MOSKVA. Svetová antidopingová agentúra (WADA) vníma menovanie Jeleny Isinbajevovej na čelo novej dozornej rady Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) ako porušenie dohôd o konzultáciách pri obsadzovaní kľúčových riadiacich pozícií.
Ruská strana dohodnutý postup nesplnila a Isinbajevovú dosadila na pozíciu bez toho, aby o svojom úmysle informovala.
Bývalá olympijská víťazka v skoku o žrdi by zrejme u WADA neprešla. Patrí k jej kritikom a obvinenia zo štátom riadeného dopingového podvodu označuje za nepodložené.
WADA pozastavila činnosť RUSADA v novembri 2015 po prevalení škandálu, už skôr odobrala akreditáciu moskovskému laboratóriu zodpovednému za analýzu vzoriek. WADA tiež navrhla dištanc pre ruských atlétov, ktorý napokon Medzinárodná asociácia atletických federácií aj uložila a Isinbajevová a ďalší sa nemohli zúčastniť na olympijských hrách v Riu de Janeiro.
Žrdkárka ukončila aktívnu kariéru a v Riu ju zvolili za členku komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV).
Takýto prejav mala Isinbajevová v Kremeli aj pred prezidentom Vladimirom Putinom po tom, ako ruským atlétom zakázali štart na olympijských hrách v Riu de Janeiro.
"Ruským orgánom budeme tlmočiť naše znepokojenie. Záleží nám na tom, aby antidopingová organizácia splnila medzinárodné štandardy. WADA očakáva, že s ňou bude ruská strana konzultovať všetky dôležité záležitosti vrátane personálneho obsadenia dozornej rady," reagovala WADA.
Členom desaťčlennej rady sa stal aj ministerský úradník Vadim Bajramov - a to aj napriek ubezpečeniam, že ruská vláda dohliadne na prerušene väzieb medzi RUSADA a rezortom športu podozrivým z riadenia podvodov.