Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Ukrajinka prišla do Michaloviec na tretí pokus

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

Ukrajinská pivotka Olena Pylypjuková si pri príchode do Iuventy Michalovce - aktuálneho lídra spoločnej slovensko-českej súťaže hádzanárok (WHIL) - vytrpela svoje. Do metropoly Zemplína prestupovala na trikrát. Dôvodom bol strach z nového prostredia, ...

Olena Pylypjuková Narodená: 7. 10. 1979 v Zaporoží Stav: vydatá, manžel Jevgenij Doterajšie kluby: Motor Zaporožie (dve sezóny), Akademia Tarnopoľ (šesť sezón), Iuventa Michalovce Reprezentácia Ukrajiny: 103 štartov/52 gólov

FOTO - JAROSLAV ČÚRNY

Ukrajinská pivotka Olena Pylypjuková si pri príchode do Iuventy Michalovce - aktuálneho lídra spoločnej slovensko-českej súťaže hádzanárok (WHIL) - vytrpela svoje. Do metropoly Zemplína prestupovala na trikrát. Dôvodom bol strach z nového prostredia, neznalosti jazyka a odlúčenia od najbližších.

"Michalovský klub o mňa prejavil záujem už v auguste, keď som sa s Tarnopoľom predstavila na východe Slovenska na tradičnom letnom turnaji. Vstúpili sme do rokovaní, ale ja som dlho váhala, hoci vyskúšať si legionárčenie ma lákalo. Za Iuventu som odohrala aj prípravné stretnutie v Užhorode, dokonca sme sa dohodli na podmienkach, no svoje rozhodnutie som zmenila," povedala 26-ročná rodáčka z ukrajinského Zaporožia, ktorá je v súčasnosti jedinou legionárkou na súpiskách českých a slovenských účastníkov WHIL.

Druhýkrát prišlo ku kontaktu medzi klubom a Pylypjukovou v októbri. Už bola ruka v ruke, no členka širšieho reprezentačného kádra Ukrajiny si príchod na Slovensko v poslednej chvíli rozmyslela. Vedeniu Iuventy oznámila, nech s ňou viac neráta. "Olenu sme si vyhliadli po tom, čo výkony našich pivotiek s výnimkou Lívie Kalaninovej neboli uspokojivé. Vyskúšali sme ju v Užhorode a predbežne sme sa dohodli na prestupe. Z nášho zväzu sme sa však dozvedeli, že žiadosť o transfer na meno Oleny Pylypjukovej podal aj istý klub z Islandu," spomína manažér michalovského klubu Pavol Mačičák. Hráčka ho uistila, že je všetko v poriadku a že príde do Michaloviec. "Jej príchod sa nepríjemne dlho naťahoval, až nám s plačom oznámila, že sa na angažmán v zahraničí necíti a že radšej ostane v rodnej krajine."

Olena Pylypjuková bola v tom čase v širšej nominácii reprezentácie Ukrajiny na svetový šampionát v ruskom Petrohrade, no v prvom rade nechcela opustiť známe prostredie v Tarnopoli. Výkony pivotiek zemplínskeho klubu boli naďalej nestabilné a manažér Iuventy Mačičák sa Pylypjukovú rozhodol osloviť aj po tretí raz. Tento pokus sa napokon skončil podpisom 2,5-ročnej profesionálnej zmluvy. "Nechcela som sem prísť sama, nevydržala by som tu. Dohodli sme sa preto, že so mnou príde aj manžel Jevgenij. Čo sa týka ponuky z Islandu, bola zaujímavá, ale Reykjavík je predsa len ďaleko a rečová bariéra by bola ešte priepastnejšia. Preto som sa po dlhom zvažovaní rozhodla akceptovať slovenskú ponuku," vysvetlila hráčka, ktorá už v Michalovciach dostala byt a pomaly sa na východe našej krajiny udomácňuje.

Kolektív ju prijal medzi seba bez problémov, no pokecať si so spoluhráčkami zatiaľ nedokáže. Ale ako sa priznala, pomaly sa na ňu slovenčina chytá. "Na tréningu to vyzerá komicky, pri nácviku cvičení sa najprv musím pozrieť, čo robia spoluhráčky a potom ich napodobňujem. Trénerovi ešte dobre nerozumiem. Zopár slovíčok však už ovládam," pochválila sa Olena a na znak svojho jazykového pokroku povedala "ahoj".

Keďže reprezentácia Ukrajiny je súperom Slovenska v májovej baráži o postup na tohtoročný európsky šampionát vo Švédsku, opýtali sme sa, ako vidí šance oboch súperov na postup. "Moje rodáčky sú ako individuality všetky vynikajúce, no podľa mňa rozhodne sila kolektívu a momentálna forma. Isteže, favoritom je Ukrajina, ale ani Slovenky nie sú bez šancí. Zaujímavé by bolo, keby ma reprezentačný tréner Leonid Ratner nominoval a ja by som nastúpila proti niektorým svojim terajším spoluhráčkam. Určite by som zabudla na klubovú príslušnosť a bojovala za rodnú krajinu," dušovala sa Olena Pylypjuková. Zároveň priznala, že nedávne vyradenie Spartaka Kyjev Duslom Šaľa a najmä vysoké víťazstvo slovenského majstra o 16 gólov na Ukrajine v odvetnom stretnutí Pohára EHF spôsobila u našich východných susedov poriadny rozruch.

Súvisiace články