Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Vo Fínsku majú svoj vlastný Leicester, najvyššiu ligu ovládlo malé mestečko

(Autor: twitter.com)
SITA|Publikované 24. okt 2016 o 14:20

Mariehamn má len približne 11-tisíc obyvateľov.

MARIEHAMN. Futbalový klub IFK z mestečka Mariehamn triumfoval v najvyššej fínskej dlhodobej súťaži a vybojoval svoj premiérový ligový titul.

V dramatickom závere sezóny 2016 hranej systémom jar - jeseň rozhodli výsledky záverečného 33. kola.

Mariehamn doma zvíťazil 2:1 nad tímom Ilves Tampere a pochoval nádeje 27-násobného majstra HJK Helsinki aj obhajcu vlaňajšieho prvenstva SJK Seinäjoki - tí vo vzájomnom súboji beztak len remizovali 0:0.

"Mini-Leicester", ako znie nová prezývka IFK Mariehamn podľa miestnych médií v súvislosti s nečakaným minulosezónnym anglickým šampiónom, triumfoval so ziskom 61 bodov.

HJK má v konečnom účtovaní 58 bodov a SJK ešte o jeden menej.

IFK Mariehamn pracoval v tejto sezóne s rozpočtom na úrovni 1,2 milióna eur. Pre porovnanie, HJK operuje so štyrmi miliónmi.

Radnica mestečka, v ktorom žije len niečo vyše 11-tisíc obyvateľov, už oznámila, že v pondelok vo večerných hodinách sa na hlavnom námestí bude konať oslava ligového triumfu, informuje portál eurosport.com.

"Stále nemôžem uveriť, že je to pravda. Na ihrisku som veľa plakal. Moja mama je dnes na mňa hrdá," povedal brankár IFK Walter Viitala pre fínske periodikum Helsingin Sanomat.

Jeho klubový spoluhráč z Jamajky Dever Orgill pre lokálneho vysielateľa YLE doplnil: "Sme ako rodina, vždy sme stáli jeden za druhým. Je to výsledok úžasnej tímovej práce, nijaký individualizmus."

Fínsky národný tím sa nikdy neprebojoval na záverečný turnaj významného šampionátu. V októbrovom rebríčku krajín z dielne Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) mu patrí 101. priečka, čo je najhoršie umiestnenie v histórii. Vedno s Fínskom je na 101. pozícii aj Botswana.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.