentantka Petra Smaržová bola sklamaná z piateho miesta. (Autor: TASR/AP)

Domov budem cestovať trochu sklamaná, no dúfam, že čoskoro to sklamanie vyprchá a zostanú príjemné spomienky," pokračovala 27-ročná lyžiarka.

Skončila sa pre ňu ďalší paralympijský cyklus a namieste je otázka, ako ďalej. "Budúci rok končím školu, takže to bude moja priorita. O rok sú majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku a tam by som chcela bojovať. A potom uvidím, ako ďalej," dodala.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články