Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Útočníka na autobus Borussie obžalovali z pokusu o vraždu

Neznámy páchateľ zaútočil pre zápasom na autobus futbalistov Borussie Dortmund. (Autor: TASR/AP)
ČTK|Publikované 29. aug 2017 o 14:16

Vyšetrovatelia sú presvedčení o ziskuchtivom motíve podozrivého Nemca ruského pôvodu.

DORTMUND. Z pokusu o vraždu v 28 prípadoch bude obžalovaný 28-ročný muž, ktorý podľa prokuratúry 11. apríla troma výbušninami zaútočil na autobus vezúci hráčov futbalového tímu Borussia Dortmund (BVB). Obžalúvací spis je už hotový. Podľa agentúry DPA to v utorok oznámili úrady v Dortmunde.

Podrobnosti bude možné zverejniť až potom, čo bude spis odovzdaný obvinenému a jeho obhajcovi.

Denníky Süddeutsche Zeitung a Bild v tejto súvislosti napísali, že vyšetrovatelia sú presvedčení o ziskuchtivom motíve dôvodne podozrivého páchateľa, ktorým je 28-ročný Nemec ruského pôvodu Sergej W.

Nálože ukryté v kroví útočník odpálil na diaľku z hotela, z ktorého práve odvážal autobus hráčov BVB na štadión na štvrťfinálový zápas Ligy majstrov s tímom AS Monako. Bomby explodovali vedľa autobusu.

Zranenia na ruke utrpel španielsky obranca Marc Bartra, ktorý bol prevezený do nemocnice, kde sa podrobil operácii. Zranený bol aj jeden z policajtov, ktorý autobus doprevádzal.

Spolkové štátne zastupiteľstvo, ktoré vyšetrovanie prípadu prevzalo, bolo už čoskoro po udalosti presvedčené, že podozrivý muž spáchal čin z chamtivosti, pretože v deň útoku získal opciu na predaj 15-tisíc akcií futbalového klubu a špekuloval na pokles akcií. Už 21. apríla bol Sergej W. zatknutý v Tübingene potom, čo ho polícia niekoľko dní sledovala.

K dôkazným prostriedkom svedčiacim proti tomuto mužovi patria podľa médií zápisník, ktorý vyšetrovatelia našli pri prehliadke jeho bytu.

Sú v ňom vraj poznámky o futbalovom tíme, ale aj o kroví alebo frekvencii, ktorá má dobrý signál na diaľku. Sergej W. bol navyše 9. apríla ubytovaný v rovnakom hoteli ako dortmundský tím a z okna svojej izby mohol dobre vidieť na odchádzajúci autobus i na miesto, kde boli skryté nálože.

Súvisiace články