OBERSTDORF, BRATISLAVA. Nemecký moderátor ho mohutne povzbudzoval. Hop! Hop! Hop! Vamos!
Súperi už mali preteky dávno za sebou, keď on preťal cieľovú pásku so slúchadlami na ušiach.
Venezuelský bežec na lyžiach Eduardo Arteaga sa stal vďaka svojmu vystúpeniu na majstrovstvách sveta v klasickom lyžovaní hviezdou internetu. V prudšom zjazde do zákruty sa neudržal na nohách a spadol, ale napokon úspešne zavŕšil svoje snaženie.
V kvalifikácii šprintu klasickou technikou skončil jasne posledný, ale keby boli v hľadisku iní než papieroví fanúšikovia, pre mnohých by bol víťaz.
Nahovoril ho sused
Eduardo Arteaga má 43 rokov, po prvýkrát stál na lyžiach v roku 2011, keď sa z Venezuely presťahoval do Minneapolisu v USA.
Spolu s manželkou si kúpili dom v horách, v ktorého blízkosti sú rozsiahle lyžiarske trate.
K bežkám najskôr nemal žiadny vzťah, no zlanáril ho sused.
„Pomyslel som si, že budem len trpieť. Bolo to však brutálne, zapáčilo sa mi to,“ spomínal pre startribune.com
Lyžovanie si zamiloval, na tratiach trávil celé hodiny. Vybavil si súkromného trénera a začal sa zlepšovať.
„V hlave mu napadla bizarná myšlienka. Otec troch detí a marketingový manažér v banke odcestoval do Nemecka, aby sa zúčastnil na majstrovstvách sveta v severskom lyžovaní FIS,“ píše portál.
Jediný člen výpravy
Arteaga je na majstrovstvách sveta jediným členom výpravy Venezuely, na šampionát sa kvalifikoval pri svojej premiérovej súťaži FIS minulý mesiac v Soldier Hollow v Utahu.
„Nechcem, aby si niekto myslel, že som neúctivý k tomuto športu. Som veľmi pokorný a vďačný za to, že môžem štartovať na šampionáte,“ povedal.
Zlatú medailu v nemeckom Oberstdorfe získal medzi mužmi Nór Johannes Hösflot Kläbo. Arteaga naňho strácal viac ako tri minúty.
Rodák z Venezuely vie, že proti elitným svetovým bežcom nemá šancu. Súťažiť na lokálnej úrovni začal až v roku 2018 a ako sám hovorí, v porovnaní s ostatnými pretekármi je dedkom.
„Som hrdý ako som sa zlepšil, na nováčika to nie ja až tak zlé. Dúfam, že môj príbeh inšpiruje ostatných v netradičných lyžiarskych krajinách.
To, že som sa ocitol v tejto pozícii, mi pripomína, že život môže človeka dostať na najpodivnejšie cesty,“ dodal.
Do USA prišiel s deväťsto dolármi
Arteaga vyrastal vo venezuelskom hlavnom meste Caracas ako syn slobodnej matky a univerzitnej profesorky.
Nikdy nebol na tímové športy, rád chodil na turistiku. Ako tínedžer sa stal zanieteným horolezcom v národnom parku El Avila.
Do USA pricestoval s 900 dolármi, ktoré dostal za predaj svojho auta, no nestratil sa a získal inžiniersky titul.
„Komunikácia bola pre mňa výzvou. Zimy sa zdali neznesiteľné a prvých zopár rokov som nemal žiadnych blízkych priateľov. Rozhodol som sa však v Minnesote vydržať a spravil som dobre,“ spomína.
Po vysokej škole sa usadil v USA a získal americké občianstvo. Napriek tomu reprezentuje rodnú krajinu.
Od venezuelskej vlády nedostáva žiadne prostriedky, finančne mu pomáha kamarát a malú sponzorskú zmluvu má s výrobcom lyží.
„Ďakujem, že ste mi umožnili s vami súťažiť,“ dojato povedal po svojich prvých pretekoch FIS v Utahu.