BRATISLAVA. Pred Tour de France 2017 sme šprintérov varovali, že sa budeme veľmi prísne pozerať na každý jeden šprint. A to sme dnes aj urobili. Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale je začiatok Tour a toto je moment, kedy treba určiť hranice.
Týmito slovami odôvodňoval šéf rozhodcov na Tour de France 2017 Philippe Marien vylúčenie Petra Sagana.
Sagan sa v záverečnom šprinte štvrtej etapy dostal do kolízie s Britom Markom Cavendishom, ktorý po zranení musel tiež Tour de France opustiť. Okamžite sa zdvihla vlna nevôle - na Slovensku i vo svete.
„Vylúčenie Sagana je zlé rozhodnutie. Bolo to neúmyselné. Šprintéri často používajú lakte, aby získali priestor a sami sa vyhli pádu,“ uviedol na twitteri Austrálčan Baden Cooke, ktorý na Tour získal zelený dres v roku 2003.
„Nesúhlasím s vylúčením Sagana. Diskvalifikácia v etape? V poriadku. Ale vyhodenie z Tour? To nie!“ komentoval Cookov krajan Robbie McEwen, trojnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France.
Po 15. etape má jury za sebou viacero kontroverzných a kritizovaných rozhodnutí, takže vznikajú otázky - vie vôbec rozhodcovská komisia, ako má rozhodovať?
Sagan ako exemplárny prípad
Zo slov belgického šéfa jury Mariena je jasné, že zo slovenského majstra sveta v cestnej cyklistike chceli urobiť exemplárny prípad. Aby minimalizovali zranenia a nehody počas divokých šprintov.
Tie sú pre mnohých najzaujímavejšou časťou jednotlivých etáp. Ohromná rýchlosť. Jazdci si prakticky neuvedomujú súperov vedľa seba.
Kľúčovú úlohu zohráva inštinkt. "Šprinty sú pre čistých bojovníkov," vysvetľuje Marc Madiot, šéf tímu FDJ. Dopĺňa ho najrýchlejší cyklista Tour de France 2017 Marcel Kittel: "Pred cieľom to býva takmer výlučne voľný štýl."
Každý sa snaží vytvoriť si čo najlepšiu pozíciu. A mnohokrát dochádza k dotykom, konfliktom i incidentom. Keďže išlo o Saganov prvý s podobným koncom, mnohí sa čudovali, že ho okamžite diskvalifikovali.
Navyše, ani po niekoľkonásobnom zhliadnutí opakovaných záznamov nie je možné jednoznačne povedať, že Sagan to urobil úmyselne.
Ak si však rozhodcovia mysleli, že sa tým stanú šprinty pokojnejšími a bezpečnejšími, mýlili sa.
Kým u Sagana jury stačilo pár hodín na vylúčenie z pretekov, u iných sú rozhodcovia omnoho opatrnejší. "Vyzerá to tak, že jury nevie, ako a podľa čoho má rozhodovať," povedal komentátor českej verzie Eurosportu počas 13. etapy.
Démare ako Cavendish
Sagan ani nestihol odísť z Francúzska a už sa jeho exemplárny prípad minul účinkom.