Víťazom volejbalovej Lige sa stal Zenit Kazaň

SITA|18. mar 2012 o 16:17

LODŽ. Víťazom najprestížnejšej európskej klubovej súťaže vo volejbale Ligy majstrov sa stali hráči ruského Zenitu Kazaň. V dramatickom vyše dve hodiny trvajúcom päťsetovom finálovom dueli v poľskej Lodži zdolali domáci PGE Skra Belchatów 3:2 (15, -16, -22, 24, 15).

O vyrovnanosti finalistov svedčí aj celkový pomer bodov zo všetkých setov 106:104 v prospech víťazov.

Prvý set jednoznačne patril hráčom Kazane, druhý bol akoby jeho zrkadlovým obrazom a dominovali v ňom Poliaci. Keď Belchatów vyhral aj tretie dejstvo, zdalo sa, že sa dostáva na koňa. Dopredu ho hnalo 13 000 divákov.

Vo štvrtom sete mali domáci prvý mečbal za stavu 24:23, ale ruskí volejbalisti dokázali hrozbu ukončenia súboja odvrátiť a víťazstvom 26:24 vyrovnali na 2:2.

Belchatów mal v strhujúcom tajbrejku ďalšie dva mečbaly, ale opäť ich nevyužil. Od stavu 15:14 z jeho pohľadu prišla šnúra troch bodov ruských volejbalistov a bolo rozhodnuté.

Zaujímavosťou je, že Kazaň triumfovala v Lodži aj v roku 2008, keď vo finále zdolala talianske družstvo CopraNordMeccanica Piacenza.

V zápase o konečné tretie miesto hráči talianskeho tímu Trentino PlanetWin365 zmietli turecký Arkas Izmir 3:0, keď ani v jednom sete nedovolili súperovi získať viac ako 20 bodov.

Turci dokázali držať krok s víťazom predchádzajúcich dvoch edícií LM iba v úvode prvého setu (poslednýkrát v ňom viedli 6:5) a potom im ešte patrili úvodné body v záverečnom dejstve (viedli 3:1).

V druhom sete to vyzeralo na ich zahanbujúci debakel, keď Trentino viedlo už 23:12, ale potom šnúrou piatich bodov v rade aspoň odvrátili hrozbu blamáže.

ico

Liga majstrov vo volejbale mužov - výsledky duelov o konečné umiestnenie:

Finále:

PGE Skra Belchatów (Poľ.) - Zenit Kazaň (Rus.) 2:3 (-15, 16, 22, -24, -15), 131 min, 13 000 divákov

Zápas o 3. miesto:

Arkas Izmir (Tur.) - Trentino PlanetWin365 (Tal.) 0:3 (-20, -19, -19), 69 min, 12 000 divákov