Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Väzneného reprezentanta Bahrajnu prepustili po rokoch na slobodu

Ilustračné foto. (Autor: TASR/AP)
SITA|11. feb 2019 o 13:23

Vinu celý čas odmietal.

BANGKOK. Thajské úrady nariadili prepustenie bahrajnského utečenca a bývalého reprezentačného futbalistu Hakeema al-Arabiho z väzby.

Doteraz bol hráč poloprofesionálneho klubu z austrálskeho Melbourne väznený v Bankgoku po tom, čo ho zatkla tamojšia polícia na podnet Interpolu.

Al-Arabiho v roku 2014 odsúdili na desať rokov odňatia slobody za zničenie policajnej stanice v jeho domovine, vinu však Bahrajnčan od začiatku odmietal a tvrdil, že incident sa stal v jeho neprítomnosti. Rodná krajina mu pridelila status utečenca a žiadala o jeho vydanie do vlasti.

O jeho prepustenie požiadala oficiálnym listom thajského premiéra aj Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) či bývalý reprezentant Austrálie Craig Foster. Práve Austrália mu poskytla azyl.

"Naše modlitby boli vypočuté. Mnoho ľudí sa pričinilo o to, aby mu pomohli. Každý z nich si zaslúži pozornosť verejnosti. Treba myslieť predovšetkým na jeho ženu, ktorej nočná mora sa snáď už konečne skončila," napísal Foster na Twitter.

"Je to obrovské víťazstvo pre zaobchádzanie s ľudskými právami v Bahrajne, Thajsku, Austrálii, ale aj v celom svete," povedal k prípadu al-Araibiho advokát Bahrajnského inštitútu pre práva a demokraciu Sayed Alwadaei.

Súvisiace články