Manchester City - Manchester United.
Manchester City - Manchester United. (Zdroj: TASR/AP)
TASR, Sportnet|19. apr 2021 o 11:15 (aktualizované 19. apr 2021 o 12:22)

Dvanásť popredných klubov zakladá Superligu.

BRATISLAVA. Dvanásť popredných európskych klubov sa rozhodlo založiť futbalovú Superligu. 

Aktuálne by členmi vznikajúcej organizácie mali byť: AC Miláno, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Miláno, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur. Pridať sa môžu časom aj ďalšie kluby.

Prečítajte si ohlasy zahraničných médií na plán dvanástich európskych futbalových veľkoklubov vytvoriť Superligu.

Veľká Británia

Daily Mail: "Veľká šestka anglického futbalu vstúpi do novej európskej Superligy, čo vyvolalo vo futbalovom hnutí zemetrasenie a vojnu. Ich rozhodnutie hrozí rozdelením Premier League. Tá už listom naznačila, že s takouto súťažou nesúhlasí."

The Guardian: "Je to nápad, s ktorým mohol prísť len niekto, kto nenávidí futbal až do špiku kostí. Ten niekto nenávidí futbal do tej miery, že ho amputoval, vypitval a rozobral od tej najnižšej úrovne až po majstrovstvá sveta."

Taliansko

La Gazzetta dello Sport: "Superliga šéfa Juve Andreu Agnelliho bude slúžiť záujmom svojho klubu a nebude brať do úvahy všeobecný záujem Serie A. Paralelná súťaž najväčších klubov Európy bude znamenať, že klubová šľachta si vloží peniaze len do svojich pokladníc. Superliga je v rozpore s pokusom opäť zvýšiť postavenie talianskej ligy a futbalu. Je tiež v kontraste so snahou UEFA a ECA zreformovať Ligu majstrov, ktorá má v pláne rozšírenie na 36 mužstiev od roku 2024."

La Repubblica: "Noc, ktorá zmenila európsky futbal. Uzavretá Superliga končí s myšlienkou kvalifikácie medzi elitu priamo na ihrisku a základnou koncepciou zaslúženého úspechu, kde platí požiadavka účasti všetkých. To by bola neprijateľná strata."

Corriere della Sera: "Je to idea, ktorá ide proti fanúšikom."

Španielsko

Marca: "Vytvorenie novej ligy prichádza v čase, keď globálna pandémia spôsobuje nestabilitu súčasnej ekonomiky. Dlhé roky bolo cieľom zakladajúcich klubov zlepšovať kvalitu existujúcich súťaží a najmä vytvoriť súťaž, v ktorej sa budú najlepšie kluby a ich hráči častejšie stretávať."

Francúzsko:

L'Équipe: "PSG čelí pri predstavení projektu európskej Superligy dileme. Parížsky klub nepatrí medzi zakladajúcich členov a je možné, že to pre neho nebude bez následkov."

Rakúsko

Kronen Zeitung: "Problémy európskeho futbalu sa prehĺbia. Dvanásť špičkových klubov chce čo najskôr založiť európsku Superligu."

Švajčiarsko

Blick: "Zemetrasenie v európskom klubovom futbale! Dvanásť elitných klubov si chce hrať vlastnú Superligu."

USA

New York Times: "Nie je prekvapujúce, že 'rebeli' veria, že ich plán by mohol fungovať a nedostal by červenú. Nie je to prekvapenie, pretože si roky robia čo chcú. Zatiaľ ich nik nezastavil. Nech už budú robiť čokoľvek, budeme to stále sledovať a lopta sa stále bude kotúľať."

Superliga - základné informácie

Zakladajúce kluby: Arsenal Londýn, Manchester United, FC Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea Londýn, Manchester City, AC Miláno, Inter Miláno, Juventus Turín, Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid

Vrcholní predstavitelia: Prezident Realu Madrid Florentino Perez (predseda), predseda Juventusu Andrea Agnelli (podpredseda), spolupredseda Manchestru United Joel Glazer (podpredseda)

Účastníci: 20 klubov, 12 zakladajúcich, tri ďalšie kluby na permanentnej báze, päť kvalifikovaných na základe dosiahnutých výsledkov (bez udania ďalších detailov)

Formát: Mužstvá by hrali v dvoch desaťčlenných skupinách doma-vonku, mali by garantovaných 18 zápasov. Prví traja zo skupiny postúpia do štvrťfinále, 4. a 5. mužstvo z každej skupiny odohrá baráž o štvrťfinále doma-vonku. Štvrťfinále a semifinále doma-vonku, finále na jeden zápas na neutrálnom štadióne.

Dátumy: Superliga by mohla odštartovať od budúcej sezóny a hrať by sa mala od augusta do mája. Oficiálne dátumy ešte nie sú stanovené. Všetky zápasy okrem finále by sa hrali uprostred týždňa. To by bola priama konkurencia Lige majstrov, neprekrývala by sa ale s domácimi súťažami, v ktorých chcú superligisti naďalej pokračovať.

Financie: Členovia Superligy by mali mať k dispozícii fond vo výšky 3,5 miliardy eur k podpore investícií do infraštruktúry a k saturácii nákladov v dôsledku pandémie koronavírusu.

Nachádzate sa tu: