Nový tréner holandskej futbalovej reprezentácie Marco van Basten vzal do národného tímu desať nových hráčov pred blížiacimi sa MS vo futbale s prísľubom, že vráti holandskému tímu útočnú a atraktívnu hru. FOTO - TASR/AP |
, avšak pre trest respektíve zranenie nemôže využiť služby van Nistelrooya (Manchester United) a Seedorfa (AC Miláno).
Van Basten, ktorý s futbalovou asociáciou podpísal štvorročný kontrakt, pripravuje v tíme generačnú výmenu. Legendárny 39-ročný futbalista chce vrátiť Holandsku nálepku ofenzívneho giganta. "Naším cieľom je nielen víťaziť, ale hrať príťažlivý a útočný futbal. Je načase, aby holandskí útočníci žiarili a nie bránili výsledok," uviedol van Basten, ktorý po semifinálovej prehre na EURO 2004 s Portugalskom vystriedal Dicka Advocaata. "Na EURO 2004 sa ofenzívnou taktikou prezentovali len tréneri Česka a Portugalska," dodal odchovanec Ajaxu, ktorý sa preslávil v Interi Miláno.
Van Basten po sedemročnej pauze od ukončenia aktívnej kariéry najprv naskočil v roku 2002 do realizačného B-tímu Ajaxu. Sekundoval trénerovi Johnovi van't Schipovi a o jeho služby prejavili záujem až v Číne. "Vždy som tvrdil, že môj čas príde. Počas EURO 2004 sa všetko zomlelo rýchlo, že situácia ma prekvapila. Keď som dostal oficiálnu ponuku od zväzu, zobral som to ako veľkú výzvu," skonštatoval rodák z Utrechtu, ktorému bude robiť asistenta van't Schip a bývalí spoluhráči Witschge a Menzo.
Van Basten nominoval proti Švédsku aj úplných nováčikov - čerstvú akvizíciu Arsenalu Londýn van Persieho a opory Feyenoordu Bosschaarta a Castelela. Svetoznámych futbalistov-veteránov Waterreusa, Stama, F. de Boera, Bosvela, Reizigera a Overmarsa nahradili menej známi hráči - Kuijt (Feyenoord), de Jong, Stekelenburg (obaja Ajax), Kromkamp, Landzaad (Alkmaar), van Bommel, Hofland (obaja Eindhoven). (tasr)





