BRATISLAVA. Od záveru marca by sa v Anglicku opäť mohli rozbehnúť všetky súťaže v športových odvetviach v exteriéroch.
V pondelok večer premiér Boris Johnson predstavil plán uvoľňovania opatrení zavedených na boj proti pandémii koronavírusu. Ešte predtým o tom informoval člen britskej vlády zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi.
"Vonku je to bezpečnejšie, preto majú aktivity v exteriéroch prednosť," citoval Zahawiho web BBC Sport.
Dodal, že týkať by sa to malo aj futbalu, golfu či tenisu a u všetkých týchto športov súťaží dospelých aj mládeže.
Štyri kroky k slobode
Pandemický plán, ktorý v pondelok večer predstavil Boris Johnson, má štyri kroky. Prvý krok prebehne v priebehu marca, ďalšie sú na pláne v apríli, máji a posledný v júni.
Školské zariadenia plánujú otvoriť už 8. marca. Žiaci budú pravidelne testovaní a povinné budú aj rúška v spoločných priestoroch. V rámci vyučovania dostali zelenú aj športové aktivity študentov.
Súčasťou prvého kroku uvoľňovania opatrení je aj povolenie exteriérových športov, a to od 29. marca. Otvoriť sa budú môcť tenisové či basketbalové ihriská a obnovia sa amatérske či detské športové súťaže.
Až v druhom kroku by sa mali otvoriť interiérové športoviská ako plavecké bazény či fitnescentrá.
Tento krok je naplánovaný na 12. apríl a zahŕňa aj maloobchodné prevádzky, kaderníctva, knižnice či vonkajšie pohostinstvá.
Až v treťom kroku 17. mája by mal byť zrušený zákaz zhromažďovania sa viac ako šiestich ľudí pre vonkajšie stretnutia. Najväčšie futbalové štadióny by mohlo navštíviť až 10-tisíc fanúšikov.
Posledný krok, kde by sa mali odstrániť všetky zákonné limity, je naplánovaný na 21. júna.
Rôzne opatrenia v Británii
V jednotlivých častiach Veľkej Británie sú opatrenia rôzne.
Napríklad v Škótsku je možné vykonávať bezkontaktné vonkajšie športy ako golf či tenis.
Vo Walese sú všetky športoviská zavreté, ale až štyri osoby z dvoch domácností môžu spolu športovať vo vonkajších priestoroch.
V Severnom Írsku platia omnoho prísnejšie opatrenia a potrvajú minimálne do 1. apríla, pričom najbližšie ich budú prehodnocovať až 18. marca.
Briti sú v porovnaní so Slovenskom omnoho ďalej pri očkovaní proti ochoreniu Covid-19, podľa štatistík špecializovaného webu ourworldindata.org tam aplikovali viac ako 27 dávok na sto obyvateľov.
Na Slovensku je to necelých sedem dávok na 100 ľudí.