Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Vďaka miznúcej pene môže byť Brazílčan milionárom

Miznúca pena bola úspešnou novinkou na MS v Brazílii. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 31. júl 2014 o 17:08

Miznúca pena sa ako rozhodcovská pomôcka zrejme definitívne presadila. Po úspechu na minulých majstrovstvách sveta ju budú používať v Anglicku, Španielsku a Taliansku.

BRATISLAVA. Ako dieťa vyrastal v chudobe. Býval v jednej izbe spolu s piatimi súrodencami. Už od svojich ôsmich rokov musel tvrdo pracovať. Nechodil do školy, aby predával nanuky na ulici a finančne pomohol rodine. Niekedy vykonával aj päť podradných prác súčasne.

Koncom deväťdesiatych rokov sa život Brazílčana Heineho Allemagneho zmenil. Počas návštevy u svojich rodičov sledoval v starej televízii futbalový zápas.

„Prechádzal som pred obrazovkou práve v čase, keď jedno z mužstiev zahrávalo priamy kop. Komentátor hovoril: 'Dokáže niekto nájsť spôsob, ako udržať múr brániacich hráčov na mieste?' Vtedy som si povedal, že ho idem hľadať,“ rozprával pre Daily Mirror Allemagne.

Štrnásť rokov práce

Zašiel do kúpeľne a z police vzal penu na holenie. „Zavrel som oči a opakoval si, že ak s ňou dokážem nakresliť čiaru, bude to prvý krok k objavu,“ spomínal Allemagne.

„Keď som oči znovu otvoril, bola tam. Odvtedy som vo svojom nasadení nepoľavil.“

Chcel vynájsť prostriedok, ktorý nebude škodiť trávniku ani hráčom. Jeho výskum trval štrnásť rokov. Aktuálnu verziu spreja vytvoril spolu s Argentínčanom Pablom Silvom, ktorý pracoval na podobnom projekte.

Princíp je jednoduchý. Penu tvorí zmes vody a butánu. Pri zmene tlaku sa bután rozpína a rýchlo vyparuje. Po minúte z nej zostane iba voda.

Sprej prvýkrát použili v Brazílii v roku 2000. V tom čase však mala Medzinárodná futbalová federácia k vynálezu nedôveru, podobne ako k väčšine zmien.

Medzičasom rozhodcovia využívali penu na majstrovstvách sveta i Európy hráčov nižších vekových kategórií. Do povedomia širšej verejnosti sa dostala až na svetovom šampionáte v Brazílii.

Bude ďalej expandovať

„Rozprávali sme sa s rozhodcami, ktorí ju používali. Všetci s ňou boli spokojní,“ hovoril fifa.com šéf svetového futbalu Sepp Blatter.

„Pomáha nám nielen udržať brániacich hráčov v jednej línii, ale aj poskytnúť útočiacemu tímu lepšiu príležitosť na realizáciu štandardnej situácie,“ doplnil pre BBC medzinárodný rozhodca Howard Webb. Minulý týždeň Španielska kráľovská futbalová federácia rozhodla, že miznúcu penu budú používať v dvoch najvyšších ligách. Tento týždeň sa pridali v Anglicku.

„Každému, kto sledoval MS v Brazílii, muselo byť jasné, že použitie penového spreja bolo prínosom pre rozhodcov, hráčov i fanúšikov,“ povedal pre agentúru Reuters výkonný riaditeľ Premier League Richard Scudamore.

Zavedenie peny plánujú aj v Taliansku a zrejme aj v súťažiach UEFA. Na najbližších majstrovstvách Európy v roku 2016 by mohli používať aj technológiu bránkovej čiary.

Zážitok pre každého

Pre vynálezcu miznúcej peny Heineho Allemagneho by to mohlo znamenať slávu a výrazný finančný prínos.

„Kiežby mohol byť môj zisk porovnateľný so štrnástimi rokmi výskumu. Platil som za ne vysokú cenu. Práci som venoval čas na úkor starostlivosti o deti,“ priznal Allemagne.

„Dúfam, že som aspoň prispel k zlepšeniu kvality futbalu.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.