Liptáci v Číne pomôžu Vlhovej. Napíšeme si a oni nám dajú vedieť, vraví jej brat

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová s bratom Borisom. (Autor: TASR)
SITA|26. jan 2022 o 11:19

Podľa brata by Petra mohla využiť skúsenosti.

BRATISLAVA. Petra Vlhová má úspešne za sebou obrovský slalom Svetového pohára v Kronplatzi a na dvere už klope olympiáda.

Najúspešnejšia športovkyňa SR za posledné tri roky bude v Číne jediným slovenským športovcom s reálnou šancou na medailu.

Do Pekingu spolu so svojím tímom odlieta v nedeľu 30. januára. Prvé preteky na ZOH ju čakajú 7. februára, bude to obrovský slalom.

Iná olympiáda, veľa sa nezmení

Z dôvodu prísnych pravidiel budú mať lyžiari a ich tímy prísne stanovené miesta, kde sa budú môcť pohybovať.

"Pre nás sa toho až tak veľa po tejto stránke nezmení. Bude to ako počas pretekov Svetového pohára. Nikde nebudeme môcť chodiť, iba z hotela na kopec a naspäť.

A či cítime v tíme tlak pred vrcholom sezóny? Nerozprávame sa o tom. Netlačíme zbytočne na olympijskú tému, neriešime to.

Budeme sa to snažiť brať ako normálne preteky, pôjdeme podľa svojho zaužívaného systému s každodennou rutinou. Zatiaľ všetko ide podľa plánu a je to na dobrej ceste," uviedol Boris Vlha pre Zväz slovenského lyžovania.

Liptáci na svahu

Na 26-ročnú Liptáčku čaká už tretí olympijský sviatok pod piatimi kruhmi a podľa jej brata by mohla vyťažiť zo skúseností.

Zatiaľ čo v Soči 2014 iba zbierala skúsenosti a v Pjongčangu 2018 ich už ako členka širšej svetovej špičky ešte nevedela dostatočne predať, teraz sa čaká viac.

"Petra má po mentálnej stránke výhodu, že už má väčšie skúsenosti. Už vie, čo ju čaká. Verím, že sa bude vedieť vyrovnať so všetkým, čo príde a bude to pre ňu prínos.

Na tréning v Číne budeme mať šesť dní, čo by malo stačiť. Petra sa už vie rýchlo adaptovať na podmienky," pripomenul Boris Vlha.

"Máme v Číne aj partiu Liptákov, ktorí budú pripravovať lyžiarske trate. Tiež som bol jej súčasťou ešte po skončení mojej krátkej kariéry predtým, než som sa stal súčasťou Petinho tímu.

Myslím si, že to bude pre nás výhoda. Napíšeme si a oni nám dajú vedieť, aké sú tam podmienky.

Celkovo je sneh v Ázii suchší a agresívnejší ako v Európe. Aj preto sme tri týždne trénovali v americkom Colorade, lebo sme chceli nájsť podmienky podobné tým čínskym."

Tona materiálu

Už istá držiteľka slalomového glóbusu už toho veľa pred odletom do Pekingu nestihne.

Pár dní ešte v Taliansku potrénuje slalom a obrovský slalom, potom sa presunie do Bratislavy.

Medzitým ešte absolvuje povinné testovanie na koronavírus a v nedeľu popoludní naberie smer hlavné mesto Číny, kde je o sedem hodín viac ako na Slovensku.

V súvislosti s leteckým presunom je zaujímavá informácia, koľko materiálu berú Vlhovci so sebou do Jen-čchingu, dejiska zjazdárskych súťaží.

"Dokopy je to asi tona materiálu. Len na slalom a obrovský slalom to bude asi desať párov lyží. Testovať už v Číne nebudeme, berieme so sebou len súťažný materiál.

Čo sa týka časového posunu, vždy je lepšie cestovať na západ ako na východ. Budeme to riešiť s kondičným trénerom, aby sa Petra čo najlepšia prispôsobila. Je dôležité upraviť jedálniček a spánok," dodal Boris Vlha.

Súvisiace články