Michal Martikán.
Michal Martikán. (Autor: TASR)
TASR|19. máj 2024 o 17:45

Z triumfu sa tešila posádka Slovincov.

TACEN. Slovenskí vodní slalomári získali v nedeľu na ME v slovinskom Tacene bronz v tímovej súťaži C1.

Trio Matej Beňuš, Michal Martikán a Marko Mirgorodský tak pridalo do slovenskej zbierky z kontinentálneho šampionátu druhý cenný kov po sobotnom striebre Zuzany Paňkovej v K1.

Slováci spravili jedinú chybu na červenej šestnástke – bránku ťukol prvý v hliadke Beňuš, no jeho krajania dokázali prejsť čisto.

Štyridsaťpäťročný Martikán získal prvú medailu od ME 2021 v Ivrei – vtedy mal zlato v hlodke spolu s Alexandrom Slafkovským a Beňušom.

Bezchybnú jazdu mali Česi, no aj tak nestačili na Slovincov s dvoma dotykmi. Žiga Lin Hočevar, Benjamin Savšek a Luka Božič tak nadviazali na individuálnu súťaž v C1, kde obsadili prvé tri priečky.

Slovenské kanoistky boli až šieste s desiatimi trestnými sekundami. Paňková, Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová stratili na víťazné Češky 28,29 sekundy.

Víťazky boli bezchybné a predstihli domáce Slovinsko s jednou chybou (+8,12) a Veľkú Britániu (+8,64), ktorá mala taktiež čistú jazdu.

Kanoisti boli v nedeľu v akcii aj v individuálnych súťažiach. Netradičný program s hliadkami na úplnom konci spôsoboili vysoké zrážky v slovinskom dejisku.

Do finále postúpil len tohtoročný olympionik s jednolistým pádlom Beňuš, ktorý obsadil piate miesto. Beňuš držal dobré tempo v prvých dvoch častiach trate a napriek dotyku na osmičke strácal na víťazného Hočevara na druhom medzičase len 84 stotín.

Na konci nezvládol ideálne prejazd predposlednou bránkou, pred ktorou mu otočilo kanoe. K jeho jedinej chybe došlo už po prejazde osmičkou, keď do bránky buchol hornou rukou.

"Už sa na to smejem, že Tacen je pre mňa zakliaty. Minimálne šesťkrát som tu bol tesne pod medailou.

Vždy nejaká chybička, nejaký 'ošuch'. Dnes som ťukol, takže piate miesto beriem. Chcel som medailu, ale piate miesto je tiež fajn," povedal Beňuš pre canoe.sk

Hočevar predviedol bezchybnú jazdu a stal sa najmladším európskym šampiónom v histórii. Zároveň napodobnil svojho otca Simona, ktorý vyhral v roku 1996 prvé vodnoslalomárske ME v Augsburgu.

"Je to 28 rokov, odkedy to vyhral môj otec a je super to zopakovať. Vždy som to plánoval, ale nečakal som, že to príde tento rok.

Celé preteky som počul moju sestru ako ma povzbudzuje, bolo to skvelé. Všetky časti trate mi vyšli, hovoril som si, že nesmiem poľaviť," povedal víťaz pre akredtiované média.

Božič mal oproti svojmu mladšiemu krajanovi najpomalšiu úvodnú časť, kde nabral manko 0,47 sekundy a nakoniec stratil 84 stotín.

Jeho jazda bola taktiež bez dotyku. Jeden na náročnej červenej dvojke "chytil" Savšek a celkovo tak zaostal o 1,07 s. Preteky nevyšli vlaňajšiemu majstrovi Ryanovi Westleymu, ktorý obsadil deviate miesto s jednou chybou a stratou 7,78 s.

Osem desatín delilo od finále veterána Martikána, ktorý mal jeden dotyk a obsadil pätnáste miesto.

O dve pozície nižšie bol Marko Mirgorodský, na dvanásteho Poliaka Grzegorza Hedwiga stratil 2,09 sekundy. V Tacene sa pre zmenu programu postupovalo do finále rovno z rozjazdy.

Medzi ženami triumfovala Nemka Andrea Herzogová. Bronzová olympionička z Tokia predviedla čistú jazdu a Češka Gabriela Satková, ktorá mala jeden dotyk, na ňu stratila 3,8 sekundy.

Dve trestné sekundy mala aj tretia Francúzska Marjorie Delassusová s mankom 6,52 s. Dvojnásobná majsterka sveta v C1 získala prvý kontinentálny titul a individuálnu medailu na ME.

V Tacene mala čas 101,24 sekundy a svoju pozíciu z rozjazdy zlepšila o tri priečky a 8,69 s. Na tohtoročných ME sa nekonalo semifinále pre zmenu programu, ktorá prišla v dôsledku vysokých zrážok v dejisku.

Satková mala dotyk na osemnástke, následne však dokázala zvládnuť náročné dve bránky, ktoré si vyžadovali dva prechody cez pereje.

Delassusová ťukla tú istú bránku a pôvodne figurovala na štvrtom mieste, poskočila po dodatočnej penalizácii krajanky Angely Hugovej za päťdesiat sekúnd na červenej dvojke.

Slovenky do finále nepostúpili, najbližšie bola devätnásta "obojživelníčka" Zuzana Paňková.

Pretekárka, ktorá bude taktiež reprezentovať na OH s jednolistým pádlom, tak nenadviazala na sobotné striebro v kajaku – spravila jednu chybu a na najrýchlejšiu Francúzsku Angele Hugovú mala manko 8,64 s.

Na postup jej chýbalo 2,02 sekundy. Jej krajanka Soňa Stanovská bola na 25. pozícii (+12,24) s troma chybami.

O jednu menej mala Emanuela Luknárová (30.) so stratou 12,45 sekundy na dvanástu Monicu Doriovú Vilarrublovú z Andorry.

ME vo vodnom slalome - výsledky

3xC1 - muži:

1. Slovinsko (Benjamin Savšek, Luka Božič, Žiga Lin Hočevar) 1:44,95 min (4), 2. Česko (Jiří Prskavec, Lukáš Rohan, Václav Chaloupka) +0,23 s (0), 3. SLOVENSKO (Matej BEŇUŠ, Michal MARTIKÁN, Marko MIRGORODSKÝ) +1,36, 4. Taliansko +2,17 (0), 5. Francúzsko +4,49 (6), 6. Nemecko +4,96 (0)