Je to definitívne. Títo športovci budú reprezentovať Slovensko na ZOH v Pekingu

Klaudia Medlová. (Autor: TASR)
TASR|21. jan 2022 o 11:19

Biatlonistov bude osem a ide aj bobistka.

BRATISLAVA. Na zimnej olympiáde v Pekingu bude Slovensko reprezentovať 50 športovcov.

Kompletný menoslov v individuálnych i kolektívnych odvetviach schválilo v piatok 61. valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Plénum schválilo zloženie výpravy jednohlasne. "Všetci športovci zároveň splnili podmienky Svetovej antidopingovej agentúry," povedal vedúci výpravy Roman Buček.

Jedenásť kandidátov dodal Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Päticu z alpskej i z bežeckej sekcie, za snoubording len jednu športovkyňu.

Klaudia Medlová je popri zjazdárskej superstar Petre Vlhovej najvýraznejším menom, ich miestenky, ako i Adama Žampu, boli jasné už na začiatku sezóny na základe dovtedajších výsledkov v seriáloch Svetového pohára a na vrcholných podujatiach.

Vlhová má v pláne aj super-G

Slovenské lyžovanie nemá zastúpenie v sekcii akrobatov, skokanov a severských kombinátorov.

Petra Vlhová má predbežne v pláne aj super-G a nebude štartovať v tímovej súťaži.

V záverečnú sobotu sa v týchto pretekoch (2+2) predstaví štvorica Petra Hromcová, Rebeka Jančová a Žampovci.

Ešte v utorok bolo na zozname slovenských športovcov pre Peking 49 mien.

Výbor potom dostal možnosť nominovať ďalšiu bežkyňu na lyžiach. Kristína Sivoková sa pridá ku kolegyniam Alene Procházkovej a Barbore Klementovej.

V utorok oznámili nomináciu aj hokejisti, konečnú dvadsaťpäťku predstavili tréner Craig Ramsay a generálny manažér Miroslav Šatan.

Päť hráčov v kádri pochádza zo slovenskej najvyššej súťaže, ostatní hrajú v zahraničí.

Biatlonistov bude osem

Kvarteto mužov Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik a Matej Baloga bude súťažiť v biatlone.

Doplní ich ženské duo sestier Ivony a Paulíny Fialkových spolu s Henrietou Horvátovou a Veronikou Machyniakovou.

V tobogane sa predstaví päť sánkarov. Jozef Ninis a Marián Skupek, Katarína Šimoňáková a dvojica Tomáš Vaverčák s Matejom Zmijom.

V zložení Ninis/Šimoňáková a Vaverčák/Zmij by mali Slováci absolvovať aj preteky štafiet.

Prvýkrát ženské boby

Slovensko bude mať na ZOH prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch.

Na februárových hrách sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá sa získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov.

Hosťom valného zhromaždenia bol aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Sun Lijie.

"Verím, že účasť na ZOH vám prinesie jedinečný a krásny zážitok. Slovákom zároveň prajem veľa úspechov na hrách," uviedol veľvyslanec.

Nominácia SR na ZOH 2022 v Pekingu:

SNOUBORDING (1):

Klaudia Medlová (Slopestyle, Big Air)

ALPSKÉ LYŽOVANIE (5)

Petra Vlhová (slalom, obrovský slalom, alpská kombinácia, super-G)

Rebeka Jančová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Petra Hromcová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Adam Žampa (slalom, obrovský slalom, tímová súťaž)

Andreas Žampa (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

BEH NA LYŽIACH (5):

Alena Procházková (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint, 30 km voľnou technikou)

Barbora Klementová (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint)

Kristína Sivoková

Peter Mlynár (šprint, 15 km klasicky, tímový šprint)

Ján Koristek (15 km klasicky, tímový šprint, skiatlon 15 km klasicky +15 km voľne, 50 km voľnou technikou)

BIATLON (8):

Paulína Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Ivona Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Henrieta Horvátová (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Veronika Machyniaková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Michal Šíma (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Šimon Bartko (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Tomáš Sklenárik (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Matej Baloga (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

(štafetový mix podľa vývoja)

SÁNKOVANIE (5):

Katarína Šimoňáková (ženy, štafety)

Jozef Ninis (muži, štafety)

Marián Skupek (muži)

Tomáš Vaverčák (dvojice, štafety)

Matej Zmij (dvojice, štafety)

BOBY (1):

Viktória Čerňanská (monoboby)

HOKEJ (25):

brankári: Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Matej Tomek (HC Kometa Brno/ČR)

obrancovia: Marek Ďaloga (HC Kometa Brno/ČR), Martin Marinčin (HC Oceláři Třinec/ČR), Peter Čerešňák (HC Plzeň/ČR), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Fín.), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk/KHL), Martin Gernát (HC Lausanne/Švaj.), Šimon Nemec (HK Nitra), Samuel Kňažko (Seattle Thunderbirds/USA/WHL)

útočníci: Libor Hudáček (Dinamo Minsk/KHL), Miloš Kelemen (BK Mladá Boleslav/ČR), Michal Krištof (HC Kometa Brno/ČR), Marko Daňo (HC Oceláři Třinec/ČR), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fín.), Tomáš Jurčo (Barys Nur-Sultan/KHL), Peter Cehlárik (Avangard Omsk/KHL), Marek Hrivík (Torpedo Nižnij Novgorod/KHL), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švaj.), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Pavol Regenda (HK DUKLA Ingema Michalovce), Adrián Holešinský (HK Nitra), Peter Zuzin (HKM Zvolen)

Súvisiace články