Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Matoušek má problém, nespĺňa podmienky pre štart na ZOH

Pilot slovenských bobov Radek Matoušek. (Autor: SME - Ján Krošlák)
SITA|Publikované 16. jan 2018 o 10:17

Vyskytol sa problém v súvislosti so štartom pilota.

BRATISLAVA. Slovenskí reprezentanti sa v závere uplynulého týždňa tešili zo zisku olympijskej miestenky v štvorboboch, ale ich účasť na februárových zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu je v tejto chvíli ešte otázna.

Vyskytol sa totiž problém v súvislosti so štartom pilota. Radek Matoušek od aktuálnej sezóny jazdí vo farbách SR, ale predtým reprezentoval ČR. A to je práve kameň úrazu.

"Podľa Olympijskej charty nemôže štartovať za krajinu športovec, ktorý v ostatných troch rokoch reprezentoval iný štát. Matoušek však jazdil za rodné Česko, takže nespĺňa túto podmienku. Dá sa to však vyriešiť výnimkou.

Záleží na tom, ako sa k tomu postavia členovia exekutívy Medzinárodnej federácie bobov a skeletonu (IBSF). Ak jeho účasť schvália, tak musí k tomu zaujať stanovisko aj Medzinárodný olympijský výbor. To by už malo potom byť kladné," povedal šéf Slovenského zväzu bobistov (SZB) Milan Jagnešák pre športové spravodajstvo RTVS a citoval ho vo svojom utorkovom vydaní aj denník Šport.

Jagnešák a spol. musia teraz zabojovať na diplomatickom poli. Výhodou by mohlo byť, že sa zakladateľ bobového športu na Slovensku osobne pozná aj s talianskym prezidentom IBSF Ivom Ferrianim.

Milan Jagnešák. (Autor: SITA)

"Naše vzťahy na tejto úrovni sú veľmi dobré," dodal Jagnešák.

V prípade, že sa nepodarí vybaviť výnimku, účasť Slovákov by nebola reálna. Matoušek je totiž v súčasnosti jediný pilot slovenského tímu bobistov a nemal by ho kto nahradiť.

Dvadsaťosemročný rodák z Mladej Boleslavi má výrazný podiel na tom, že v konečnom hodnotení Európskeho pohára dvojbobov 2017/2018 skončili Slováci 13. a v štvorboboch obsadili dokonca 4. miesto.

V Pjongčangu by to mal byť pre slovenských bobistov piaty štart na ZOH po účastiach v Salt Lake City 2002, Turíne 2006, Vancouveri 2010 a Soči 2014. Pri všetkých štyroch bol ako pilot Milan Jagnešák.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.