Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Z ničoho nič vie niečo vykúzliť, hovorí Alfredsson o Mariánovi Hossovi

V tejto sezóne Marián Hossa získal v 63 zápasoch 46 bodov (17+29). (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 28. feb 2015 o 15:04

Slovenský útočník oslávil v januári už 36 rokov. V NHL však stále patrí medzi špičku.

CHICAGO. Meno Marián Hossa je na svetovej hokejovej scéne dlhodobo zárukou vysokej akosti. Slovenský útočník oslávil v januári už 36 rokov.

Ani pokročilý športový vek mu neubral na kvalitách. V zámorskej NHL si systematicky budoval povesť spoľahlivého hráča. Od Ottawy cez Atlantu až po terajšie Chicago. S epizódnymi zastávkami v Pittsburghu a Detroite.

"Marián bol vždy tichý a plachý človek, ale stotožnený so svojou povahou," spomínal pre Chicago Tribune Hossov bývalý spoluhráč Daniel Alfredsson.

"Jeho hokejové schopnosti sa rokmi zdokonaľovali vďaka pracovnej morálke a túžbe, ktorá ho ženie vpred. Nikdy nie je so sebou spokojný. Preto nie je prekvapujúce, čo ešte stále dokáže," dodal.

Alfredsson iba vlani ukončil bohatú kariéru - už ako štyridsiatnik. A podľa jeho mienky má slovenský krídelník potenciál hrať podľa rovnakého scenára.

"Nemusí mať áčko na drese a ani byť kapitánom, aby pochopil, čo tréner vyžaduje. Keď sa mu budú vyhýbať vážne zranenia a problémy s hľadaním motivácie, nevidím dôvod, prečo by nemohol hrať ešte štyri, päť či šesť rokov."

Vlani strelil Marián Hossa dokopy 32 gólov.

Odchovanec trenčianskeho hokeja pôsobil v Ottawe prvých sedem sezón v NHL. O šesť rokov starší Alfredsson bol vtedy jedným z jeho mentorov.

"Stále disponuje rýchlosťou a schopnosťou z ničoho nič niečo vykúzliť. Jeho klamlivý pohyb - zrýchli, spomalí, znova zrýchli, to je veľmi ťažké brániť," pripomína Hossovu veľkú zbraň Švéd.

Hossa odohral v sezóne 2014/2015 šesťdesiattri stretnutí. Strelil sedemnásť gólov, pridal 29 asistencií. Stanleyho pohár vybojoval s Chicagom v rokoch 2010 a 2013.

Súvisiace články